אאא

חשד למחלת הלפטוספירוזיס (עכברת) בבחור בשנות העשרים לחייו שהגיע עצמאית לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת.

זאת בהמשך לשמועות על אנשים שחשו ברע לאחר רחצה ברמת הגולן. הבחור הגיע לאחר שרחץ באחד ממקורות המים בגולן במהלך יום חמישי, והוא סובל מסימפטומים שונים. 

כעת, נערכות בדיקות דם בכדי לבדוק האם חלה במחלה זו. הבחור הגיע כבר ביום חמישי לבדיקה בחדר המיון בזיו, אך החליט לחתום על טופסי שחרור מאחר וחש טוב יותר. היום הגיע שוב עם סימפטומים דומים ויעבור את כלל הבדיקות לזיהוי המחלה.

בנוסף, במהלך השעה האחרונה, הגיעו עצמאית לחדר המיון במרכז הרפואי זיו אב (43) ובתו (18), חרדים תושבי צפת, הסובלים מתסמינים של חום, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים.

השניים סיפרו לצוות הרפואי, כי לפני עשרה ימים, בילו בבריכת המשושים ברמת הגולן ובהמשך לפרסומים היום, אודות החשש להידבקות ממחלת לפטוספירוזיס (עכברת) במקורות מים טבעיים בגולן, החליטו להגיע לבדיקות בחדר המיון במרכז הרפואי זיו. האב והבת נמצאים כעת בבדיקות שישלחו לפיענוח. יאושפזו לטיפול והשגחה במחלקה פנימית.

משרד הבריאות הודיע, כי הוא בודק מספר של מקרים שנדבקו ככל הנראה במחלת לפטוספירוזיס המוכרת גם בתור ״עכברת״. מקור המחלה ככל הנראה במקור מים ברמת הגולן. המשרד בודק ויעדכן שיתקבלו תוצאות מעבדה מדויקות.  המשרד פועל בשיתוף רשות הטבע והגנים והרשיות המקומיות.

ישנו חשד למקרים נוספים של מחלת העכברת. בבית החולים הירושלמי שערי צדק אומרים כי מאז יום חמישי טופלו כ-7 בני אדם שנחשד כי חלו במחלה. חלקם טופלו באנטיביוטיקה ושוחררו.

ממשרד הבריאות נמסר כי בכל מקרה יש לפעול בהתאם לשילוט במסלולי טיולים ברמת הגולן, ומומלץ שלא להיכנס למקווי מים עומדים.

ד"ר שמעון אדלשטיין יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת מסביר כי הלפטוספירוזיס ,עכברת, הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים, והיא נפוצה בכל העולם. המחלה נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיה – בעיקר עכברים, חולדות וכד' .

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 האזינו לד''ר שמעון אדלשטיין - יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת.

לדבריו זו 'מחלה זואונוטית', המועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות, באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה , כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה, הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים וכד'- עלולים להידבק במחלה. הסימפטומים אצל האדם - כאבי ראש, חום, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול ובהמשך עלולה להוביל לאי ספיקת כליות , דלקת קרום המוח ועד תמותה, במידה ולא מטפלים במחלה.

כאמור הזמן הדרוש לשם הופעת הסימנים הקליניים בבני אדם מרגע ההדבקה, נע בממוצע בין 3-10 ימים. לפטוספירוזיס מתאפיינת בקשת רחבה של סימנים שנעים מהיעדר מוחלט עד לתסמינים המעידים על מחלה חמורה. בבני אדם מופיעה המחלה לרוב בשני שלבים: השלב הראשון: סימפטומים של מחלה הדומה לשפעת - חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות שיעול וכד' שלב השני: עלייה שניה ומחודשת בחום הגוף, מלווה באותם סימנים אך עלול לגרום לפגיעה קשה בכבד, דלקת קרום המוח ואף מוות.

עוד מוסיף ד"ר אדלשטיין, כי הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה הנו פשוט- מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. בכל מקרה כל מי שמגלה סימפטומים אלו להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי לאור הפרסומים פנתה הרשות אל משרד הבריאות לקבלת הנחיות. "רשות הטבע והגנים פועלת בהתאם להנחיית משרד הבריאות האמון על קביעת מחלות או זיהומים. בהמשך להנחיית משרד הבריאות סגרה הרשות את הנחלים הזוויתן (9/8) והזאכי (24/7) וזאת לאחר שנמצא בדיגום ממצא קולי וזאת עד לביצוע דיגום נוסף.זו תופעה עונתית שחוזרת בכל שנה בה כמות המים נמוכה. סביר להניח שהמקור הוא צואת פרות, והזרימה הנמוכה מאפשרת התרבות".

התפללו לרפואת האב ובתו: מיכאל בן יפה ושרה בת תמר לרפו"ש בתוך שאר חולי ישראל.