אאא

2,977 בני אדם מצאו את מותם בפיגועי ה-11 בספטמבר, שהתרחשו במגדלי התאומים בניו יורק ובפנטגון, במתקפת הטרור הקטלנית ביותר בהיסטוריה.

השבוע, מת עוד לוחם אש שהשתתף בניסיונות החילוץ ב'גראונד זירו', והיה לכבאי ה-124 שנפטר כתוצאה משאיפת אוויר מורעל באתר: בריאן מאסטרסון בן ה-61, אב לשלושה וסב לנכדה אחת, נאבק ב15 השנים שחלפו מאז הפיגוע, בסרטן הוושט בו לקה בעקבותיו.

הקשר הישיר בין מחלתו של בריאן לבין היחשפותו לאבק רעיל במהלך עבודתו ככבאי באירועי 11 לספטמבר 2001 ובחודשים לאחר מכן, הוכח באופן מוחלט על ידי הרופאים. "בריאן הקדיש את כל חייו לעבודתו", ספדו לו חבריו בלוויה שהתקיימה ביום שישי האחרון בניו יורק. "במהלך השנים, הוא שרד כמה וכמה אירועים מסכני חיים הוא נחרט עמוק בלבם של אלו שהכירו אותו".

"מותו של בריאן מאסטרסון הוא תזכורת מצערת לכך שכבאי העיר ניו יורק ויתר אנשי כוחות ההצלה ממשיכים לסבול מנזקי פיגועי ה-11 בספטמבר", הם מדגישים.

כ-70 סוגים שונים של סרטן, מיוחסים לנזקים שנגרמו בפיגועי ה-11 בספטמבר, טוענים המומחים. הסיבה העיקרית לכך - חומרים הידועים כמסרטנים המשיכו לרחף באוויר של מנהטן גם זמן רב אחרי הפיגוע.