אאא

סיעת 'כחול לבן' ממשיכה להחרים את ההצבעות בכנסת ובקואליציה מאיימים בכינון ישיר על שר הביטחון בני גנץ בהקמת ועדת חקירה ממלכתית על פרשת 'המימד החמישי'.

היום (רביעי) תעלה להצבעה בקריאה טרומית, הצעת החוק של האופוזיציה, להקמת ועדת חקירה פלילית בפרשה. גנץ, כזכור, היה יו"ר הדירקטוריון של החברה, אך למרות שאינו חשוד בפרשה, 'הליכוד' השתמשו בכך כדי להאשימו בשחיתות.

כעת, בקואליציה שוקלים לא לסייע לבני גנץ ולאפשר להצעת החוק לעבור. גורמים בקואליציה העבירו מסרים ברורים - הכל או כלום, או שתתמכו בחוקי הקואליציה או שכל מה שנמצא על סדר היום מטעם האופוזיציה יעבור, כולל הקמת ועדת החקירה.

סיעת 'כחול לבן' התכנסה הבוקר וזמן קצר לאחר שיגור האיומים מצד הקואליציה, נמסר כי החרם של הסיעה על הקואליציה - נמשך.

גורם בכחול לבן אף אמר כי כעת מדובר רק על קריאה טרומית. "שיחקרו, אין לנו שום בעיה", הוסיף.

בהודעה מטעמם נמסר כי "סיעת כחול לבן לא תשתתף בחקיקה הפרטית היום בכנסת, ולא תיקח חלק בהצבעות פרט לשלושה נושאים שיש בהם פגיעה מהותית או מיידית באם יעברו, ובהן תתנגד כחול לבן יחד עם הקואליציה.

ההצבעות להן תתנגד כחול לבן: הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון - הגבלת כהונת שופט בית המשפט העליון); "הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין הכפלת מחיר הצוללות"; הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון - הקבלת התקופה המרבית לכהונת שופט בית המשפט העליון למשך כהונת ראש ממשלה).

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי "כחול לבן ואני לא נתפשר על העברת החוקים והחלטות הממשלה שהתקבלו ונוגעות באופן ישיר לביטחון ישראל, עוצמת צה"ל ועתידו ודמותה של החברה הישראלית".

כזכור, המשבר פרץ ביום שני האחרון, אז הודיעה כחול לבן שלא תשתתף בהצבעות במליאה ובחקיקה הממשלתית - פרט להצבעות אי אמון, וזאת לדבריהם "בשל הפגיעה המסתמנת בביטחון המדינה ובשל הפרת התחייבויות קואליציוניות לאורך חודשים".

בקואליציה הסבירו כי ההחלטה של כחול לבן נובעת בשל משבר הפנסיות לאנשי הקבע אך בכחול לבן טענו כי ישנם נושאים נוספים שעומדים בבסיס החלטתם להחרים את ההצבעות, בהםהקמת צוות מתווה השירות, העברת חוק הגיוס, ועוד.

 הנאום של גנץ, הבוקר (צילום: המכללה האקדמית תל חי)

מוקדם יותר היום נאם גנץ בכנס מנהיגות לזכרו של רס"ן איתן בלחסן ואמר כי "עוצמתו הבסיסית של צה"ל מצויה קודם ביכולת האנושית שלו. אין טנק שמגן על המדינה, יש אנשים בטנק. אין מטוס שטס עם עצמו ואין טכנולוגיה שלא הומצאה על-ידי מישהו. בכל הדברים שאנחנו עושים אנחנו תלויים בכך שיהיו לנו אנשים טובים, ואם לא נדאג להם יהיה חשש אמיתי לעליונות הביטחונות של ישראל בטווח הרחוק. אם לא תהיה למדינת ישראל עליונות ביטחונית בכל זמן ובכל זירה, לא תהיה לה יכולת קיום. צריך להבין את הדבר הזה כפשוטו".

בנאומו, התייחס גנץ למתווה השירות אמר: "כשר הביטחון אני אומר בצורה מפורשת וישרה, שאנו ניצבים בפני משבר בטווח הארוך בנושא שירות החובה בצה"ל. משבר שמצריך מהלכים מנהיגותיים משמעותיים, והפנמה פשוטה שמה שהיה לא יהיה. שמה שהתאים לצה"ל, שהיה כור ההיתוך של מדינת ישראל בשנות החמישים והשישים, לא מתאים לצרכיה של החברה הישראלית היום".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עוד הוסיף: "אם לא נעשה שינוי - אנחנו מפתחים בראייה ארוכת טווח, סכנה לפירוק של צבא העם ופגיעה ביכולתנו לעמוד באתגרים הביטחוניים. לכן, מדינת ישראל צריכה מתווה שירות חדש – שיתמודד עם האתגרים של שנות ה-2000 ולא עם האתגרים של המאה הקודמת. זו אחת המשימות הביטחוניות החשובות של דורנו, ועל כך אני עמל ונאבק, כדי שמתווה כזה יתקדם כבר בקרוב.

"עוצמתו הבסיסית, האמיתית והעמוקה של צה"ל מצויה קודם כל ביכולת האנושית שלו. לכן אם לא נדאג לאנשים יהיה חשש אמתי לעליונות הביטחונית של צה"ל בטווח הרחוק".

על החיזבאללה אמר גנץ כי "גם היום כמו בתקופה שבה נפל איתן ז"ל, אותו ארגון טרור, חיזבאללה, מוסיף להתעצם. לבנון ואזרחיה הם שמשלמים וישלמו לבסוף את מחיר מדיניות הטרור של חיזבאללה. ישראל ממשיכה ותמשיך לבצע כל פעולה נדרשת להבטחת שלום אזרחיה וביטחונם – ביבשה, בים ובאוויר. יש לנו את הפתרונות מול האתגרים ואת התוכניות מול האיומים.

"אני מציע לנסראללה לא לערוך חשבונות ומשוואות עם ישראל. כי החשבון עלול להיות מוגש לנסראללה ולמדינת לבנון ואזרחיה שעוטפים אותו והוא יוגש עם ריבית, ריבית גבוהה".