מכה למפתח הלב / רון בן ישי

סג'עייה היא כעת מוקד כמעט בלעדי ללחימה עקב היותה לב מערך הטרור מכל הסוגים. ברגע שצה"ל נכנס לשם זה היה עבור חמאס והג'יהאד האיסלאמי מכה ישירה (פרשנות)

רון בן ישי, ynet | כיכר השבת |
רון בן ישי ((רון בן ישי (צילום: דודו אזולאי, ynet)))

עיקר הלחימה כעת הוא בשכונת סג'עייה. גם הלילה ואמש היו שם קרבות היתקלות רבים בין מחבלים לבין אנשי חטיבת גולני ובעיקר יחידות הסיור שלה, שעסקו בחשיפת תשתיות טרור. זה לא אומר שחמאס לא מנסה להפתיע גם בגזרות אחרות - כמו החדירה הבוקר בצפון הרצועה.

סג'עייה היא כעת מוקד כמעט בלעדי ללחימה הקרקעית עקב היותה לב מערך הטרור מכל הסוגים ובכל הרמות, גם הלוגיסטית וגם המבצעית. ברגע שצה"ל נכנס לשם זה היה עבור חמאס והג'יהאד האיסלאמי מכה ישירה למפתח הלב. לא במקרה השיגורים לאזורים של מעל 40 ק"מ פסקו זמן קצר אחרי שהחל הקרב בסג'עייה. גם פירי מנהרות לא מעטים נחשפו. ועדיין, אפילו שליש מהתשתית בסג'עייה לא נפגע בינתיים. יש עוד הרבה עבודה. בהקשר זה, על שר הביטחון יעלון מופעל לחץ פוליטי מראשי היישובים בעוטף עזה, שלא לסיים את המבצע לפני שיובטח שכל המנהרות טופלו, בהמשך לאמירתו בעניין אמש.

בתוך עזה: צפו בלחימה פנים אל פנים

מאחר שסג'עייה היא מרכז מבצעי ולוגיסטי עבור שני ארגוני הטרור העיקריים ברצועה (בעיקר בגלל קרבתה לעוטף עזה, וגם אפשרות הירי לגוש דן), נערכו בה חמאס והג'יהאד באופן משמעותי, שלא כמו למשל בבית להייא, בית חאנון ושכונת זייתון הסמוכות. רק בג'בליה ובשאטי יש מערכים חזקים יותר, אבל כפי שציין נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות", סג'עייה לחמאס היא פחות או יותר מה שהייתה בינת ג'ביל לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה: גם סמל וגם מעוז צבאי. ההרס בסג'עייה כפי שאני רואה מהתמונות מזכיר לי מאוד את מה שראיתי בבינת ג'ביל ב-2006.

לכן הקרב על רצועת עזה לא יוכרע בכיכר עומר אל-מוכתר במרכז העיר עזה, אלא בסג'עייה. כשצה"ל יסיים את משימתו שם - ואם הדרג המדיני ייתן לו את מרווח הזמן וחופש הפעולה - גולני, מתוגבר ביחידות הנדסה ושריון, יביאו להכרעה. אם אפשר בכלל להגיע להכרעה במלחמה נגד טרור וגרילה, זה יהיה המקום.

כדאי לחדד את הדברים: מה שנמצא על כף המאזניים בסג'עייה אינו רק הפירים של מנהרות טרור ומערך לחימה תת-קרקעי. גם לא מערך השיגור - זהו הקרב על התודעה. צה"ל יעשה כל מאמץ להבהיר שביכולתו להילחם בטרור ולנצח, ולכן לא כדאי להתעסק. הישג זה הוא מהות ההרתעה שמדינת ישראל מבקשת להשיג לא רק מול עזה אלא גם מול חיזבאללה, ואולי גם ארגוני הג'יהאד הגלובלי שעלולים להגיע לגדרות בצפון ובמזרח. לכן הקרב על סג'עייה גורלי וחשוב, וגם חמאס והג'יהאד יודעים זאת, והוא יהיה מר. נקודת אור שאפשר לרשום כבר עכשיו היא שבגולני המפקדים מיישמים את העיקרון שמתמצה במילה אחת - "אחריי"!

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר