אאא

לקראת הדיון על אישור התקציב, שיעלה מחר (ראשון) בממשלה, פקיד בכיר עולה למתקפה נגד שר הבריאות ניצן הורביץ, שאיים בשבוע שעבר כי לא יתמוך בתקציב במידה ומשרד האוצר לא יגיע להסכמים על חיזוק מערכת הבריאות, כחלק מתקציב המדינה.

לפי הדיווח של דפנה ליאל, הכתבת הפוליטית של חברת החדשות, הפקיד הבכיר התבטא כי ״הורוביץ עשה טעות כשלקח את ניסנקורן לנהל את המשא ומתן מטעמו". עוד תקף הבכיר כי "הוא לא מבין כלום בבריאות, מתעקש על דברים עם הראש בקיר כי אין לו מה להפסיד".

הבכיר הוסיף ותקף: ישנה תחושה שהוא (הורביץ) בא לפרק עוד ממשלה אחרי שפירק את הממשלה הקודמת. אולי יש לו רגשום אשם על מה שעשה לממשלת גנץ-נתניהו. ההתנהלות שלו רק מובילה להסלמה במקום להסכמות״.

כזכור, בפתח ישיבת סיעת מרצ, שהתקיימה ביום שני הקודם בכנסת, איים יו"ר המפלגה, שר הבריאות ניצן הורביץ, כי במידה ומשרד האוצר לא יגיע להסכמים על חיזוק מערכת הבריאות, כחלק מתקציב המדינה, התקציב לא יעבור.

"אני רוצה להבהיר כאן בצורה הכי ברורה שאם לא נגיע עם האוצר לסיכומים ברורים על חיזוק המערכת - וכולנו רואים בעידן הקורונה עד כמה חשובה מערכת בריאות חזקה - בצורה תשתית למשך שנים קדימה, יהיה פה משבר גדול מאוד", אמר הורביץ. "בלי פתרון למערכת הבריאות לא נוכל להעביר תקציב. אני אומר את זה בצורה ברורה שיהיה ברור לכולם".

 הורביץ בתחילת השבוע שעבר (באדיבות ערוץ הכנסת)

הוא הוסיף: "מערכת הבריאות היא לא עסק פרטי שלי, היא דבר חיוני, ששייך לכל מדינת ישראל. כשדיברתי קודם על המאבק בקורונה הדבר הכי חשוב הוא מערכת בריאות חזקה. בלי מערכת בריאות חזקה כל מה שנעשה לא יועיל".

בהמשך לכך, מזכ"ל מפלגתו של הורביץ הודיע כי השרים הורביץ זנבדרג ופריג' הוסמכו מטעם מרצ להתנגד לתקציב במידה ולא יתקבלו דרישותיהם. הדרישות, שאותן הציגו כ"חברתיות", הן תקצוב בתי החולים הציבוריים, הגדלה קבועה של סל הבריאות, ועוד שלל הרחבות בתחום הבריאות.

זו הפעם הראשונה מאז סוף 2019, אז פג תוקפו של התקציב הקודם, שתקציב מדינה חדש יעבור. העברת התקציב קריטית מבחינתו של ראש הממשלה בנט. מחלוקות על תוכן התקציב ניטשות אף עם משרד השיכון והחינוך. בקואליציה שברירית כמו זו של בנט, כל שר מרשה לעצמו לאיים בפיצוץ התקציב, במידה ודרישותיו לא יתקבלו.

ההערכות הן כי המחלוקות יפתרו במהלך הלילה.