אאא

ביקורו ההיסטורי של יורש העצר הבריטי בישראל, ביקור ראשון של בית המלוכה הבריטי בישראל מאז הקמתה מעורר עניין רב. כעת מתברר כי השגרירות בריטניה בישראל בוחנת אפשרות שהנסיך וויליאם, דוכס קיימברידג' יבקר בכותל המערבי עם הגעתו לעיר העתיקה בירושלים.

בהודעה שפרסם לפני כמה ימים ארמון קנזינגטון נכתב, כי "התוכנית של יום בשטחים הפלסטיניים הכבושים תחל בסקירה קצרה על ההיסטוריה והגיאוגרפיה של העיר העתיקה בירושלים מנקודת תצפית בהר הזיתים. הנסיך ייסע דרך קצרה מכנסיית מריה מגדלנה - שם יבקר ליד קבר סבתו הנסיכה אליס. המשך התכנית תוכרז בתאריך מאוחר יותר, אך תאפשר לנסיך להבין ולכבד את הדתות וההיסטוריה של האזור".

ההגדרה הבריטית על ירושלים העתיקה כ"שטחים פלסטיניים הכבושים" עורר את זעמם של רבים שטענו כי על המדינה לא לשתף פעולה עם הביקור.

בהודעה לא פורט היכן יבקר הנסיך בירושלים, ואולם רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ', אישר בתדרוך לכתבים מדיניים כי השגרירות הבריטית בוחנת אפשרות שהנסיך יבקר גם שם. עוד נודע כי נציגים של השגרירות ביקרו במקום כדי לבחון את האפשרות.

על פי הדיווח ב-ynet, הרב רבינוביץ' אמר לכתבים: "אני לא רץ אחרי זה. כיהודי מאמין אני חושב שאנחנו לא צריכים הכרה שהכותל הוא שלנו. יותר חשוב לי שיבוא לשם נער יהודי וילד יהודי. הבעיה שלנו היא שצומח כאן דור שלא הכיר את יוסף. לי יותר חשוב שיבוא נער יהודי מבריטניה ויתחבר למקום הזה וכך יהיה חלק משרשרת הדורות היהודית. אני מכבד את הנסיך, אבל התפקיד שלי הוא לקחת את מורשת הכותל ולהנחיל אותה לדור העתיד".

משגרירות בריטניה נמסר בתגובה: "אנחנו לא מגיבים על התכנית מעבר למה שכבר פורסם. פרטים נוספים יימסרו בבוא הזמן".

ככל הנראה, על אף שהוא אינו דמות פוליטית הנסיך ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין. לפי ההודעה הבריטית, "הביקור ייערך לבקשת ממשלת הוד מלכותה והתקבל בברכה על ידי הרשויות בישראל, בירדן וברשות הפלסטינית. פרטים נוספים יוכרזו בבוא העת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה: "אנו מקבלים בברכה את ההודעה על הגעתו של הנסיך וויליאם לישראל. זהו ביקור היסטורי, ראשון מסוגו, והוא יתקבל כאן באהדה גדולה. הנחיתי את מנכ"ל משרד החוץ לרכז את ההיערכות לקראת הביקור כדי להבטיח את הצלחתו".