אאא

מי רוצה סגולה? היום אנו חיים בעידן של סגולות. 

אז הנה לנו סגולה לשנה מוצלחת:

אימרה חסידית נאמרה ע"י אדמור"י חב"ד לדורותם (בתרגום מאידיש): "כפי שעומדים בשבת בראשית, כך עומדים כל השנה".

במשך השנים הובנה אימרה זו בפשטות, שכיון ששבת בראשית היא השבת הראשונה של התורה יש בה מימד התחלתי, והכל הולך אחרי ההתחלה.

אם יצא לכם להיתקל בסוחרים ערביים על הבוקר, הרבה פעמים הם עושים הנחה כדי לעשות "סיפתח" טוב ליום במין אמונה עיוורת שכזו שזה יפתח להם את המזל היומי.

כך הובן גם בהקשר שלנו, ההנהגה של שבת בראשית מהווה "סיפתח" לשנה החדשה, ואם מתנהגים כראוי בשבת זו, זה מהוה סגולה לקראת השנה החדשה שתהיה ברמה גבוהה יותר.

כך הבינו אימרה זו, עד שבא הרבי.

ככלל, הרבי לא גורס סגולות מסגולות שונות ומשונות די בכל אתר ואתר. הרשת מלאה בסגולות, אנשים מתלהבים ומחפשים סגולות: סגולה לעשות כסף, סגולה למצוא שידוך, סגולה לחינוך הילדים, סגולה לרדת במשקל וכו' וכו'.

הרבי לא גורס את הרעיון הזה.

הרבי גורס סגולות מזן שונה לחלוטין:

מי שרוצה סגולה להרוויח כסף שיקפיד על מעשרות, זוהי סגולה תנכי"ת וכמאמר רז"ל "עשר בשביל שתתעשר".

מזוזה כשרה סגולה לשמירת הבית והבריאות, וכפי שהתפרסם ממש לאחרונה שח"כ משה גפני היה מאושפז בשל מחלת לב מסוימת והפרופסור החבד"י הציע לו לעשות בדיקת מזוזות בבית כהוראת הרבי, ואכן נמצאה מזוזה שהיה בה פסול במילה על לבבכם.

והנה סגולה לאוטו - להניח באוטו חומש תהלים תניא וקופת צדקה. גם מנהלי חברת אלעל שעברו אצל הרבי בחלוקת דולרים הרבי הציע להם להניח בכל מטוס קופת צדקה ו"צדקה תציל ממות".

גם לעקרות הבית הבשלניות הרבי הציע לתת צדקה לפני הבישול להצלחת הבישול.

עוד סגולה חשובה לזירוז הגאולה "גדולה צדקה שמקרבת את הגאולה".

לפני מלחמת ששת הימים הרבי הציע סגולה להטיל פחד על האויב באמצעות תפילין, וכמאמר רבי אליעזר "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך, ויראו ממך" שם ה' נקרא עליך - אלו תפילין שבראש.

במלחמת שלום הגליל הרבי הציע סגולה נוספת לשמירת חייל צה"ל, שכל חייל יקנה אות בספר תורה וכפי שכתוב בדניאל יב.א. "וּבָעֵת הַהִיא יִמָּלֵט עַמְּךָ כָּל הַנִּמְצָא כָּתוּב בַּסֵּפֶר".

קיצורו של דבר: הרבי גורס שכל מצוה שעשויה לקרב אותנו להקב"ה היא מהווה סגולה לעניין מסוים, רק צריך למצוא את המקור בחז"ל...

משמעות הדבר כך היא:

הקב"ה הוא מקור הטוב, הקשר אליו הוא הוא מקור הברכה.

שמירת שבת היא סגולה לרוגע, שלווה, שלום בית, והצלחה בעסקים.

שמירת הטהרה היא סגולה לשלום בית וילדים.

כשרות המאכלים זה סגולה לבריאות.

לימוד תורה הוא סגולה לאושר פנימי עמוק. וכן הלאה.

ובכך מסתכם הפסוק "כִּי עַם קָדוֹשׁ אַתָּה לַה' אֱלֹהֶיךָ וּבְךָ בָּחַר יְהוָה לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה מִכֹּל הָעַמִּים אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה".

סגולה מזן אחר. סגולה אלוקית. עם סגולה.

בבסיס כל הסגולות הללו עומדת אמונה איתנה חדה ובהירה בבורא העולם, אמונה זו קובעת שמי שקשור אל הקב"ה טוב לו, ומי שלא קשור לה', הרי הוא תוהה ונבוך בעולם החשוך הגדול והנורא.

וזו היא משמעות האימרה:

"כפי שעומדים בשבת בראשית, כך עומדים כל השנה".

אם "שבת בראשית" חקוקה באדם במשך ימות השנה, אם הפסוק הראשון בתורה חקוק על מוחו וליבו של האדם, אז הקב"ה מתלווה אליו בכל ענין וענין. והרי זו שנה מוצלחת!

חלילה חלילה אם העמידה ב"שבת בראשית" הינה רופפת, אם לא קולטים ומחדירים את ההכרה בבורא העולם "בראשית ברא אלוקים", אז השנה בהתאם.

במשך השנים הרבי חזר עשרות או מאות פעמים על הרש"י הראשון בתורה, הרבי רצה וביקש שידעו אותו בעל פה":

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ"

"בראשית - אמר רבי יצחק לא היה צריך להתחיל את התורה אלא מהחודש הזה לכם, שהיא מצוה ראשונה שנצטוו ישראל, ומה טעם פתח בבראשית, משום כח מעשיו הגיד לעמו לתת להם נחלת גוים, שאם יאמרו אומות העולם לישראל לסטים אתם, שכבשתם ארצות שבעה גוים, הם אומרים להם כל הארץ של הקב"ה היא, הוא בראה ונתנה לאשר ישר בעיניו, ברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם ונתנה לנו".

הרבי שאף שרש"י זה יהיה המוטו והבסיס של כל מנהיגי ישראל הבאים להגן על ארץ ישראל בפני אומות העולם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גישה זו, בנוסף לאמונה הניבטת ממנה, הרי היא גם סגולה לביטחון וכבוד לאומי.

כאשר אומות העולם (שברובם מאמינים בתנ"ך) יראו את מנהיגי ארץ ישראל מכריזים ללא מורא וללא התחנפות וללא צל של הצטדקות, שיש בורא לעולם והוא מסר את ארץ ישראל אך ורק לעם ישראל, ולכן כל מי שינסה לערער על עם ישראל החי בארצו אחת דתו להמית.

אז יכבדו אותנו.

אז יפסיקו לרדוף אותנו.

מי שצריך הוכחה לכך, הנה:

אחרי מלחמת ששת הימים, בה כבשנו את הר הבית והגולן מערת המכפלה וסיני, אז כל העולם כיבד אותנו.
אך מאז שנהפכנו להומנים, שוחרי "שלום", הדרישות של הערבים והעולם התגברו, והאו"ם לא מפסיק לגנות את ישראל... החמאס לא מפסיק להטריל אותנו, ואנו ידינו כבולות בגלל חוסר האמונה בצדקת דרכנו.

אז מה תכל'ס?

עלינו להאמין - "בראשית ברא אלקים" - בורא העולם הוא נתן לנו את כל הארץ הזו, לגבולותיה סביב. עלינו להאמין שגם עזה היא ארץ ישראל, ואפילו "אפילו" הר הבית גם הוא שייך לנו, עם ישראל.

אם נאמין בזה, ונאמר זאת ללא מורא, וללא פקפוק, וללא היסוס...

או אז יבוא היום שיהיה לנו את העוז וההעזה לעמוד מול כל באי עולם ולהחיל ריבונות בארצנו הקדושה ובהר הקודש והמקדש.

רבותי, זה לא פוליטיקה, זה דרך חיים!