אאא

השר אלי אבידר, שהיה אמור להתמנות לשר המודיעין, החליט היום (שלישי) להתפטר מחברותו בממשלה ולחזור לכהן כחבר כנסת בשורות הקואליציה. אבידר יכנס מסיבת עיתונאים בשעה 14:00 במשכן הכנסת, ויסביר על החלטתו.

על פי הדיווח של עמית סגל, אבידר הבין שבקואליציה הנוכחית, המונה 61 חברי כנסת, עדיף לו לכהן כחבר כנסת מאשר כשר נורבגי ללא תיק , מכיוון שייהפך להיות הגורם הכי חשוב בקואליציה, ויוכל להתנגד לצעדים שלא מוצאים חן בעיניו הנעשים על ידי הממשלה.

כזכור, עם הקמת הממשלה החדשה, אבידר הערים קשיים רבים על תפקוד הקואליציה, בשל כעסים ומשקעים רבים מול יו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן, ממנה מגיע אבידר.

 הצביעות של אבידר • צפו (צילום: מהצד השני, כאן 11)

חזרת אבידר לכנסת תהיה המשך ישיר לסחרור שחווה קואליציה בנט-לפיד בשבועות האחרונים, עם חרם ההצבעות המתמשך של רע"מ, משבר חוק האזרחות עם מרצ ורע"מ, הביקורת הפנימית על התוכנית הכלכלית הדלה, ואתמול גם חרם כחול לבן. אם עד עכשיו הקואליציה מנתה 61 חברי כנסת, גם אם חלקם לא היו מחויבים להחלטותיה, עכשיו היא הופכת ל-60 וח"כ נוסף שיעלה ככל העולה על רוחו.

ההתפטרות של אבידר היא מכה קשה לליברמן משתי סיבות, האחת, אבידר יחזור לכנסת, ומי שנכנסה במקומו - הנחשבת למקורבת לליברמן, ח"כ רופא-אופיר תיאלץ להתפטר, הסיבה השנייה היא, היחסים הקרובים בין אבידר לחרדים, שלשניהם יש כעת אינטרס משותף - לדחוק את ליברמן. 

כזכור, עם הקמת הממשלה החדשה, אבידר, הערים קשיים רבים על תפקודה של הקואליציה, בשל כעסים ומשקעים רבים מול יו"ר המפלגה שלו - 'ישראל ביתנו'.

אבידר התנהג בכנסת כמעין 'סיעת יחיד', והצביע רק בעד חוקים ש'אינם נוגדים את מצפונו'. לאחר מו"מ ארוך עם ראשי הקואליציה, הגיעו בנט, לפיד ואבידר להסדר פשרה לפיו הוא ימונה לשר לענייני מודיעין על חשבון מכסת שרי 'יש עתיד', ויהיה חלק בלתי נפרד מהקואליציה, כאשר השר לענייני מודיעין המכהן, אלעזר שטרן, ימונה להיות יו"ר הסוכנות היהודית. מהלך זה לא יצא לפועל בשל אמירת שטרן על ימיו כראש אכ"א, מה שמנע ממנו להתמודד לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כזכור עוד אבידר, בורג חשוב במחאה מול מעון ראש הממשלה בימי נתניהו בתפקיד, חשב בזמן חלוקת התיקים שיו"ר מפלגתו, אביגדור ליברמן, צריך לספק לו תפקיד חשוב בממשלה, ושאף לקבל את תיק החקלאות ופיתוח הנגב והגליל. למרות מחשבותיו, ליברמן החליט למנות לתפקיד זה את עודד פורר, ואבידר זעם. 

לאבידר שנשאר בתפקיד שר ללא תיק ו"זכה" מדי יום ללעג ברשתות החברתיות, בעקבות כך, שהוא היה סמל המאבק בשחיתות השלטונית. ח"כ גלית דיסטל אטבריאן מהליכוד הזכירה לעוקביה את נאום שר המודיעין הצפוי בטקס "התנועה לאיכות השלטון":

"פעם החברה הישראלית הוקיעה שלושה עריקים שקיבלו בתמורה שלושה רכבי מיצובישי", סיפר אבידר בימי ממשלת נתניהו-גנץ ותהה, "והיום מה? מספר שרים ומשרדים בלתי נתפס שהוקמו וניתנו כעסקת השוחד פוליטית הגדולה מאז קום המדינה". 

 הנאום של אבידר שנהפך לו לרועץ (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של ח"כ גלית דיסטל אטבריאן)

"נדהמתי והסכמתי לשאלת שופט ביהמ"ש העליון חנן מלצר ששאל 'מה מונע הקמת ממשלה של 61 שרים?', ברמז עבה לכך שנתניהו יכול בפעם הבאה לשחד חצי כנסת כדי להישאר ראש ממשלה ולברוח ממשפט. האמת היא ששום דבר לא מונע. מציאות ההשחתה הפוליטית של ימינו עולה על כל דימיון", אמר.