אאא

בתוך הסיפורים הכאובים הרבים של אלפי היהודים שברחו מאוקראינה למולדובה צץ היום (שלישי) סיפור מרגש של אור ותקווה שמסמל את המשכיות החיים בתוך הסבל והנדודים, עם הכנסתו לברית של פעוט יהודי כבן שנתיים וחצי - פליט מהעיר חרקוב.

האם, שלא השתייכה לקהילה היהודית בחרקוב, סירבה לעשות את ברית מילה עם לידתו, אבל עם הגיעה לקישינב, כשראתה את קבלת הפנים המיוחדת שערכו אנשי הקהילה היהודית בעיר לכל יהודי באשר הוא, הרגישה צורך לבצע את הברית הזו כדי להפוך את בנה ליהודי כשר.

היא פנתה לרב מנדי אקסלרוד, מפעילי חב"ד בעיר, שמכהן כרב בית כנסת בקישינב ומתעסק בקבלת הפליטים היהודים במדינה, וביקשה ממנו לערוך לבנה את ברית המילה בהקדם האפשרי.

במקום לתור אחרי מוהל מומחה שיסכים לעשות את דרך הנדודים אל מולדובה, התברר כי בעיר נמצא פליט אחר - הרב יעקב גייסינוביץ' - שנחשב למוהל המנוסה ביותר במדינות חבר העמים ושעורך בכל שנה למעלה מ-500 בריתות בכל רחבי אוקראינה ורוסיה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב גייסינוביץ' נמלט עם משפחתו מהעיר דנייפרו והם נמצאים כעת בקישינב כצומת דרכים ממנה ימשיכו אל הארץ או אל ריכוז אחר של פליטים יהודים במדינה אירופית.

בשל העובדה שבית הכנסת המרכזי בעיר מלא בפליטים, הוחלט למצוא מקום סטרילי, והבוקר התקיימה הברית ב'מרכז לאם ולילד' בקישינב בירת מולדובה, שבו עובדת אחת מנשות הקהילה היהודית בעיר, ויקרא שמו בישראל: חיים שלום יואל.

הרב זושא אבלסקי, מנכ"ל הקהילה במולדובה אומר: "לבקשת האם, היא ובני משפחתה ישארו בקישינב לחודש הקרוב, כדי להתאושש מהבריחה ומהברית. חיים הקטן נרשם לגן חב"ד בקישינב ובעז"ה בשבוע הבא יוכנס אליו יחד עם ילדי פליטים נוספים. הברית הזו והכנסתו של הילד לבריתו של אברהם אבינו ע"ה, נסכה בנו כוח בפעילותנו הקשה להצלת פליטים יהודים שזורמים אלינו כל העת".