אאא

ההפגנות באיראן נמשכות גם היום (חמישי) על רקע התרסקות המטבע האיראני והמצב הכלכלי של העם האיראני. התקשורת האיראנית הממלכתית מנסה להקטין את הסיקור של המהומות אבל ברשתות החברתיות נפוצו סרטונים של המפגינים מתפרעים ברחובות איראן כשהשוטרים יורים עליהם רימוני גז מדמיע.

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א אישרה בצהריים כי הפגנות נערכו גם בערים סארי, שיראז ואהווז. בסוכנות צוין כי כל ההפגנות נערכו מבלי שהרשויות נתנו אישור לקיימן, ולכן המשטרה פיזרה אותן.

ההפגנות נמשכות כבר מתחילת השבוע, אז דיווחו גורמי אופוזיציה וגולשים איראנים ברשתות החברתיות על כמה וכמה הפגנות מחאה נגד המשטר בערי איראן. שלשום דווח למשל על הפגנות באיספהאן, בקראג', בשיראז ובאהווז. עם זאת חשוב לציין כי לא ברור לגמרי מהו היקף ההפגנות, ולעת עתה לא דווח על הפגנות ענק.

כאמור הסיבה להפגנות, המצב הכלכלי הקשה במיוחד באיראן למרות הסרת חלק גדול מהסנקציות עם החתימה על הסכם הגרעין. מאז אפריל השנה איבד הריאל האיראני יותר ממחצית מערכו, והשבוע הוא הגיע לשפל של כל הזמנים כ-120 אלף ריאל לדולר. איראן סובל גם מצמיחה חלשה ומאבטלה גוברת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, בצעד חריג זימנו אתמול חברי הפרלמנט האיראני את הנשיא חסן רוחאני להתייצב בתוך חודש בפרלמנט ולהשיב על שאלותיהם בנוגע לטיפול של ממשלת איראן במשבר הכלכלי. זו הפעם הראשונה שהפרלמנט האיראני מזמן את רוחאני לדיון מיוחד כזה. 

חברי הפרלמנט האיראנים מתכוונים לדרוש מרוחאני להסביר מדוע יותר משנתיים אחרי חתימת הסכם הגרעין עם המעצמות עדיין יש לבנקים האיראניים גישה מוגבלת בלבד לשירותים הפיננסיים הבינלאומיים. בשבוע שעבר ביטל רוחאני ריאיון שתוכנן לו בטלוויזיה הממלכתית, וצעד זה עודד כנראה חברי פרלמנט לדרוש ממנו לתת להם דין וחשבון בישיבת פרלמנט מיוחדת. על רקע המשבר, בשבוע שעבר הדיח רוחאני את נגיד הבנק המרכזי, ואליאוללה סייף.

המשבר הכלכלי באיראן בא בין השאר על רקע החלטת ארה"ב לפרוש מהסכם הגרעין בין טהרן למעצמות ולהחזיר את הסנקציות האמריקניות הקשות על איראן. בעקבות ההודעה על חידוש הסנקציות האמריקניות נאלצו חברות בינלאומיות גדולות רבות להודיע כי הן מפסיקות לפעול באיראן, מחשש שבשל פעילותן בה הן ייענשו באופן שיפגע בפעילותן בשוק האמריקני.