אאא

לראשונה מאז קיום הילולת ל"ג בעומר במירון, התכנסו היום (רביעי) במשרד לשירותי דת, גורמי המקצוע האחראים על ניהול ההילולה להצגת התחקיר של הילולת תשפ"ב.

בדיון בראשות סגן השר מתן כהנא השתתפו: מנכ"ל המשרד לשירותי דת שמעון (מוני) מעתוק, פרויקטור מירון צביקי טסלר, סמפכ''ל המשטרה ניצב דוד ביתן, מפקד מחוז צפון במשטרה ניצב שמעון לביא, מפיק האירוע דוד עזריאלי, מנהל אגף ישום מערכות תחבורה ציבורית גולן ירמיהו, מנכ"ל המרכז הארצי למקומות קדושים הרב יוסף שווינגר, מנכ"לית המועצה האזורית מרום גליל קרן פטל, המשנה למנכ"ל המשרד לשירותי דת גל שם טוב ועוד גורמי מקצוע נוספים.

הממונה על הילולת מירון, הודיע כי כבר בסוף השבוע הזה יגיש את סיכומי התחקיר שיכללו את הסיכומים של כלל הארגונים שניהלו את ההילולה. מרבית הגורמים טענו כי הבסיס של המתווה לשנת תשפ"ב הוא טוב, אך יש לעשות מקצה שיפורים על מנת שהכשלים לא ישנו.

הממונה על הילולת מירון, צביקי טסלר, סיכם את הדיון: "יש הרבה לקחים לשיפור מהילולת תשפ"ב, והשיפור הוא בהחלט בהישג יד, על בסיס מתווה ההילולה החדש שהתגבש. בתכנון הילות תשפ"ג חשוב מאוד להבטיח שלא חוזרים, חלילה, למתווה העבר של הילולה שמהווה סכנה לשלום הציבור. ביחד עם זאת עלינו לוודא ששולי הבטיחות אינם מוגזמים עד כדי פגיעה באופייה המסורתי של ההילולה".

סגן השר, ח"כ מתן כהנא סיכם גם הוא: "הילולת מירון תשפ"ב הופעלה תחת מתווה חדש ומהפכני ששינה סדרי עולם, מהתנהלות כאוטית לאירוע מתוכנן ומנוהל שהמדינה לוקחת אחריות עליו. המתווה שינה את הסטטוס קוו וכל ההיערכות נעשתה בקטעי זמן קצרים מאוד. במבחן של עמידה ביעדים: אפס הרוגים ואפס פצועים זו הצלחה גדולה מאוד בעיניי. ביעד השני של חגיגה שמחה ומוצלחת, נכשלנו.

"הנקודה המרכזית היא ההיערכות בציון הקבר עצמו, זו הייתה נקודת הכשל. במתווה דיברנו על 16 אלף איש על ההר אך בפועל מה שקבע לכמה אנשים נוכל לאפשר להיות בו זמנית על ההר, זו הצפיפות בסביבת הציון עצמו. יש לעשות סיעור מוחות עם כלל הגורמים כדי לפתור את האתגר הזה במהרה, כיוון שהוא משליך מידית על זרימת האנשים בכל מתחם ההר".

"כשנפתור את האתגר של ניהול צפיפות הקהל בסביבת הציון, נוכל לפתור את שאר הבעיות. מירון תשפ"ג מתחיל עכשיו. ככל הנראה לא תהיה ממשלה לפחות עד ינואר, זה תאריך מאוחר ואנו לא יכולים להרשות לעצמנו לחכות עד שיהיה פה שר חדש. אני מנחה לקבוע דיון התנעה למירון תשפ"ג בשבועיים הקרובים. לזמן את הגורמים הרלוונטים ולצאת לדרך, כולל תשתיות ותקציבים".

עוד אמר כהנא: "לסיום אבקש להודות לכולם. למרות תחושת החמיצות שנובעת מכך שלא הצלחנו לארגן הילולה שמחה, חשוב שנזכור שהצלחנו במשימה המרכזית - שמירה על חיי אדם. יש הרבה נקודות לשיפור. אם כל גוף מעורב ידע לתקן את הדברים שתחת אחריותו, מובטח שבשנה הבאה יהיה אירוע מוצלח יותר. רוצה להודות לצביקי טסלר שבתקופה קצרה מאוד הצליח לעשות מהפכה תפיסתית באיך צריכה להתנהל ההילולה במירון ולהרים אירוע בו כל המשתתפים חזרו לביתם בשלום. לא יכולתי לקוות למישהו יותר טוב למשימה הזו. תודה רבה לכלל השותפים".