אאא

ניצחון לחסידות גור: שופטת ביהמ"ש השלום בחיפה, ג'אדה בסול, דחתה את בקשת צו ההרחקה שהגיש עקיבא גרינצייג, נגד שניים מחשובי החסידים, משב"ק אדמו"רי בית גור הרה"ח מתי רוט ו"החוזר" של אדמו"רי גור המשגיח הרה"ג איצ'ה מאיר טאומן.

כזכור, לפני מספר חודשים נקלע גרינצייג למהומה ועימות בבית המדרש הגדול של החסידות בירושלים, כאשר ביקש להיכנס אל האדמו"ר, בטענה כי פרש מהחסידות ומשתייך לקהילת הגר"ש אלתר. במהלך העימות, נראה גרינצייג - בתיעוד שפורסם ב'כיכר השבת', מרסס גז מדמיע, אך לטענתו מדובר בתיעוד ערוך ומעוות. "בשום שלב לא נפגע שום אדם ממני", הגיב בזמנו גרינצייג, והסביר כי הגז שימש אותו להתגוננות. בגור הכחישו את גירסתו תוך שהם מאשימים כי גרינצייג פעל על מנת להתסיס ולעורר פרובוקציה.

בהמשך, הגיש גרינצייג בקשה לצו הרחקה כנגד שניים מחשובי החסידות משב"ק אדמו"רי בית גור הרה"ח מתי רוט ו"החוזר" של אדמו"רי גור הרה"ח איצ'ה מאיר טאומן. לטענתו, השניים מסיתים נגדו ומהווים עבורו סכנה.

בית המשפט קיבל היום (רביעי) את עמדת החסידות ודחה את בקשתו של גרינצייג, ובחסידות גור אומרים כי זו ההוכחה לכך שהפעילות שלו היא רדיפה נטולת כל ביסוס עובדתי וענייני.

ביהמ"ש דחה את הבקשה על הסף תוך שהוא מציין כי "הן הבקשה המקורית והן הבקשה המתוקנת, הוגשו ללא תמיכתן בתצהיר ערוך כדין וללא כתב ערובה, ואכן די בנימוק זה כדי להביא לדחיית הבקשה. יתרה מכך, בדיון שהתנהל לפניי היום, העלו המשיבים גם בתגובה אשר הוגשה עובר לדיון, מס' טענות, שיש בהן כדי להביא לדחיית הבקשה על הסף, לרבות טענת השיהוי, וכן, הטענה כי הן המשיבים והן המבקשים למעשה, הם קבוצה בלתי מוגדרת של אנשים, דבר הנוגד את הוראות החוק הספציפי".

בהכרעה מצוין עוד כי "בנוסף, חלק רב מהסעדים שהמבקש עותר להם במסגרת בקשתו, אינם מסוג הסעדים המתאימים להליך זה של צו נגד הטרדה מאיימת, כאשר ברקע קיימת מחלוקת בתוך הקהילה, כפי שהוסבר הן על ידי המבקש, והן על ידי המשיבים עצמם".

"נדמה כי היקף המחלוקת האמור והסעדים המבוקשים, אינם מתאימים להליך של צו נגד הטרדה מאיימת, ומאחר והבקשה הוגשה שלא בהתאם להוראות התקנות, אף לאחר תיקונה, הרי שדין הטענה של המשיבים להתקבל, כך שיש להורות על דחיית הבקשה על הסף", כך דברי השופטת.

בחסידות בירכו על הפסיקה וציינו כי "היא מוכיחה מעל לכל ספק כי טענותיו של גרינצייג", שלטענתם, "פועל בשמם של אנשים שמתנכלים לחסידות – שקריות ונטולות כל ביסוס". בגור הדגישו עוד כי עצם הגשת הבקשה היא "תקדים מחפיר ומזעזע שיש למחות נגדו". לדבריהם, ההתנהלות של גרינצייג היא "התנכלות מרושעת ורדיפה של גורמים אינטרסנטים... ההתנהלות הזו הובילה לפניה לערכאות כנגד שני יהודים מבוגרים ותלמידי חכמים בטענה מופרכת לאלימות מצדם. זה מצב שאמור לזעזע כל יהודי שומר תורה ומצוות שכבוד התורה נר לרגליו".

גורמים המקורבים לגרינצייג טוענים מנגד כי "לא מדובר בבקשה לצו הרחקה אלא בבקשה של גרינצייג - שהותקף באלימות, לקבלת הגנה ואבטחה מטאומן יו"ר וועדת בית המדרש, הגנה שתערוב לשלומו כדי שיוכל להיכנס לבית המדרש, אך בקשתו נדחתה מטעמים פרוצדורואליים של אי הגשת תצהיר והוא אף לא חיוב בהוצאות משפט, מה שמעיד שישנה עילה לבקשתו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הם מציינים כי בסיום הדיון נהגו של אחד המעורבים איים על גרינצייג כי יפגע בו. לדבריהם, המשטרה הוזעקה למקום והוא תושאל והוזהר להתרחק מגרינצייג.

בשיחה עם 'כיכר השבת', ביקש גרינצייג לצטט את דברי השופטת בסיום ההחלטה: "כולי תקווה כי המחלוקות בין הצדדים יוסדרו ברוח טובה, ללא אלימות, ללא צורך בנקיטת הליכים משפטיים נוספים".

"חשוב להדגיש", הוא מוסיף, "בהמשך למסע האלימות המשתולל כי השופטת ביקשה מספר פעמים מחוץ לפרוטוקול שהמשיבים טאומן ורוט יקומו ויגידו בקולם שהם חוזרים בהם מההשמצות והתרת דמו של גרינצייג, אך הם לא הסכימו והתעקשו לדחות את הבקשה בהתחמקויות של טעמים טכניים. הכתובת ברורה על הקיר!".

בקהילת הגר"ש אלתר שוללים מכל וכל את הטענות שלגרינצייג יש קשר לקהילת הגר"ש והוא פועל מטעמם וטוענים כי "מדובר בחסיד המשתייך לקהילת גור שבית מדרשה ברח' ירמיהו, שנלחם על שלומו מול אלימות החסידים. לא כל נפגע מאלימות חסידי גור קשור אלינו".