אאא

נתונים חדשים של מפקדת אלון מגלים כי 41% מהישראלים בבידוד הפרו אותו, ועוד אלפים מסרו מידע חלקי בחקירות. גורמים בכירים מזהירים: "תופעה מדאיגה שאין לנו פתרון". 

הדיווחים של הישראלים בחקירות מיום 21.09:

43.2%: באו במגע עם 1-4 אנשים.
22.4%: באו במגע עם 5-9 אנשים.
21.0%: לא באו במגע עם אנשים.
13.4%: באו במגע עם יותר מ-10 אנשים.

הנתונים חדשים שפורסמו לראשונה ב'ישראל היום' מלמדים כי שיעור ניכר מהישראלים שחלו בקורונה לא מדווחים אמת על מי שהיו איתם במגע, ורבים מפירים את הנחיות הבידוד.

מנתונים שנאספו במפקדת "אלון" בפיקוד העורף ומוכרים לכל הגורמים שעוסקים בקורונה בממשלה ובמערכת הבריאות, מתברר כי כ-41 אחוזים מהישראלים הפרו השבוע את הבידוד שהם היו מחויבים לשהות בו. מדובר בנתון המתייחס ל-20 בספטמבר, יום ראשון השבוע, שבו היו אמורים לשהות כ-340 אלף ישראלים בבידוד, אולם מתברר כי כ-140 אלף מתוכם עשו זאת באופן חלקי או כלל לא.

המידע על הפרות הבידוד נאסף משלל מקורות. גורמים בכירים אמרו כי נתונים דומים קיימים גם לגבי ימים אחרים, וכי היקף הפרות הבידוד "מדאיג מאוד". לדבריהם, אין מידע מהו שיעור המבודדים שהם גם חולים פעילים בקורונה, אך מדובר ב"תופעה מדאיגה מאוד, שאין לה פתרון".

בין הסיבות המרכזיות לכך - האכיפה הדלה של הבידודים והענישה המקילה על מי שמפר את ההנחיות. מתברר כי המשטרה מצליחה להגיע מדי יום רק לכחצי אחוז בממוצע מבין חייבי הבידוד. גם הקנס שמקבל מי שנתפס בהפרת תנאי הבידוד - 5,000 שקלים - נמוך מאוד בהשוואה לעולם, ואינו מרתיע מפני המשך התופעה.