אאא

אחרי איומים רבים, הודיעה הלילה (רביעי) ארה"ב באמצעות מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ושגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי על פרישה ממועצת זכויות האדם של האו"ם. 

היילי אמרה במסיבת עיתונאים בוושינגטון: "במשך זמן רב מועצת זכויות האדם הגנה על מדינות שמפירות זכויות אדם באופן שיטתי". לדבריה, הארגון הוא "צבוע ושם את נושא זכויות האדם ללעג". היא מנתה את ההחלטות נגד ישראל ואמרה כי מספר ההחלטות גבוה מזה שהתקבלו נגד איראן, סוריה וצפון קוריאה ביחד. היא הוסיפה כי ארה"ב פורשת כי למועצה נטייה כרונית לפעול נגד ישראל. "ההתמקדות הבלתי-פרופורציונלית והעוינות הבלתי נגמרת של המועצה כלפי ישראל מהווים הוכחה חותכת לכך שהיא פועלת ממניע פוליטי ולא מתוך הגנה על זכויות אדם", אמרה השגרירה היילי.

היילי אמרה כי ארה"ב פורשת מהארגון מכיוון שלמדינות נוספות "לא היה את האומץ" לעזור לה ולערוך רפורמה בארגון שאותו כינתה "צבוע". שגרירת ארה"ב באו"ם חידדה את דבריה ואמרה כי למרות פרישת ארה"ב מהארגון, היא אינה פורשת ממחויבותה לזכויות האדם. השגרירה האמריקנית אמרה כי היא מתוסכלת מכך שמדינות בעלות תחושות זהות כלפי המועצה לא היו מוכנות לאתגר את הסטטוס-קוו שלה, או להציג את עמדתן אלא רק מאחורי דלתיים סגורות.

"עם חברות כמו קובה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ונצואלה וסין מועצת זכויות האדם לא שווה את שמה", אמרה היילי. 

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בירכו על ההחלטה ומסרו, כי "ישראל מודה לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו ולשגרירה היילי על החלטתם נגד הצביעות והשקרים של מועצת 'זכויות האדם' של האו"ם". עוד נמסר כי "במשך שנים, המועצה הוכיחה שהיא גוף מוטה, עוין ואנטי-ישראלי שבוגד במשימתו להגן על זכויות אדם".

"במקום לעסוק במשטרים המפרים באופן סדרתי זכויות אדם, המועצה מתמקדת באובססיביות בישראל, הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון. החלטת ארה"ב לפרוש מהגוף המוטה הזה מהווה אמירה חד-משמעית - עד כאן. ישראל מברכת על ההודעה האמריקנית", נמסר בנוסף.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, בירך על הודעת ארה"ב: "המועצה לזכויות האדם הפכה כבר מזמן לאויבת זכויות האדם. ארה"ב הוכיחה שוב את המחויבות שלה לאמת ולצדק והבהירה שלא תאפשר לשנאה העיוורת נגד ישראל במוסדות בינלאומיים להיוותר ללא מענה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנגד, נציב זכויות האדם של האו"ם, זייד בן ראאד אל-חוסיין, התייחס לפרישת ארה"ב ומסר בחשבון הטוויטר של המועצה: "מדובר בחדשות מאכזבות, אם כי לא מפתיעות. בהתחשב במצב זכויות האדם בעולם כיום ארה"ב הייתה צריכה להגביר את נוכחותה ולא לפרוש". 

זו לא הפעם הראשונה שארה"ב פורשת מהארגון, הנשיא ג'ורג' בוש הבן החרים את המועצה במהלך כהונתו וציין, כי היא מלאה במדינות עוינות לישראל, אך מחליפו ברק אובמה הורה להשיב אליה את השגריר האמריקני.

כזכור, 47 נציגי המועצה הצביעו בחודש שעבר על הקמת ועדת חקירה עצמאית על המהומות ברצועת עזה, שבמהלכן נהרגו עשרות פלסטינים ואלפים נוספים נפצעו. המועצה גינתה את ישראל על שימושה המופרז בכוח. ארה"ב ואוסטרליה היו היחידות שהצביעו נגד ההחלטה, והשגרירה הישראלית בז'נבה, אביבה רז-שכטר, האשימה את המועצה בהפצת שקרים על ישראל.

לדברי דיפלומטים ופעילים שהשתתפו בשיחות בז'נבה ובניו יורק, האמריקנים לא הצליחו לגבש הסכמות עם נציגי האו"ם בעניין השינויים שוושינגטון מעוניינת לראות במועצה. גם האיחוד האירופי נכשל במציאת מכנה משותף עם האמריקנים, בעיקר לאור ההתעקשות של הבלגים להעלות סעיפים נגד ישראל בכל דיון במועצה.