אאא

"אני לא מתכוון ולא יכול לסגור שום חנות בשבת, משום שסמכויות האכיפה נמצאות רק בידי הרשויות המקומיות", כך התבטא יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, הנמצא בעין הסערה סביב החלטתו שלא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת מרכולים בשבת.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', דרעי הוסיף ואמר: "כל ראש עיר שרוצה חנויות פתוחות בעירו בשבת יכול לעשות זאת. ירצה לשמור על החוק יאכוף וייתן קנסות. לא ירצה, לא ייתן".

על הסערה שפרצה בימים האחרונים אמר יו"ר ש"ס: "מה שקורה ביממה האחרונה מעיד על בורות גדולה ושטחיות מביכה. חוק המרכולים לא גרם לסגירת חנות אחת שהיתה פתוחה בשבת. אפשר לבדוק זאת".

לדבריו: "חוק המרכולים מחדד את המצב שהיה קיים מאז קום המדינה, שכל חוקי העזר דורשים את אישור שר הפנים, כולל אלו הנוגעים לשעות עבודה ומנוחה. ראשי עיר שביקשו לבצע מחטף לפני החלטת הבג"ץ ולהפוך את הלבנת פתיחת החנויות למהלך חוקי, לא הצליחו. שלושה מהם עתרו לבג"ץ ואנו ממתינים להכרעתו. לא התרשמתי שיש צורך חיוני להפוך מאות ואולי אלפי עובדים לעבדים שיעבדו 7 ימים בשבוע".

אריה דרעי התייחס ליו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, שהרבה לתקף אותו בימים אלו: "חיים ביבס ואחרים מנצלים את תמימותם וחוסר הבנתם של רבים בנושא כדי לעשות הון פוליטי על גבם של החרדים ומספרים להם שהשר החרדי ה"חשוך" "כופה" עלינו את אורחות חייו. אין לזה שום אחיזה במציאות".

"כל ראש עיר שרוצה חנויות פתוחות בעירו יוכל לעשות זאת. ירצה לשמור על החוק - יאכוף וייתן קנסות. לא ירצה, לא ייתן", סיכם דרעי בשיחה שפורסמה ב'ישראל היום'.