אאא

לוחמי יחידת הכלבנות בצה"ל, 'עוקץ', התאספו השבוע לחלוק כבוד לכלבים שנהרגו בעבר במהלך פעילויותיהם המבצעיות.

מדי שנה, סמוך ליום בו נהרגו הכלבים הראשונים ביחידה - בפיגוע החטיפה במשגב עם ב-1980 - עולים כל לוחמי היחידה לבית העלמין לכלבים ליד בסיס היחידה במרכז הארץ, מלווים במשמר כבוד של עשרה כלבים.

על פי הדיווח ב'החדשות', מפקד היחידה סא"ל ג' אמר בדברי הזיכרון שנשא: "בפריצה ההיא נהרגו שני כלבים, סטיב וטומי, ואף חייל או בן ערובה לא נהרג. זו מלאכת קודש של הכלבים, לוחמים אמיתיים".

"מאחורי, קבורים עשרות סיפורים כאלה, דומים, שונים, אחרים, מיוחדים, שלכולם יש מכנה משותף אחד: לוחמים על ארבע שביצעו את עבודתם נאמנה ומתו בקרב בכדי לסכל טרור".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 כלבי עוקץ מתאמנים בתקיפת מחבלים (צילום: דובר צה"ל)

מפקד בסיס ההכשרה של היחידה, רס"ן ע', סיפר על כלבים נוספים שנהרגו במהלך פעילויות מבצעיות מיתולוגיות: "באסון המסוקים, שני לוחמי היחידה נהרגו, מיכה גוטליב והרן פרנס, יחד עם שתי הכלבות לסלי ואמבר. בשנת 2008, באחד המבצעים בעזה, נהרג לוחם עוקץ נדב קודינסקי שהצטרף לכוח של גולני ממטען שהפעילו עליו ועל הכלב שלו דיאבלו שנהרג גם הוא".

גם במבצע האחרון בעזה, צוק איתן, התרחש אסון: "כלב בשם סולו שהיה בפעילות עם כוח גבעתי, ירד לסרוק מרתף. היה שם מחבל שהפעיל מטען. הכלב והמחבל נהרגו, אבל הכוח של גבעתי ניצל", שחזר ע'.

"החיבור בין לוחם לכלב שלו הוא החיבור החזק ביותר שקיים. גם אירוע קבורה של כלב הוא עצוב במיוחד ביחידה; כל הלוחמים מגיעים לבית העלמין, והלוחם שהיה עם הכלב סופד לו", תיאר הקצין ל'החדשות'.