התייחסות ראשונה לעזיבת מרוקו

הרב ברלנד לחסידיו: "השם מסובב את העולם" • בלעדי

מנהיג קהילת "שובו בנים", הגאון רבי אליעזר ברלנד, שבהוראת השלטון במרוקו, נאלץ לעזוב את המדינה כבר בימים הקרובים, התייחס לראשונה למצב החדש וביקש להרגיע את חסידיו: "הכל מאת השם יתברך, הוא מסובב את העולם, מה שצריך להיות יהיה". ומה ביקש הרב מעם ישראל ללמוד? בלעדי (חסידים)

חיים שקדי | כיכר השבת |

בלעדי>>> מנהיג קהילת "שובו בנים", הגאון רבי אליעזר ברלנד, שבהוראת השלטון במרוקו, נאלץ לעזוב את המדינה כבר בימים הקרובים, התייחס היום (חמישי) בשיחה עם חסידיו לנושא שמסעיר את הקהילה.

הרב ברלנד ביקש להרגיע את חסידיו ההמומים ואמר כי "הכל מאת השם יתברך, הוא מסובב את העולם, מה שצריך להיות יהיה".

"אנחנו נמשיך להתעסק בתפילה ובעבודת השם", הבהיר הרב ברלנד לחסידיו השוהים עמו במרוקו.

הרב ברלנד הוסיף וביקש להפיץ בקרב אנ"ש ועם ישראל, כי "מי שיוכל ללמוד פרשת 'ויצא', שניים מקרא ואחד תרגום עם רש"י הקדוש - לישועת כולנו יחד עם עם ישראל".

בקרב חסידיו המתגוררים בארץ, הופצה חיש מהר בקשת הרב, שמיהרו לבתי המדרש ללמוד את פרשת "ויצא" כפי בקשת רבם הנערץ.

בתוך כך, נודע ל"כיכר השבת" כי הרב ברלנד עזב את מרקש והוא נמצא כעת בקזבלנקה יחד עם שלושה מקורבים בלבד ומספר אוהדים מעשירי הקהילה היהודית במרוקו שנמצאים איתו. לפי המסתמן, גם במהלך השבת הקרובה ישהה הרב ברלנד בקזבלנקה.

כפי שדווח מוקדם יותר ב"כיכר השבת", לאחר כשבעה חודשי שהות במרקש שבמרוקו, מנהיג קהילת 'שובו בנים' הגאון רבי אליעזר ברלנד, נאלץ לעזוב את המדינה בהוראת השלטון, ובמידה ולא יהיה שינוי של הרגע האחרון, כבר בימים הקרובים הרב ברלנד יעזוב את המדינה ויעבור למדינה חדשה שטרם נקבעה.

גורם בקהילת "שובו בנים" הסביר ל"כיכר השבת" כי ההחלטה לעזוב את המדינה התקבלה בשיתוף עם השלטונות במדינה, כאשר הבעיה הייתה הציבור הרב שזרם אל מרוקו. "מרוקו היא מדינה מוסלמית", מסביר הגורם, "והשלטונות פחדו לקחת אחריות על כל האנשים והחסידים שהגיעו לשהות במחיצתו של הרב שלא יכול היה להתחייב שלא יבואו אנשים".

"כל שבוע הגיעו למרוקו עשרות אנשים, בחג החנוכה תכננו להגיע למרוקו מאות אנשים כדי לחגוג את החג עם הרב, שלוש עליות לתורה תוכננו להיערך בחנוכה בהם גם נכדו של הרב, זה גרם למצב בלתי אפשרי", הוא מוסיף.

בעקבות כך, פנו השלטונות במדינה, בהוראת בית המלוכה, אל הרב ברלנד וחסידיו בהוראה לעזוב את מרוקו. חסידיו ומקורביו של הרב יחד עם עשירי הקהילה המקומית ניסו להגיע להבנות עם יועצי המלך בניסיון להביא להשארת הרב במדינה, אך לא הצליחו בכך, וכאמור, כבר בימים הקרובים הרב ברלנד יעזוב את מרוקו.

מאז הגיע הרב ברלנד למרוקו לפני כשבעה חודשים, עברו משפחות רבות להתגורר בעיר מרקש שבמרוקו, במחיצת הרב, כאשר הם קיוו כי הרב ישתקע במדינה ויפתח מוסדות חינוך. השהות במרוקו הייתה הטובה ביותר עבור הרב ברלנד, בין היתר בשל היעדר הסכם הסגרה עם מדינת ישראל, בה הוא מבוקש לחקירה בעקבות מספר תלונות שהוגשו נגדו, וכן בשל העובדה כי במדינה יש קהילה יהודית מפוארת ובתי כנסת.

בקהילה היהודית במרוקו, היכן ששוהה הרב ברלנד, פועלים למרות הכל שעות נוספות בכדי לנסות ולבטל את החלטת השלטון. הם פונים לכל גורם ממשלתי בכדי ששהותו תאושר לפי החוק, למרות שעם הזמן התרבו הביקורות מצד חלק מחברי הקהילה נגד חסידיו של הרב שהגיעו להתגורר עמו, ראשיה רוצים שהרב יישאר ולא יגורש.

ג'קי קדוש מנהל הקהילה היהודית במרוקו שמלווה את הרב וחסידיו מאז הגיעם למקום נשמע אופטימי הבוקר (חמישי), בשיחה עם "כיכר השבת" הוא אומר כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה וכי יש סיכוי גדול שבקשת המלך תשתנה. לדבריו, "הסיבה שמבקשים מהרב שיצא ממרוקו מגיע בגלל שהוא שהה כאן באופן לא חוקי וזהו".

"עד עכשיו בינתיים יש קשר עם הממשלה, קשר טוב, בנעימות, ובכבוד גדול ומעריכים כאן את הרב. דיברנו עם משרד הפנים, וגם עם ראש הקהילות במרוקו, הבנו שהמצב התחיל להיות עכשיו קשה ומבקשים שהרב יסדר את חוקיות שהותו", אומר קדוש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר