אאא

כתב האישום הראשון שהוגש נגד חבר תשתית הטרור שנחשפה היום (ראשון) מצביע על קשר מדאיג בין פעילים מחמאס לבין ארגון ג'בהת א-נוסרא האיסלאמי, שלוחת אל-קאעידה שפועלת בסוריה בקרבת הגבול עם ישראל. בחסדי שמים, תשתית הטרור שהתארגנה ליד שכם סוכלה בשלבים מתקדמים מאוד, לפני ביצוע פיגוע באמצעות הפעלת מטען חבלה ליד היישוב איתמר בשומרון. כתבי אישום נוספים נגד חברים בתשתית, יוגשו ככל הנראה בימים הקרובים.

על פי הדיווח ב-ynet  המסתמך על כתב האישום, לפני כשנה יצר הנאשם מועתצם סאלם משכם קשר עם פעיל ג'בהת א-נוסרא בסוריה באמצעות אפליקציית המסרים טלגרם, וזה הנחה אותו לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות – אזרחיות וצבאיות - באמצעות מטעני חבלה, ובתמורה לכך הובטח לו תשלום של 100 אלף דולר. סאלם, נטען, הסכים להצעה ובמקביל שלח לו הפעיל מסוריה רשימה של חומרים כימיים לצורך ייצור מטעני החבלה.

בהמשך פנה הנאשם לפעיל נוסף שהיה חלק בתשתית הטרור ביהודה ושומרון, ושכנע אותו לסייע לו בהכנת המטענים תמורת כסף. לאחר מכן פנה סאלם לכמה בתי מרקחת באזור שכם ורכש מהם כ-40 ליטר של מי חמצן ו-20 ליטר של אציטון. להם הוא הוסיף 10 ליטרים של חומצת אסיד שרכש מחנות למכירת מצברי מכוניות. החומרים הועברו בתחילה לשני פעילים אחרים בתשתית הטרור, אולם לאחר שהם התקשו להכין את המטענים, העביר אותם סאלם אותם למהאדי אל-קעאבי - מורה לכימיה שהסכים לסייע לו להכין את מטעני החבלה.

בנובמבר האחרון החלו חברי התשתית בראשות סאלם להכין את מטעני החבלה במעבדה שהקימו במבנה נטוש באזור שכם. על פי האישום, הם החלו להכין את הפצצה מהחומרים הכימיים ודרשו מסאלם גם חומצת מלח ודשן. הם גלשו באתרים לשיתוף קבצים באינטרנט וחיפשו הוראות הכנה למטעני חבלה המיועדים לשימוש באמצעות חגורות נפץ.

כדי להיזהר ממעקב סייברי של מערכת הביטחון, העתיקו חברי החוליה את המסמכים והסרטונים לדיסק און קי תוך שימוש בקודים. על פי כתב האישום, רק לאחר מכן, כשהם מסתייעים ברשימות ההכנה שהשיגו ברשת, הם החלו לייצר את מטעני החבלה.

במקביל, נטען, ראש החוליה סאלם גייס במזרח ירושלים את המפגע שתוכנן לבצע את פיגוע ההתאבדות עם מטעני החבלה בשטח ישראל. לצורך כך, וכדי להסתיר את המהלך, הוא השתמש בגורם שלישי ודרש מהמחבל המתאבד הפוטנציאלי לנהוג בזהירות.

בשלב מתקדם יותר של ההכנות החליטו חברי התשתית לגייס מחבל מתאבד נוסף, וכן שני כלי נשק (לבסוף הושגו שני רובי M-16), במטרה לבצע פיגוע נגד מטרות נוספות. בשלב מסוים התעוררה מחלוקת בין חברי החוליה: חלקם טענו שפיגוע התאבדות צריך לבצע בירושלים או בתל אביב, בעוד שהיתר גרסו שיש לעשות אותו בהתנחלות ביהודה ושומרון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 

כל הזמן הזה המשיך פעיל ג'בהת א-נוסרה להנחות את חברי החוליה מסוריה והבטיח להם שישלח להם 5,000 דולר כדי שיוסיפו למטעני החבלה 25 ק"ג מהחומר "פנטוקסיד" ו-300 ליטר של חומצת ניטרית. הכסף שהעביר הגיע אליהם באמצעות חלפנים.

ראשי התשתית המשיכו בהכנות לבצע את הפיגוע אך בשלב מתקדם חזר בו "המתאבד הפוטנציאלי", וראשי התשתית החליטו לשנות את המתווה ולבצע פיגוע באמצעות הפעלת מטענים מרחוק: את המטען הראשון הם תכננו להציב ליד היישוב איתמר, לפוצץ אותו מרחוק ולגרום לרעש בלבד, וכשיגיעו כוחות הביטחון ותיווצר התקהלות – יופעל המטען השני.

כדי לקבל השראה לבצע את הפיגוע, צפה אחת מבכירי התשתית בסרטונים ותמונות המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח הי"ד בתחילת השנה.

מועתצם סאלם מואשם גם בעבירות של ייצור פצצה ללא היתר, חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, מגע עם אויב, קשירת קשר לירי לעבר אדם, הכנסת כספי אויב לאזור, שיבוש הליכי משפט ונשיאת ואחזקת נשק ללא היתר.