"אלו דברים": כשיעקב שוואקי שר יצירה חזנית מפתיעה

יום שישי, ב' בשבט, ציינו 83 שנים לפטירתו של "נסיך החזנות" - החזן מרדכי בן יעקב ישעיה הרשמן ז"ל. המנצח והמעבד אופיר סובול בטורו השבועי על עולם החזנות ודמויותיו (חזנות)

אופיר סובול | כיכר השבת |

יום שישי, ב' בשבט, ציינו 83 שנים לפטירתו של "נסיך החזנות" - החזן מרדכי בן יעקב ישעיה הרשמן ז"ל

החזן מרדכי הרשמן הקליט יותר מ-50 תקליטים, שנמכרו במאות אלפי עותקים, בשנות ה-20 וה-30. הוא כונה: "נסיך החזנות", ועד ימינו נחשב לבעל קול הטנור המתוק ביותר של עולם החזנות.

כשמדברים על הרשמן, אי אפשר להתעלם מהיצירה "אלו דברים", שכתב בעבורו מנצחו יעקב רפפורט, בעת שירותם בביהכ"נ "בית-אל", שבבורו פארק.

הפרק "אלו דברים" מתוך המשנה במסכת פאה, נמצא בסידור התפילה ממש, בתחילתה של תפילת הבוקר. הוא נמצא שם מאז כתב הרב עמרם גאון את הסידור הראשון, בסביבות שנת 865. פרק, הנאמר מיד לאחר הברכה ללימוד תורה - כדי שזו לא תהיה "ברכה לבטלה" - ברכה לשווא. רפפורט "ניצל" את המיקום האסטרטגי של הפרק, והרשמן קנה בשתי ידיו את הרעיון.

את היצירה ״אלו דברים״ הם הקליטו בשנת 1926, במסגרת חברת התקליטים קולומביה. היא פורסמה בשתי מהדורות: בארה"ב ובאנגליה. היצירה, המושתתת על ניגון לימוד הגמרא, ומבוצעת במתיקות המשתפכת והאופיינית של הרשמן - שבתה את לבם של חובבי החזנות, מיד עם צאתה לאוויר העולם. חובבי חזנות, ניאותו לשלם בעין יפה, כדי לשומעה בכל מקום אפשרי, אפילו בקרן רחוב.

בעוד כ-3 שבועות, ב 5 בפברואר, נציין 5 שנים לפטירתו של אבא, בקונצרט ה"גאלה" – "אוצר חייו", בהיכל התרבות בת"א. בקונצרט, בהשתתפות שניים מבכירי תלמידיו, החזנים: יצחק מאיר הלפגוט וצבי וייס, נתפלל יחד לשלומם של החטופים והפצועים באמצעות יצירותיו הגדולות, ועיבודיו המפורסמים של אבא.

לפני 14 שנה, בקונצרט ה"גאלה", שקיימנו בשנת 2010, שידכנו לחזן יצחק מאיר הלפגוט את כוכב הזמר החסידי, יעקב שוואקי. הלפגוט ביצע את היצירות "שלו", ושוואקי שר כמה מלהיטיו הגדולים. לכל אלה הצטרפו גם כמה דואטים נפלאים, שכמה מהם אף הועלו בעבר, בערוץ שלנו ביוטיוב, כמו: "ירושלים עיר החזון" של אבא, ו"והיא שעמדה" של יונתן רזאל. אך לכל אורך הדרך, בכל אותם חודשים רבים של הכנה לקראת הקונצרט, אבא התעקש ששוואקי יבצע לפחות פרק חזנות אחד. אבא התעקש, ושוואקי גיחך בנימוס. אבא ואנוכי המשכנו להתעקש, עד שאמרגנו של שוואקי באותם הימים – יוחי בריסקמן השתכנע גם כן.

שוואקי טען להגנתו ובצדק: "מה לי ולחזנות?!" ואבא ענה לו בחיוך: "הגיע הזמן, שחלבי כמוך ישיר גם משהו רציני 😉". כשהצחוק אופף את החדר, אבא המליץ על משהו ידוע, לא מסובך מאוד, עם הרבה מתיקות: "בואו נעשה את ׳אלו דברים׳ של הרשמן". הסתכלנו האחד על השני במבט של "בינגו!", רק לשוואקי לא היה מושג על מה אנחנו מדברים.

יוחי אמר לו: "יעקב, זה שיר טוב, אתה יכול לעשות את זה!".

שוואקי שב לביתו, ולאחר כמה ימים הודיע, שהוא הולך על האתגר. אבא הרגיע אותו ואת אמרגנו, כשאמר שיעזור לשוואקי כל אימת שירצה.

מן הון להון, כחודש לפני המופע, נשלחתי לארה"ב מטעם "יובל" כדי לדאוג, בין השאר, ששוואקי מוכן עם היצירות. ישבנו בביתו שבניו גרז'י, ועברנו על כל היצירות. כשהגענו ל "אלו דברים", שוואקי הקדים ואמר: "בזה אני לא בטוח בכלל". הוא למד היטב את היצירה ובמהלך החזרה, נוסף על תיקונים ודיוקים קטנים, החדרתי בו גם ביטחון בשירה. לבסוף, הוא הודה ואמר: "לא רע בכלל".

בארץ, הוא עבר סדנה נוספת אצל אבא, והנה הוא כאן לפניכם - יעקב שוואקי, בביצוע יחיד ומיוחד ל "אלו דברים".

לכל אלה, המתכוונים לשלוח לי הודעה באישי, בזו הלשון: "הוא לא חזן", אקדים ואומר: נכון, הוא לא חזן, והוא גם לא ממש צריך את הטייטל הזה לפרנסתו. הוא מבצע את היצירה בצורה רצינית, מכובדת, מקצועית מאוד ומכל הלב. והלוואי, שנזכה לראות גם כיום זמרים צעירים, המוכנים לאתגר את עצמם בביצוע פרקי חזנות, בצורה מקצועית.

טוב לה לחזנות, שתיפתח לדור הצעיר; טוב לו לדור הצעיר, אם אוזנו תתרגל לשמוע גם יצירות פאר יהודיות, מתוחכמות, מלומדות ואיכותיות.

הרשמן - ממש לא היה מתנגד לכך!

יהי זכרו ברוך!

שבוע טוב, חודש טוב וצפייה מהנה

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר