אאא

ניר חפץ, לשעבר יועץ התקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואחד ממקורביו הגדולים, והיום עד המדינה נגדו, לא הסתפק רק בהעברת מידע בתיקים 1000 (פרשת המתנות), 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) ו-4000 (פרשת בזק).על פי הדיווח ב-ynet, חוקרי המשטרה ביקשו מעד המדינה חפץ עדות על היכרותו עם פרשות הצבת המגנומטרים בהר הבית והמשבר עם ירדן בעקבות ירי המאבטח. חפץ טען, כי ראש הממשלה פעל בסוגיות אלה בלחץ בנו ורעייתו, בניגוד לעמדת גורמי ביטחון.

אותן טענות פורסמו כבר אחרי חתימת הסכם עד המדינה, לפני כשלושה חודשים. אז פרש חפץ בפני החוקרים את תהליך קבלת ההחלטות שהתקיים לטענתו בבית ראש הממשלה בנוגע לאירועים ביטחוניים. "ההחלטות שמתקבלות בבית ראש הממשלה הן הזויות", צוטט חפץ. "הדרגים הביטחוניים היו מקבלים החלטה, אבל אז יאיר היה צורח עליו ושרה הייתה עושה סצנות והוא היה נכנע".

במשטרה זימנו את חפץ לפני כמה שבועות למסור עדות מפורטת בנוגע לדברים ששמע לגבי הצבת המגנומטרים בהר הבית אחרי רצח שני שוטרים ביולי 2017, ובנוגע לתקרית בשגרירות ישראל בעמאן באותו החודש, שבמהלכה הרג מאבטח ישראלי שני אזרחי ירדן. בעקבות העדות הזו נגבו עדויות מגורמים נוספים שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות, וכן פעלו במשטרה להשיג מסמכים הקשורים לדיונים הרגישים.

חפץ סיפר בעדותו, כי הבן יאיר נתניהו אמר שיש להשאיר את המגנומטרים שהוצבו בהר הבית למשך ימים נוספים, אף על פי שזאת הייתה עמדה מנוגדת לדעת נציגי מערכת הביטחון. 

חפץ אף טען בסוגיית פרשת תקרית הירי בירדן, כי מי שלחץ על מפגש עם המאבטח בלשכת ראש הממשלה, היה הבן יאיר. עד המדינה סיפר לחוקרים בנוגע לעמדת גורמי הביטחון כי "אמרו לו שזאת טעות ושזה עלול ליצור מתיחות עם ירדן, אבל הוא התעקש לצלם ואחרי זה להעלות בפייסבוק ואז התחיל הבלגן". כזכור, הירדנים התעקשו על החלפתה של השגרירה הישראלית בשל הצטלמותה בסרטון בלשכת ראש הממשלה.

חפץ סיפר לחוקרים, כי אירועים אלה הם שהובילו אותו בסופו של דבר לעזוב את עבודתו במשרד ראש הממשלה. הוא ציין בפני החוקרים כי לא יכול היה לשאת את ההתנהלות ואת דרך קבלת ההחלטות.

"הרבה אנשים היו שותפים להחלטות האלה", אמר חפץ לחוקרים ונקב בשמותיהם ."גורמי הביטחון היו תמימי דעים בנוגע להחלטה שצריך לקבל, אבל הוא (נתניהו) החליט לעשות את זה בניגוד לקביעתם. אפשר לבדוק את זה". והבדיקה, כאמור, אכן נעשתה, אך לא ברור מה ייעשה עם העדות ועם החומרים שנאספו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יצוין, גם אם אכן הדברים נכונים, עדיין לא ברור מדוע הם נחשבים לפליליים ומה קשורה חקירת משטרה לכך. גם אם ראש הממשלה הושפע מאשתו ובנו, זו זכותו המלאה לעשות זאת ואם אזרחי המדינה אינם מרוצים מתפקודו הם יכולים להחליפו בקלפי בעת הבחירות.

 

בתוך כך, במשטרה טוענים כי הם מתכוננים בימים אלה להשלמות חקירה בתיקי 1000 ו-2000. בנוגע לתיק 1000, עד המדינה חפץ הצביע על אנשי עסקים נוספים שהיו קשורים במתן מתנות לבני הזוג נתניהו, ולכן נראה כי החוקרים יגבו מהם עדות בתקופה הקרובה.

גם בנוגע לתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) סיפק חפץ שמות של מעורבים נוספים לטענתו בפרשה, וגם הם צפויים להיחקר בזמן הקרוב. נתניהו עצמו צפוי להיחקר שוב ב-12 ביוני. זאת תהיה החקירה השנייה של ראש הממשלה מאז שחפץ חתם על הסכם עד המדינה. במהלך החקירה צפויים החוקרים להטיח בו את הדברים המרכזיים שמסר חפץ.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "לא היה ולא נברא. בניגוד לטענה ההזויה, רק ראש הממשלה הוא זה שמקבל ההחלטות בענייני המדינה ולא איש מבני משפחתו".