אאא

דונלד טראמפ מאותת לכל העולם שהוא לא בכיס של אף אחד, ומצליח להדאיג תוך כדי גם את הרוסים שאמרו הערב (ב') כי הם מודאגים מחילופי הדברים ההולכים ומחריפים בין ארצות הברית לאיראן – ויעשו כמיטב יכולתם כדי להפחית את המתיחות בין שתי המדינות.

שגריר רוסיה באיראן, לבאן דג'גריאן, ציין לפי דיווח בסוכנות הידיעות הרוסית "ריה" כי איראן לא ביקשה ממוסקבה לפנות בשמה לוושינגטון ולתווך בעניין וכי מדובר ביוזמה רוסית בלבד.

דברי רוסיה באים על רקע המתיחות הקשה ביותר בין וושינגטון לטהרן על רקע ניסויי הטילים הבליסטיים בשבוע שעבר. טראמפ - שלאורך כל קמפיין הבחירות שלו הבטיח לבטל את הסכם הגרעין עם איראן ולנקוט נגדה יד קשה - הגיב בהטלת סנקציות חדשות עליה ובשליחת משחתת לים מול חופי תימן, שם פעילים המורדים החות'ים השיעים, בני בריתה של טהרן. "איראן משחקת באש. הם לא מעריכים עד כמה 'נחמד' הנשיא אובמה היה עבורם. לא אני!", צייץ טראמפ בטוויטר.

על פי הדיווח של ה"וול סטריט ז'ורנל" ממשל טראמפ מנסה למצוא דרכים לפרק את הברית הצבאית והדיפלומטית של רוסיה עם איראן. הדיווח נשען על דברי גורם בכיר בממשל וכן על דבריהם של גורמים רשמיים אירופים וערבים המעורבים בעניין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בכיר בממשל אמר לפי העיתון האמריקני כי לבית הלבן אין אשליות לגבי רוסיה וכי הוא אינו חושב שנשיאה ולדימיר פוטין הוא "ילד טוב ירושלים", אף שטראמפ הרעיף עליו שבחים לאורך קמפיין הבחירות שלו והדגיש שוב ושוב כי הוא רוצה יחסים טובים עם פוטין למרות מעשיו השנויים במחלוקת. אותו בכיר בממשל הדגיש כי גם אם טראמפ מודע לבעייתיות של פוטין הוא אינו רואה ברוסיה את אותו איום קיומי שהייתה עבור ארה"ב ברית המועצות בימי המלחמה הקרה.

"אם אפשר לתקוע טריז בין רוסיה לאיראן – אנחנו רוצים לבדוק את האפשרות הזו", אמר אותו גורם ממשל. גורם אירופי רשמי אמר לעיתון כי השאלה היא מה פוטין ידרוש מטראמפ בתמורה להחלשת הברית שלו עם טהרן – ברית שבאה לידי ביטוי גם בסיוע האדיר למשטרו של בשאר אסד בסוריה, סיוע שלמעשה אפשר לאסד לזכות שוב ביתרון גדול על המורדים במלחמת האזרחים ובעצם מותיר אותו על כסאו למרות יותר מחמש שנות לחימה עקובה מדם.

לאורך כל הקמפיין טענו הדמוקרטים כי טראמפ נמצא בכיסו של פוטין וכי הרוסים מעוניינים בכניסתו של טראמפ לבית הלבן שכן הוא יהיה פיון בידיו של פוטין אך בינתיים נראה כי טראמפ מסרב להיכנס לתפקיד אליו ייעדו אותו מתנגדיו כשרק הזמן יהיה המדד האמיתי ליחסים בין הבית הלבן לקרמלין.