אאא

ניתן לאמר, כי זהו המקום היחיד בכל הארץ ובעולם בו נערכים מחקרים מדעיים בתחום הרפואה – המשויכים ישירות למגזר יראי השמיים ומבוצעים ע"י תלמידות חרדיות, המתמצאות היטב ברגישות, בצרכים המיוחדים ובדקויות הקטנות שכל יהודי שומר תו"מ מקפיד עליהן. משמעות הדבר, שלתוצאות המחקרים ישנה חשיבות עצומה לתועלת המגזר החרדי כולו.

אחד הפרויקטים שהוצגו השנה, הינו מחקר מעמיק בנושא: "להיות חרדי סוכרתי-מתוק וכשר": מיפוי צרכים במטופלים עם סוכרת סוג 1 במגזר. המחקר עסק ברבדים שונים של החולה וסביבתו, וכלל בדיקה מעמיקה של האפשרויות והדרכים שעומדות כיום בפני החולה לשמירה על בריאותו ואיזון הסוכרת. המחקר זכה להדים נלהבים וכבר הוצג בבית החולים 'שיבא' במכון גרטנר, בפני צוות מטעם משרד הבריאות. נתוני המחקר עברו לידיהם של גורמים המוסמכים לקדם תוכניות בריאות חשובות המותאמות במיוחד למגזר החרדי.

גב' אהובה ספיץ, מנחת המחקר ואחות אקדמית בבי"ח 'שערי צדק' למעלה מ-20 שנה, סיפרה בהתפעלות על האיכות של תלמידות המגמה במכללת מבחר - מבחינה לימודית וערכית. התלמידות, שהן גם אמהות למשפחות ברוכות ילדים, השקיעו את מלוא מרצן למען המטרה עם אמפטיה, רצינות ורמה מחקרית מדעית גבוהה במיוחד.

זוהי רק דוגמא למחקר אחד מתוך מספר מחקרים חשובים שנערכו במסגרת הלימודים במכללה והינם אבני דרך חשובות בקידום הבריאות לציבור שומרי התורה והמצוות.

נושאי המחקר הנוספים שהוצגו הינם: מניעת היפגעות ילדים (מנחה: ד"ר חיה רז), מזל טוב נולד לך פג!- קולן של האמהות בפגיה(מנחה: דר' ענת בר דוד), תומכות לידה? - תפיסותיהן של המיילדות את תפקיד הדולה בסיוע ליולדת. (מנחה: דר' עינת בר דוד) התמודדויות של אמהות לילדים לקויי שמיעה מנותחי שתל השבלול (מנחה: דר' ענת בר דוד).

במכללת מבחר שמים דגש מיוחד לפיתוח מחקרי-מדעי במסגרת הלימודים ע"י תלמידות המגמה לסיעוד, המאפשר להם ללמוד לפתח מיומנויות מחקר, שיאפשרו להם גם בהמשך, בעיסוקם כאחיות אקדמאיות, לערוך מחקרים נוספים לתועלת עולם הרפואה.