אאא

פרסום ראשון: ‏‏חברי בית הדין של העיר ביתר עילית, בראשות הראב"ד הגאון רבי צבי ברוורמן עלו אמש (ראשון) בליווי סגן ראש העיר יצחק רביץ למעונו של מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי, כדי ליטול ממנו הוראות לענייניה הרוחניים של העיר.

לאחר דיון ממושך, צירף מרן הגר"ח את חתימתו למכתב מיוחד, שבעבר חתמו עליו מרנן פוסק הדור הגאון רבי יוסף שלום אלישיב זצוק"ל וראש הישיבה הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זצוק"ל.

במכתב זה יצאה מגדולי ישראל ההוראה לרבנים ברחבי הארץ לעמוד על המשמר ולדאוג כי אין לקבל למוסדות החינוך ילדים שהוריהם מפעילים בביתם אינטרנט שאיננו מסונן.

מרן מעיין אמש במכתב ההוראה, טרם חתימתו עליו (באדיבות המצלם)
מרן מעיין אמש במכתב ההוראה, טרם חתימתו עליו (באדיבות המצלם)
הגדלה

‏"לפעמים אף בלא כוונה אפשר להגיע למקומות הגרועים הפסולים ביותר", הסבירו הרבנים את הוראתם הברורה, "בהסתכלות ארעית אחת, נער ואף מבוגר יכולים לרדת מכל דרגתם ביראת שמים".

עוד נכתב בין היתר במכתב: "שמענו על עובדות נוראות, אשר בתים נהרסו, אברכים יקרים ירדו מיהדותם, ושטן זה אינו מבחין בין גדולים לקטנים ובין אנשים לנשים".

וכאן באה ההוראה, שעליה כאמור חתם כעת מרן הגר"ח: "באם ייוודע שמי מבני הבית משתמש באינטרנט פרוץ, אפילו באופן עראי, אפשר לסלק את הילד מבית החינוך".

מלבד הגר"צ ברוורמן, השתתפו בביקור רבה של קהילת ויז'ניץ בביתר עילית הגאון רבי שלמה איצקוביץ' ורבה של קהילת צאנז חבר הבד"ץ הרב אברהם שטיגליץ, שניהם חברי הבד"ץ המקומי.

 התכנסות ישיבת המועצת, בה נפלה בעבר החלטה זהה. ארכיון (באדיבות המצלם)

לפני שלוש שנים היתה זו חברי מועצת גדולי התורה החסידית, של אגודת ישראל, שהתכנסו בירושלים והחליטו: "מוסדות החינוך החרדיים לבנים ולבנות לא יכניסו למוסדותיהם תלמידים שבמשפחתם מחזיקים אינטרנט שלא על פי התקנות או שאר מכשירים טכנולוגיים שאינם כשרים".

עוד קודם, לפני כעשור, פנתה 'וועדת הרבנים לענייני חינוך' למנהלי מוסדות החינוך ומסרה את דעתם של גדולי ישראל לגבי טלפונים סלולריים שאינם מאושרים, כי "הורים המשתמשים בהם מוציאים בכך את עצמם מכלל הציבור החרדי - אשר התאגד לבער את הנגע", ולכן "יעכב הדבר את קבלת בניהם למוסדות".