אאא

אמש אחר חצות, הממשלה אישרה במשאל טלפוני את האפשרות לאנשים להתרחק ממקום מגוריהם עד קילומטר, במקום עד 500 מטר כפי שהותר עד כה.

בנוסף, פורסם באופן רשמי הקובץ עם רשימת הערים האדומות המעודכנת כולל השכונות המעודכנות בירושלים שם חלו שינויים משמעותיים.

הערים החרדיות כולן אדומות כולל בני ברק, מודיעין עילית, אלעד וביתר עילית זאת לצד עשרות ערים נוספות שהפכו לאדומות בשבוע האחרון בשל ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה. המשמעות הראשונית היא תפילות הימים הנוראים, שעל פי מתווה הרמזור יצטרכו להיעשות בקפסולות קטנות.

על פי הדו"ח החדש, שכונת רמות הירושלמית נחלצת מהסימון האדום שריחף מעליה והיא הופכת לירוקה, גם שכונת רמת שלמה מוגדרת כירוקה לאחר שנחשבה כשכונה בעייתית מבחינת הנגיף.

לעומת זאת, חלק גדול מהשכונות החרדיות בירושלים עדיין אדומות כולל רוממה וכל האזור שלה, גבעת שאול, הר נוף, נווה יעקב ושכונות מרכז העיר. 

כזכור, על פי ההערכות לאחר ראש השנה ידון נתניהו עם הממשלה על החמרת הסגר באופן משמעותי, זאת לאחר הביקורת הרבה שנמתחה על הסגר והחריגים הרבה שהוחרגו ממנו בשל ימי החג.

במקביל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, ישראל כ"ץ הודיעו אמש על הרחבת רשת הביטחון הכלכלית לתקופת הקורונה, כך שיינתן מענה ייעודי לעסקים שיפגעו בתקופת סגר החגים ועל מנת להאיץ את היציאה ממנו.

התכנית כוללת שורה של מהלכים שיסייעו לצמצום הפגיעה בשוק העבודה והגברת יכולת ההתאוששות והעמקת המענה הכלכלי לעסקים, ובהם הפחתת שכר נבחרים ב-10%, הורדת רף הפגיעה בעסק לקבלת מענק הוצאות קבועות ל-25%, תשלומים מיידים, סיוע בתשלום ארנונה, הרחבת קרן ההלוואות בערבות המדינה וכן תכנית שימור עובדים מקיפה. עוד כוללת התכנית אימוץ מתווה תעסוקה מקיפה ליציאה ממשבר האבטלה ולעידוד התעסוקה במשק עם תום הסגר וכן קידום חקיקה של רפורמות כלכליות לעידוד הצמיחה.

סיוע לעסקים

• הרחבת מענק ההוצאות הקבועות- הורדת רף הפגיעה הנדרש לקבלת המענק מ-40% ל-25% בלבד בחודשים ספטמבר-אוקטובר ובצו של שר האוצר, הרחבת ההקלה גם לחודשים נובמבר-דצמבר.

• מקדמה מיידית על חשבון מענק ספטמבר אוקטובר- מקדמה בגובה 50% ממענק ההוצאות הקבועות תועבר לעסקים הצפויים להיפגע מהסגר. גובה המקדמה יתבסס על היקף הנזק של העסק בפעימות קודמות (בחודשים מרץ-אפריל, ולמי שלא היה זכאי למרץ-אפריל, יחושב לפי מאי-יוני).

• שחרור החזרים - מהלך ממוקד ומרוכז במסגרתו יועברו החזרי מס הכנסה ומע"מ לעסקים בימים הקרובים.

• פריסת תשלומים - יינתן מענה נקודתי באמצעות פריסת תשלומי החובה של העסקים על פני מספר חודשים.

• סיוע בארנונה - הורדת רף הפגיעה הנדרש לקבלת החזר הוצאות ארנונה ל-25% בלבד בחודשים ספטמבר-אוקטובר, עם אפשרות להארכה גם עבור החודשים נובמבר-דצמבר.

• עידוד מסחר מקוון - מתן מענקים לעידוד מסחר מקוון ופעילות דיגיטלית עבור עסקים קטנים ובינוניים.

• הרחבת קרן ההלוואות בערבות המדינה -הגדלת הקרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים ב-18 מיליארד ש"ח נוספים, כך שתגדל מ-22 מיליארד ש"ח ל-40 מיליארד ש"ח.

• הכפלת סכום ביטוח האשראי - הגדלת ערבות המדינה לביטוח אשראי לספקים בכ-2.6 מיליארד ש"ח נוספים.

שימור עובדים

• מענק שימור עובדים - יינתן מענק בעבור שימור עובדים בחודשים ספטמבר אוקטובר. גובה המענק יעמוד על 5,000 שקל לעובד ויקבע בהתאם לפגיעה של העסק בשילוב אחוז העובדים ששימר במהלך התקופה:

-ברמת פגיעה במחזור החברה העולה על 80%, יינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-40%.

-ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 60%-80%, יינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-55%.

-ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 40%-60%, יינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-70%.

-ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 25%-40%, ינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-80%.

סיוע סוציאלי

• רשת ביטחון לעובדים שהוצאו לחל"ת- מתן דמי אבטחה עד לחודש יוני 2021 (או ירידת האבטלה מתחת ל7.5%)

• דחיית ההפחתה בדמי האבטלה- תדחה ההפחתה בדמי האבטלה, כפי שנקבע בחוק.

אימוץ מסקנות צוות תעסוקה

• שיפור הנתונים:

-הקמת דש בורד נתוני תעסוקה

-תיקונים נדרשים בדיווחי מעסיקים לביטוח לאומי

הצגת תמונת מצב ממשלתית אחידה בתחום התעסוקה

• יצירת תמריצים:

-תמריצים ליציאה לעבודה

-תמיכה ועידוד מעסיקים לקליטת עובדים

-ניצול זמן האבטלה- קורסים דיגיטליים, שיפור מיומנויות ועוד

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

• הכשרות מקצועיות:

-מסלולים בהובלת מעסיקים ומוסדות הכשרה פרטיים בדגש על השמות

-דגש על ענפים בהם יש ביקוש גבוה לעובדים ושכר גבוה

-הרחבת היקף הלומדים לימודי הנדסאות ואקדמיה במקצועות הנדרשים

-שילוב אוכלוסיות מעוטות השתתפות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר עם פרסום התכנית: "אנחנו מוצאים את עצמנו בפני סגר שני מאז שהחלה מגפת הקורונה העולמית. הסגר הזה חשוב, הסגר הזה מתבקש, ובסגר הזה נעמוד כולנו יחד.אנחנו מודיעים הערב על עוד תוכנית סיוע חשובה. חשובה לכם, אזרחי ישראל, חשובה לעסקים במדינת ישראל. אנחנו ניתן מענקים לשימור עובדים, נרחיב את ההלוואות בערבות מדינה, נקדים את תשלומי המענקים, ניתן מענק הוצאות קבועות לעסקים שנפגעו ב-25% ומעלה, לא רק ב-40%, אלא 25% ומעלה. במקביל אנחנו נקצץ משכר הבכירים, כי כולנו חייבים לשאת בנטל. אזרחי ישראל, אלה ימים של מאמץ לאומי משותף לכולנו. הדבר המרכזי שאני אומר לכם זה שהבריאות והכלכלה הם בידיים שלנו. וזה הזמן לאחריות - לאחריות אישית, ולערבות הדדית. כי ננצח את הקורונה, אבל רק יחד ננצח את הקורונה. ובכן בעזרת ה' - ננצח.שנה טובה ובריאה לכולכם".

שר האוצר ישראל כ"ץ מסר: "רשת הביטחון הכלכלית בסך 90 מיליארד שקלים שאותה פרשנו, פועלת היטב ומסייעת לציבור. השכירים בחל"ת מקבלים דמי אבטלה והעצמאים ובעלי העסקים מקבלים באופן קבוע מענקים עד לאמצע השנה הבאה. אני מפקח באופן אישי על הביצוע - בדיוק כפי שהתחייבתי. לאחר ההחלטה על הכרזת הסגר, החלטנו לתגבר ולהרחיב את רשת הביטחון הכלכלית ולהקדים תשלומים מידיים לזכאים - כדי לסייע לעבור את התקופה הקשה. אני קורא לכולם להקפיד ולמלא אחר ההנחיות ואליכם המעסיקים: שימרו על העובדים ואנחנו נשמור עליכם. אנחנו נעמוד כתף אל כתף ונעבור את התקופה הקשה. בע״ה ביחד נעשה ונצליח. שנה טובה".