אאא

אחרי למעלה מחצי שנה במהלכה ראשי המפלגות החרדיות אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני דרשו מראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר את סמכויות השבת לידי שר הפנים, אישרה הבוקר (ראשון) הממשלה את החזרת הסמכויות לידיו של שר הפנים אריה דרעי, שצפוי לפסול את חוק העזר עירוני של עיריית תל אביב שמאפשר את פתיחת המרכולים בשבת. 

דרעי אמר לאחר החלטת הממשלה כי "בכוונתי ללמוד את הנושא לעומק. לקיים שימועים ולאחר שנים של דחייה לקבל החלטה". 

מדובר בהתקפלות של יו"ר 'ישראל בתינו' השר אביגדור ליברמן שבש"ס סיפרו בחודש האחרון כי הוא מנהל מלחמה נגד העברת הסמכויות לידיים חרדיות. ליברמן הצביע נגד ההחלטה, אך לא איים במשבר. יצוין כי השר אופיר אקוניס יצא רגע לפני ההצבעה ולא השתתף בה. 

כעת החל המבחן האמיתי של אריה דרעי, שכן הוא הצהיר לא מעט בחודשים האחרונים כי יפעל לסגירת המרכולים בשבתות, ויתרה מזו: לא ישב בממשלה שתאשר את פתיחת המרכולים. כעת ההחלטה נמצאת בידיו, כך שהוא צפוי לפסול את חוק העזר העירוני של עירייצ תל אביב, מה שצפוי להוביל לעתירה נוספת לבג"ץ. 

כזכור, בחודש שעבר, אמר השר אריה דרעי בראיון ל"כיכר השבת" כי נושא השבת יהיה הנושא המרכזי והקשה במושב החורף הנוכחי: "כל נושא השבת, לצערי הרב, לכאורה זה הדבר הכי מובן מאליו. הסמכויות מהם קטנות לצערי הרב. נושא לא קל. זה יהיה הנושא הקשה ביותר שנצטרך להתמודד אתו בחורף הקרוב. זה נוגע לכל אדם ואדם שכאילו מרגיש שאני לוקח לו את החופש שלו. יהיה מאבק קשה מאוד".

החלטת נתניהו להחזיר לדרעי את הסמכויות מגיעה לאחר חודשים ארוכים של דרישות מצד אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני להשיב את הסמכויות לידיו של שר הפנים לאחר שנלקחו ממשרד הפנים בימיו של השר הקודם, סילבן שלום, מחשש לניגוד עניינים.

יצויין, כי גם נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור רמזה בשבוע שעבר בדיון בבג"ץ שעסק בעתירת בעלי המרכולים בתל אביב המבקשים לאשר את חוק העזר העירוני ולפתוח את חנויותיהם בשבת, כי הסמכויות אינן של הממשלה - אלא של שר הפנים.

 יוזכר כי נושא סמכויות השבת היה נתון תמיד בידי שר הפנים, אך שר הפנים לשעבר סילבן שלום, סירב לעסוק בכך בטענה לניגוד עניינים. משכך, מונתה ועדת מנכ"לים הכוללת את משרדי הכלכלה, הפנים, המשפטים, הדתות ומשרד ראש הממשלה, לדון בנושא.