אאא

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח, דנה היום (שני) בהיבט הרפואי והחינוכי של פתיחת מוסדות החינוך בציבור החרדי, בניגוד להנחיות הקורונה.

כפי שפורסם ב'כיכר השבת', בדיון אמר תחילה מנהל ת"ת 'חכמת שלמה הרב אברהם פינזל, כי מוסדות הפטור בחינוך החרדי פתוחות מא' עד ח', אמנם שלא עפ"י ההנחיות של משרד הבריאות אך בקפסולות, שמירה על היגיינה ועטיית מסכות. לדבריו, רק מחג הסוכות נבדקו במוסדות שהוא מנהל כ700 תלמידים ולא נמצא חיובי אחד.

לדבריו, בשאר תלמודי התורה, מדובר על אחוז מזערי ביותר השואף לאפס. עוד ציין כי ברשימות מסודרות שאיגוד המוסדות הציג לגורמי הבריאות, אחוז ההדבקה מפסח עד סוכות בכל תלמידי המוסדות שפתחו, היה גם כן פחות מאחוז ההדבקה הכללי, אך למרות הכל משרד הבריאות לא אישר את החזרה הרשמית למוסדות מטעמים משפטיים בלבד.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, טען כי "הפרת ההנחיות ההמונית במערכת החינוך של המגזר החרדי מקוממת", אך "בצד זאת, עולות ממנה מסקנות המעמידות בספק את מדיניות משרד הבריאות ביחס לפתיחת מערכת החינוך בכלל".

"שיעורי ההדבקה הנמוכים, והיכולת לנהל מערכת חינוך פתוחה באמצעות משמעת והקפדה על כללים, הבאות לידי ביטוי במגזר החרדי, חייבות להוביל למסקנה שאפשר וצריך להחזיק את מערכת החינוך, בוודאי עד כיתה ו׳, פתוחה כמעט בכל תנאי, ואסור למהר ולסגור אותה. זה חיוני כדי למנוע דור אבוד של תלמידים ולפתיחה מקסימלית של המשק".

ח"כ אוריאל בוסו אמר: "הדוגמה שלי היא מחודש ספטמבר, הילדים שלי הלכו ללמוד בישיבה והיו בסגר מרצון, לא ראיתי אותם, לא פגשתי אותם. בישיבה שלהם היו 1400-1500 בחורים שהיו לפני כן מסתובבים בבתי כנסת ממקום למקום. אצלנו בבתים אין פלייסטיישן, טלוויזיה אין כלום. יש כאלו שיחד כמה אחים בדירה של 80 מ"ר ולכן דווקא היציאה ללימודים הפחיתה את ההסתובבות הזאת. סגירת מערכת החינוך גורמת לקטסטרופה אמתית וזה צריך להיות דבר ראשון במעלה. אנחנו המדינה היחידה למעשה שסגרה מערכות חינוך. צריך לדאוג לכך שבמתווה כזה או אחר תמיד יישארו מוסדות החינוך פתוחים, כמובן תוך שמירה על ההנחיות. אפשר לייצר קפסולות, אפשר ללמוד במשמרות, במקומות כמו מתנסים. הירידה בתחלואה היא בגלל פתיחת הלימודים ולא על אף".

מפקחת חינוך חרדי במשרד החינוך, רות אלמליח אמרה בדיון כי "לא כל הכיתות פועלות למרות שישנן שמועות כאלה. אנחנו במקביל בודקים במערכת פיקוח נרחבת שמסתובבת ובודקת את הפעילות ובמקרים של חריגות המשטרה מעורבת, מפזרת את הפעילות ונותנת קנסות".

ד"ר אפרת אפללו מנהלת המחלקה לחינוך וקידום הבריאות במשרד הבריאות, אמרה בדיון: "לא ניתן להפריד את מוסדות החינוך מהקהילה בכל הקשור לאפידמיולוגיה, ויחד עם זאת לא נכון לומר שמערכת החינוך היא האשמה בעליית התחלואה. רמת התחלואה במערכת החינוך החרדית אינה גבוהה כמו במגזרים אחרים והנתונים מראים על יציבות ברמת התחלואה מזה תקופה. אי אפשר להגיד שיש ירידה במגזר החרדי. הנתונים מהבוקר בהערכת מצב מראים על היציבות במגזר החרדי בגילאי 0-9 וגם בגילאי 10-19".