אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו טס אמש (ראשון) בחשאי לעיר החוף ניאום שבסעודיה, שם קיים פגישה משולשת עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ועם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו.

אל הטיסה הישראלית החשאית, שיצאה מנתב"ג לסעודיה - התלווה גם ראש המוסד יוסי כהן. לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לידיעה.

נתניהו וראש המוסד הגיעו לניאום במטוס מנהלים ישראלי, בעל רישום זר של סן מרינו (T7-CPX). המטוס המריא מנתב"ג בשעה 19:50 ונחת בעיר החוף הסעודית, שלחופי הים האדום, בשעה 20:30; בשעה 23:50, המטוס המריא בחזרה לישראל ונחת בנתב"ג בשעה 00:50.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן (צילום: Official White House Photo Shealah Craighead)
יורש העצר מוחמד בן סלמאן (צילום: Official White House Photo Shealah Craighead)
הגדלה

אמש, בשעות הערב, הייתה אמורה להתקיים ישיבה של קבינט הקורונה, אך במוצאי שבת הודיעה לשכת ראש הממשלה לשרים כי הישיבה תידחה ליום שני. הנימוק: השרים זאב אלקין ויזהר שי לא סיימו להכין את ההמלצות לשימוש באמצעים דיגיטליים לבלימת התחלואה.

הבוקר, הבינו השרים כי כי הכנסת ההמלצות של אלקין ושי, אינו אלא סיפור כיסוי לנסיעת נתניהו, בגינה נאלץ לדחות את קבינט הקורונה.

טופז לוז, יועצו של נתניהו, צייץ הבוקר: "גנץ עושה פוליטיקה בזמן שראש הממשלה עושה שלום".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סעודיה, היא המדינה הסונית החשובה ביותר בעולם הערבי. היא עומדת בראש המאבק נגד איראן השיעית, נחשבת לעתירת ממון והמדינה הגדולה ביותר בחצי האי ערב. כלכלתה נשענת במידה רבה על מרבצי הנפט המצויים בה, והיא מדורגת כיצואנית הנפט הגדולה ביותר בעולם.

הסכם של מדינת ישראל איתה, יהיה גדול משמעותית, כלכלית וביטחונית, משלושת ההסכמים האחרים עליהם חתמה ישראל בחודשיים האחרונים.

לאחר חתימת כל אחד מההסכמים עם איחוד האמירויות, בחריין וסודן, אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא מאמין שגם סעודיה תצטרף בסופו של דבר לנורמליזציה עם ישראל. 

סעודיה הקפידה לשלב בין הסדרת היחסים לבין שלום עם הפלסטינים, כאשר רק בשבת האחרונה אמר שר החוץ של סעודיה, פייסל בן רחפאן, כי מדינתו "תומכת כבר זמן רב בהסדרת היחסים עם ישראל, אך קודם יש להביא להסדר קבוע עם הפלסטינים".