אאא

במהלך הלילה התקיים מבצע סיוע הומניטארי מיוחד ונרחב ב״עוצבת הבשן״ במהלכו חולצו מאות פעילי הארגון ההומניטארי ״קסדות לבנות", שהיו בסכנת חיים, משטח הלחימה בדרום סוריה אל מדינה שכנה.

המבצע להעברת הפעילים ובני משפחותיהם (רובם ילדים) בוצע לבקשת ארצות-הברית, קנדה ומדינות נוספות מאירופה.

הפעילים הועברו על ידי ישראל באוטובוסים לשטח ירדן במה שהוגדר על ידי ישראל כמחווה המוניטרית יוצאת דופן. בהודעה שמסר דובר צה"ל הובהר כי ישראל אינה מתערבת בלחימה הפנימית בסוריה, וממשיכה לראות במשטר הסורי כאחראי לכל הנעשה בשטחו.

המהלך בוצע תחת מעטה חשאיות כדי לא לפגוע בחיי הפעילים הסורים ועל רקע הכיבוש הגולן הסורי בימים אלה מחדש על-ידי צבא אסד שניצח את המורדים באזור. חברי הארגון ישהו בירדן כשלושה חודשים טרם העברתם ולפי הדיווחים, אין לירדן כל מחויבות כלפיהם. דובר משרד החוץ הירדני מוחמד אל קייאד אישר, כי ירדן הסכימה לקבלת הפעילים כחלק ממהלך שנובע "מסיבות הומניטריות".

מדברי מפקד מנהלת 'שכנות טובה', סגן-אלוף א': "אין ספק כי זהו מעמד מרגש לעמוד אתמול על גדר הגבול ולקלוט משפחות, בעיקר נשים וילדים. משפחות אשר עוברות בתחילה בחשש אך כאשר מגיעות אל הגבול , עיניהן נוצצות מאושר בידיעה כי קיבלו את חייהם בחזרה. שמח להיות קצין בצבא ובמדינה שמבצעות מבצע כזה ומביאות לידי ביטוי ערכים של אנושיות וחמלה. זוהי מהות עבודתנו וזהו רגע משמעותי מאין כמותו."

המבצע זכה לסיקור נרחב בכלי תקשורת ברחבי העולם ששיבחו את ישראל על פועלה להצלת הפעילים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב למבצע החשאי של צה"ל ואמר כי "לפני ימים אחדים פנה אליי הנשיא טראמפ, ופנו גם ראש ממשלת קנדה טרודו ואחרים, בבקשה שנעזור להוציא מסוריה מאות אנשי 'קסדות לבנות'".

"אלה אנשים שהצילו חיים ונמצאו עכשיו בסכנת חיים. לכן אישרתי להעביר אותם דרך ישראל למדינות נוספות, כצעד הומניטרי חשוב. במקביל, אנחנו לא מפסיקים לפעול בסוריה נגד ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן שם", הוסיף.