אאא

מזכ"ל אש"ף  וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת (65), מת לפני זמן קצר (שני) בבית החולים הדסה עין כרם, אליו הועבר לפני מספר שבועות מבית החולים הפלסטיני ביריחו.

כזכור, עריקאת, שהיה חולה מזה כמה שנים, נדבק גם בנגיף הקורונה ומצבו הפך לקשה. הוא היווה אתגר עצום לטיפול בקורונה, בהיותו מושתל ריאות עם דיכוי של המערכת החיסונית ועם זיהום חיידקי בנוסף לקורונה.

לפני שלושה שבועות חלה הידרדרות במצבו, וכעת עם מותו נמסר מבית החולים: "מר סאיב עריקאת הלך לעולמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים".

"מר עריקאת היה מושתל ריאה שנדבק בקורונה, טופל בביתו ביריחו והגיע במצב קשה שחייב הנשמה מיידית וטיפולי החייאה. במהלך תקופת אשפוזו, זכה לטיפול אינטנסיבי שכלל חיבור למכונת לב ריאות (אקמו) וטיפולים תרופתיים ע"י מיטב מומחי הדסה".

ב'הדסה' אומרים: "לצערנו, מצבו לא השתפר, נותר קריטי, ובתמונה של אי ספיקה רב מערכתית הוא הלך לעולמו.
צוות הדסה משתתף בצער משפחתו, מוקיריו, ידידיו והעם הפלסטינאי".

עריקאת, שהתגורר ביריחו עם ארבעת ילדיו, נולד בכפר אבו דיס הסמוך למזרח ירושלים, ועשה את לימודיו האקדמאיים בארה"ב במדע המדינה. את הדוקטורט שלו סיים באנגליה.

בצעירותו החל ללמד באוניברסיטה הפלסטינית בשכם, שם התקרב לערפאת עד שהפך לאחד מראשי אש"ף ובהמשך לבכין מבין מובילי המו"מ הרשמי לשלום בין ישראל לפלסטינים.

 מרן הגר"ע זצ"ל על הפלסטינים (באדיבות חדשות ערוץ 2)

לפני כ-10 שנים פער עריקאת את פיו נגד מרן הגר"ע יוסף, וטען לגבי דברים שאמר בשיעור השבועי כי הם "קריאה לרצח עם נגד העם הפלסטיני". הוא כינה אותם "עלבון מוחלט לניסיונותינו לקדם את תהליך השלום". 

שלוש שנים מאוחר יותר נתפס סאיב עריקאת נתפס בהקלטה מביכה במיוחד, בה הוא נשמע מותח ביקורת קשה על יו"ר הרשות אבו מאזן, תוך כדי שהוא מכנה את ראש הממשלה בנימין נתניהו "פושע מלחמה מטונף".

תחילה טען עריקאת שההקלטה "בושלה", אך לאחר מכן אמר כי הדברים הוצאו מהקשרם על מנת לשבש את האמת. 
בהקלטה נשמע עריקאת אומר כי אבו מאזן טעה מספר פעמים, בין היתר בהחלטתו לא לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד נתניהו.

"אבו מאזן, אתה צריך להזיז את נתניהו ולחתום על המסמכים של הפנייה למוסדות הבינלאומיים", נשמע עריקאת אומר בהקלטה, "הוא אמר 'אני התחייבת'י, אך במה התחייבת? לא מדובר כאן בחווה של אביך, אלא במולדת. מדובר כאן בפלסטין. זה יותר רציני מעניינים אישיים".

בנוסף, עריקאת נשמע אומר בהקלטה: "אבו מאזן, מספיק, יש לך את האפשרות לגרום לנתניהו לא לטוס לאף מקום בעולם מלבד ניו יורק. הוא יהפוך לפושע מלחמה וירדפו אחריו בכל העולם".

 ההקלטה המביכה (מתוך פייסבוק)

עריקאת כאמור כינה את נתניהו בהקלטה "פושע מלחמה מטונף" ו"שפל". "תן לו (לנתניהו.  ק.ר.) לקבל את השטח מהנהר ועד הים, ושיישא באחריות כשלטון כובש. הוא הרי השאיר לך רק את הרשות. כשאתה מבקר בעמאן אתה צריך להתקשר לקצין בבית אל כדי שיאמר לך כמה כלי רכב ייסעו אתך".

"אני אומר בכנות, הערבים לא מאמינים לך, מפקפקים בך, מתעבים אותך או חוששים ממך. אנחנו, הרשות הפלסטינית, הוקמנו כדי להעביר את העם הפלסטיני ממצב של כיבוש לעצמאות. היום נתניהו משאיר בידיך לא רשות, לא מדינה ולא כלום".

"מדוע נתניהו התחיל במו"מ? כדי לבנות התנחלויות. איזה עוד סיבה יכולה להיות לו? אני מכיר בישראל ומעוניין לתאם עם ישראל, אבל אין בכך תועלת. בגלל נתניהו אין בכך תועלת. נשבע שאמריקה יודעת, ואובמה יודע".

כאמור, עריקאת טען כי הדברים הוצאו מהקשרם, וגם בחלוף הזמן לא נודע מי אחראי להדלפת ההקלטה, למי אמר עריקאת את הדברים ומתי. עריקאת סיפר לאחר מכן, כי הגיש לאבו מאזן את התפטרותו פעמיים, בעקבות הדלפה זו.