אאא

ערב ראש חודש אלול, ביום רביעי שעבר, בכניסה לציון הרשב"י במירון, עוכב בחור חרדי י"ל, על-ידי המשטרה, בגין אי עטיית מסכה - זאת למרות שהחזיק בידיו פטור. בנוסף, במהלך מעצרו, זכה הבחור, לדבריו, למהלומות ומכות מצד השוטרים, בעקבות כך הוא הגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים.

תחילתו של הסיפור, כאמור, כאשר שוטר ניסה לעכב בכוח את הבחור, בגין אי עטיית מסכה. הבחור, התנגד למעצר בניסיון להסביר כי הוא פטור ממסכה. למקום הוקפץ כוח יס"מ שלקח אותו לנקודת המשטרה במירון.

במהלך ההמתנה לפתיחת הדלת, הסביר הבחור שוב לשוטרים כי יש לו אישור רופא ללכת ללא מסכה בגלל קושי נשימתי, אך ללא הועיל. לאחר מספר דקות שוטרי היס"מ, שלטענתו היו כולם ללא תגי זיהוי, הכניסו אותו לנקודת המשטרה ובשלב זה, לדבריו, הורידו אותו לרצפה והחלו לתת לו מכות, אגרופים לראש, סטירות, כל זה במשך דקות ארוכות.

אחרי כמה דקות נכנס שוטר יס"מ נוסף לנקודת המשטרה עם טייזר ומסכה ביד ואמר לבחור: "תלבש את המסכה או שאני מחשמל אותך בכל הגוף". לבחור לא היתה ברירה והוא לבש את המסכה.

כאשר הוא ביקש לדעת מה שמותיהם, הם ביקשו ממנו שלא יגיש תלונה במח"ש, ואם יגיד להם שלא יגיש תלונה - הם ישחררו אותו. בנוסף, השוטרים הכניסו צעיר מבחוץ שינסה לדבר עם הבחור שלא ילך למח"ש.

בשיחה עם 'כיכר השבת' מספר הבחור: "יצאתי להתפלל בערב ראש חודש אלול על קברי צדיקים באזור הצפון, כאשר הגעתי לאחד המקומות היה שם שוטר שביקש ממני לשים מסיכה, יש לי אישור רופא שאני פטור ממסיכה, אמרתי לו שאני לא צריך ובלי לשאול 'למה אני לא צריך', הקצין בחמת זעם אומר לי אם אתה לא שם מסיכה אני יעצור אותך.

"הוא התחיל למשוך אותי, אני ניסיתי להסביר לו שאני לא צריך ויש לי פטור, אך הוא כבר היה באקסטזה ולא רצה לשמוע כלום, הוא קרא לצוות יס"מ על מנת שיגיעו לעצור אותי, הצוות יס"מ הגיע, בלי תגי זיהוי, והתחילו למשוך אותי לעבר נקודת משטרה הסמוכה למקום. בבואי לשם, אמר לי הקצין שוב ושוב לשים מסיכה אולם אני טענתי לו שהחוק פוטר אותי ממסיכה ואף יש לי מסמך המעיד על כך, אולם הקצין לא רצה לראות את זה".

לדברי הבחור, "לקח כמה דקות עד שפתחו את נקודת המשטרה כשבנתיים אני שואל את הקצין למה אין לשוטרים תג זיהוי שזה עבירה על החוק, הקצין בחר שלא להתייחס. כשהכניסו אותי לתחנת המשטרה, שלושה שוטרי יס"מ התחילו להכות אותי מכות רצח ודחפו את הראש שלי לקיר בעוצמה רבה, באמצע אחד השוטרים יצא וחזר עם טייזר ביד וצעק לשאר השוטרים תסגרו את הדלת (על מנת שלא יוכלו לראות מבחוץ), הגיע אלי עם דם בעיניים וצעק לי 'שים מסיכה, אם לא אני תוקע לך טייזר בכל הגוף, בעין אני יתקע לך טייזר', ככה השוטר צעק עלי.

"לא היתה לי ברירה, שמתי מסכה. הושיבו אותי במסדרון על הריצפה ללא מזגן כאשר הדבר מקשה על נשימתי עם המסיכה ורק אז הסכים הקצין 'ברוב טובו' לראות את האישור שיש לי, ואז הוא מתחיל להתווכח איתי שזה לא פטור וגם אם כן אסור לי להיכנס למקום ציבורי, תוך כדי כך השוטר מאיים עלי כל הזמן שאני ישב בכלא ויהיה לי משפט ואף צעק לי 'אם יהיה לי קורונה בגללך אני יצוד אותך מכל הארץ', ואף התחיל לדבר עם חברים שלו מה אפשר להאשים אותי והוא מונה זאת באזניהם על מנת שיגיעו להעיד.

"ביקשתי ממנו את המספר האישי שלו כדי שאני יוכל להתלונן עליו אבל הוא לא רצה לתת לי, ואז הוא התחיל לשכנע אותי שאני לא ילך למח"ש ואף הכניס מישהו שיסכם איתי שאם אני יבטיח שאני לא יתלונן הוא ישחרר אותי ואם לא הוא יקח אותי למשפט. אני ידעתי שאין לי מה לפחד מבית משפט, סירבתי כמובן, באמצע הוא הלך להביא עדות של מאבטח ששהה במקום על מנת שהוא יעיד נגדי, והוא בכלל הביא מאבטח אחר, וכך כל הזמן הוא מסתובב וצועק שאני ישב בכלא.

"אחרי חצי שעה בערך הוא נכנס ואומר לי שאם אני חותם שאני יגיע לחקירה אם יקראו לי הוא ישחרר אותי, כל הזמן הזה אני חייב ללכת עם מסיכה על אף שהחוק פוטר אותי ממסיכה, ואף לאחר השחרור הוא חייב אותי לשים מסיכה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בימים אלו בהם השוטרים פועלים למען בריאות הציבור, תמוהה בחירתכם לטעון כלפי מי שאוכף את החוק במקום להוקיע את מי שמפר אותו ברגל גסה, תוך שהוא מנסה לשבש פעילות אכיפה שבוצעה כחוק.

"במהלך פעילות משטרתית לאכיפת התקנות לשעת חירום למען שמירה על בריאותו ושלומו של הציבור, הבחינו השוטרים בחשוד כשהוא ללא מסיכת פנים ומשפנו אליו התעלם מפנייתם, סירב להזדהות ולכן נעצר ונלקח לחקירה.

"החשוד הובא לנקודת המשטרה ושם המשיך בהתנהגותו הפרובוקטיבית תוך שהוא מסרב להזדהות ולעטות מסכה. הצעירים שבאו בעקבותיו קראו לעבר השוטרים קריאות גנאי והפרו את הסדר הציבורי תוך שהם גורמים נזק במבנה, לניידות משטרה ואף יורקים לעבר השוטרים שפיזרו אותם מהמקום. במידה ויש לו טענה כלשהו עומדת לפניו הזכות להגיש תלונה לגורמים הרלוונטים".

  • סרטון זה הופץ ברשתות החברתיות וניסיונותינו לאתר את בעל זכויות היוצרים לא צלחו. אם זהות הצלם ידועה לכם הודיעו לנו בדוא''ל desk@kikar.co.il. השימוש בסרטון נעשה בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים, התשס''ח-2007