אאא

פרסום ראשון: ביום רביעי הקרוב צפויה מועצת עיריית בני ברק לאשר בהחלטה היסטורית את הליך ההקצאות שנעשו על ידי ראש העירייה חנוך זייברט ייחד עם כלל הסיעות במועצת העיר.

כפי שדווח ב"כיכר השבת", אם בתחילה נדמה היה שתהיה התנגדות עיקשת לכלל ההליך שנעשה לראשונה מזה 15 שנה, הרי שבתקופה האחרונה הגיעו הסיעות המקומיות להסכמה שקטה במרבית הנושאים.

מתברר, כי בחצי השנה האחרונה חוללה תנועת 'דגל התורה' בעיר בני ברק מהפך, כאשר בשקט תקשורתי מתחת לפני השטח, תוך הגעה לסיכומים חשאיים, היא הצליחה להביא להישגים רבים לציבור שולחיהם, כמו גם למוסדות התורה.

כאמור, הכל החל לאחר שראש העיר חנוך זייברט החליט בשנה האחרונה לצאת למהלך של יציאה להקצאות שטחי מבני הציבור הבודדים שנותרו בעיר התורה והחסידות. מטבע הדברים נוצר מתח רב בין המפלגות השונות בעניין, זאת מאחר ועשרות שנים לא התבצע מהלך שכזה וניכר היה הקושי להגיע להסכמות ולהבנות.

בתחילה היה נדמה שבדגל התורה יתנגדו בנחרצות לכל התהליך וגורמים בכירים אף שקלו ערעור משפטי נגד ההקצאות תוך ידיעה שחלקם היחסי יקופח.

מי שהוביל את המגעים להבנות ולהסכם היו דווקא בני ביתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שהבינו כי בשיתוף פעולה והידברות יהיה ניתן להגיע להישגים עצומים עבור הציבור הליטאי ולנצל את המומנטום הפוליטי החריג שנוצר כדי למנף את כוחה של דגל התורה.

במשך תקופה ארוכה נועדו הגאב"ד הגאון רבי יהודה סילמן הנחשב לבקיא בנושא על כל פרטיו יחד עם הנציגים על מנת ולמפות את רשימת המוסדות הזקוקים לשטח ולהקצאה ושעומדים בקריטריונים הדרושים.

במשך כל אותו הזמן ראש העיר דירבן וקידם מאחורי ולפני הקלעים את ההליך שנחשב להיסטורי מבחינתו, שכן סוגיית ההקצאות היתה "תקועה" במשך שנים רבות והוא ראה בכך הצלחה גדולה.

הפגישה המכרעת בה נחתכו הדברים היתה במעמד שלושתם של הגר"י סילמן, הרב דוד שפירא נכדו ונאמן ביתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן - הסמכות הקובעת ב'דגל התורה' - והרב יענקי קנייבסקי נכדו ונאמן ביתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי.

בפגישה זו החליטו הגורמים הבכירים בבתי גדולי הדור על החלוקה הסופית וממילא תהליך ההקצאות יצא לדרך מתוך הסכמה במרבית הנושאים.

אלא שכעת, רגע לפני הסוף, נדמה כי המגעים עלולים להתפוצץ כאשר התברר שדווקא מיעוט הנושאים שעדיין שנויים במחלוקת מאיימים להוריד הכל לטמיון. בעוד במרבית ענייני ההקצאות הצליחו הצדדים להגיע להסכמות הרי שבמספר מקומות קיימת מחלוקת מסויימת ונדרש זמן נוסף להגיע להבנות.

בסביבת ראש העיר מתכננים להביא להצבעה את ההקצאות המוסכמות, ואת השאר השנויות עדיין במחלוקת לדחות לישיבה נוספת לאחר חג הפסח.

גורמים בכירים בדגל התורה מתנגדים לעניין בנחרצות. לדבריהם, "גם קופחנו בהקצאות וקיבלנו פחות מהחלק שלנו, וגם מחר יאושר הרוב כשחלקינו העיקרי נשמר לישיבה הבאה - כשמי יודע אם תתקיים אי פעם".

ל"כיכר השבת" נודע כי הגר"י סילמן הודיע אמש בנחרצות כי אין להסכים לכך וכי החלוקה להצבעה בשתי פעימות אינה מקובלת עליו. "באם לא יגיעו להסדר על כלל ההקצאות בפעם אחת הרי שעל נציגי דגל התורה להצביע מחר נגד ההסדר", הורה הרב סילמן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בנוסף, לעירייה הוגשו עשרות התנגדויות כאשר רובם הגדול הם קהילות ומוסדות של דגל התורה בעיר המרגישים מקופחים מהחלוקה ונמצאים במצוקת שטחים גדולה ביותר. בישיבת מועצה מחר צפויה העירייה לדחות את רוב ככל ההתנגדויות וכך עשרות קהילות ומוסדות של דגל הטוענים לקיפוח לא יקבלו את דרישותיהם. יתירה מזאת, בוועדה דחו עוד כ-15 קהילות ומוסדות של 'דגל התורה' שהיו אמורים לקבל הקצאה, בגלל טענות משפטיות כאלו ואחרות.

בשעה זו נועד ראש העיר עם נציגי דגל התורה בניסיון לפתור את המשבר ולהגיע להבנות שיאפשרו מחר את תמיכתה של הסיעה הליטאית בהקצאות.

גורמים בסביבתו של זייברט מעריכים כי עד מחר תימצא הנוסחה המתאימה והכל יבוא על מקומו בשלום לאחר שהמוסדות הליטאיים קיבלו הקצאות נכבדות.

"ב-95 אחוז מהנושאים יש הסכמות ולא מפרקים סיכום בגלל דברים קטנים שגם אותם ניתן לסדר ולפתור ולכן ההערכה שבסוף תינתן ההוראה להצביע בעד ההקצאות", מעריכים הגורמים.