אאא

המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים הגישה הבוקר (רביעי) כתב אישום נגד אחד השוטרים שנחקר בפרשת זריקתו לכביש של עו"ד דב פרנקל, בירושלים, כך נודע ל'כיכר השבת'.

בכתב האישום שהוגש באמצעות המחלקה לחקירות שוטרים, נגד השוטר אליה מירון, נכתב כי "במועד הרלוונטי לכתב האישום, שירת הנאשם כמפקד צוות במג"ב, במשטרת ישראל. ביום 03.04.20, בשעה 19:30 לערך, כח משטרתי בפיקודו של הנאשם סיים טיפול באירועי הפרות סדר באזור שכונת מאה שערים בירושלים (להלן: "השכונה"), והיה בדרכו אל מחוץ לשכונה. במהלך היציאה צעד הכח ברחוב צדדי בשכונה, ששהו בו באותה עת מעט אזרחים, ללא כל הפרות סדר.

"באותה עת, צעד תושב השכונה, מר דב פרנקל (להלן: "המתלונן"), לכיוון ביתו. המתלונן הבחין בקבוצת השוטרים ועבר ביניהם מבלי להפריע להם. אחד השוטרים ביקש מהמתלונן לעזוב את המקום ובמענה המתלונן אמר לו 'בסדר', והמשיך ללכת. בעודו צועד, שוטר שזהותו אינה ידועה למאשימה, דחף קלות את המתלונן. המתלונן המשיך ללכת.

"בשלב זה, החל הנאשם בריצה לעבר המתלונן, וללא כל הצדקה דחף אותו בחוזקה עם ידיים פרוסות לעבר פלג גופו העליון והעיפו לכביש למרחק של מספר מטרים. מעוצמת הדחיפה, נפל המתלונן כשכל גופו שרוע על הכביש. הנאשם ושוטרים נוספים התעלמו מהמתלונן שהיה, כאמור, שרוע על הכביש, נמנעו מלסייע לו, עברו מעליו ואמרו לו 'לך הביתה'. כתוצאה מהדחיפה, נגרמו למתלונן שפשופים ושטפי דם בברכו ובידיו".

עוד נכתב, כי "במעשה האמור לעיל תקף הנאשם אדם שלא כדין וגרם לו לחבלה ממשית".

 תיעוד התקיפה (מצלמות אבטחה / באדיבות המצלם)

עו"ד ליאת יוניאן, המחלקה לחקירות שוטרים אמרה: "לאחר חקירה מקיפה, שהחלה בסמוך לאירוע, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים להגיש כתב אישום כנגד קצין משטרה בגין עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש. מדובר באירוע שהתרחש לאחר סיום טיפול בהפרות סדר, במהלך יציאת כח משטרתי משכונת מאה שערים. מחומר הראיות עלה כי הקצין, שעמד בראש הכח, רץ לעברו של אזרח שהלך ברחוב, שלא היווה באותה עת כל הפרעה לציבור או לשוטרים ובאקט שרירותי הדף אותו בחוזקה באמצעות שתי ידיו. כתוצאה מכך הושלך האזרח למרחק על הכביש. בסמוך לאחר מכן המשיך הכוח המשטרתי, ובו גם הקצין, ביציאה מהשכונה מבלי לסייע לאזרח השרוע על הקרקע. כתוצאה מנפילתו של האזרח על הקרקע, נגרמו לו חבלות קלות".

פרנקל הגיב להחלטה ואמר ל'כיכר השבת': "יש להצר שהשוטר פעל כפי שפעל, אך משעה שכך התרחש, ניתן למצוא נחמה בכך שהוחלט למצות עמו את הדין, כפי שהיה צריך. כולי תקווה שהגשת כתב האישום תהווה מסר מרתיע: שוטרים אינם מעל החוק, ואינם יכולים לתקוף אזרחים ככה סתם ללא כל הצדקה".

מנגד, עו"ד אורית חיון המייצגת את הקצין המואשם, אמרה כי "מדובר בהחלטה מצערת אשר לטעמי נגועה בשיקולים זרים, ומעלה תהייה כיצד עניינו של סנ"צ ניסו גואטה ואחרים בעימותים מול מפגינים נסגר, וכאשר מדובר בעימות מול מגזר חרדי האכיפה בררנית... ומופנית נגד גורמי אכיפה ולא נגד האזרחים".

"במועד הרלוונטי היה סגר מלא, והשוטרים נדרשו לקיים את מדיניות הממשלה ביחס לאכיפה ושמירת שלום הציבור בתקופת הקורונה. השוטרים התמודדו ומתמודדים עם קושי גובר והולך בביצוע תפקידם באכיפה מול אוכלוסייה חרדית באזור מאה שערים, שברובה אינה מכבדת את הנחיות החירום. מדובר בפלג חרדי קיצוני אשר אינו מכיר בריבונותה של מדינת ישראל".

ובאשר לאירוע המדובר, טוענת עו"ד חיון כי "מדובר בסרטון ערוך וחלקי, שאינו משקף את האירוע כולו ואת העבירות הקשות שבוצעו כלפי גורמי אכיפת החוק אשר הגיעו לשמור על הסדר הציבורי ועל שלומם ובריאותם של אזרחי ישראל כולם תוך סיכון ממשי של חייהם, גופם ובריאותם. אלימות שוטרים לטעמי יש למגר ואין לה מקום, אלא בהתאם לחוק ולהנחיות כפי שהיה במקרה זה".

 תיעוד האירוע, מזווית נוספת (מצלמת אבטחה)

כזכור, ממעקב 'כיכר השבת' אחר כל שלבי הסיפור הקשה, היה זה בליל שבת לפני שבעה חודשים, כאשר פרנקל, חסיד 'תולדות אהרן' העובד במשרדו של העו"ד הבכיר בעז בן צור, הלך לביתו, בחזור מבית הוריו שב'מאה שערים'.

באותה עת סיימו שוטרי מג"ב סיור בשכונה, כדי לאכוף את 'צו בריאות העם', בעת סגר הקורונה הראשון. בשלב מסוים ראו אותו השוטרים, ולפתע אחד מהם השליך אותו בעוצמה רבה על הכביש, למרות שלא עשה כלום.

וכך תיאר פרנקל, בראיון ל'כיכר השבת', את השתלשלות המקרה: "חזרתי מההורים שלי, שהם בקבוצת סיכון. הם שומרים על ההנחיות, נשארים בבית ולא יוצאים, אבל אבא שלי הוא חולה סרטן שצריך סיעוד ממש צמוד. הלכתי לעזור לו כי הילדים שלי והנכדים לא עולים לביתם, כדי לשמור על בריאותם".

"בדרך חזרה, עברתי ברחוב מאה שערים, ליד בית המדרש של תולדות אהרן. באותו זמן השוטרים היו בשלב היציאה כבר. רואים את זה גם בסרטונים. לא חשבתי שאני צריך לחשוש ממשהו. אם הייתי חושש, הייתי נעצר או עושה סיבוב. לא יודע. אך לפתע, אני מוצא את עצמי על הרצפה".

שניה קודם אחד השוטרים אמר לפרנקל לרוץ הביתה. "אמרתי לו בסדר, אבל עוד לפני שאני מספיק ללכת, אני כבר על הרצפה מה שנקרא. עף, דחיפה כמו שצריך... נפילה, פצעים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"השוטרים המשיכו הלאה, כאילו שום דבר לא קרה. מרוב הלם, קמתי מיד והלכתי הביתה, כשאני לא מסתכל על על הידיים שלי ועל הרגליים שלי, ולא מבין מה היה פה".

 עו"ד פרנקל, משחזר (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

כשהתאושש, הבין עורך הדין החסידי כי הוא לא מתכוון לשתוק אל מול האלימות המשטרתית הקשה אותה הרגיש על בשרו, הגיש תלונה למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים), שמצידה בדקה את המקרה במשך מספר חודשים.

מהפרטים שהגיעו ל'כיכר השבת' עולה, כי בתיק הזה נחקרו תחת אזהרה שני שוטרים, ושוטרים נוספים זומנו למתן עדות, וכאמור בסופה של חקירה הוחלט להגיש כתב אישום בפרשה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה ל'כיכר השבת': "כפי שציינו בעבר, מדובר בהתנהלות חריגה שאינה מקובלת ועומדת בניגוד מוחלט לנורמות ההתנהגות המצופה מכל שוטר. מיד לאחר המקרה וכבר בראשיתה על החקירה במח"ש, הועבר הקצין מתפקידו לתפקיד לא מגע עם הציבור. כעת משהוגש כתב אישום, עם קבלת החומרים ישקלו נקיטת צעדים מתאימים נגדו".