אאא

מאות תלמידים מ'ישיבות קטנות' של חב"ד בישראל, התבשרו זמן קצר לפני נסיעתם כי לא יתקבלו לישיבה הגדולה ב-770 שבקראון הייטס.

על פי הדיווח באתר COL, הוריהם של התלמידים שתכננו לטוס לניו יורק בעוד פחות משבועיים, קיבלו מכתב דרמטי שניסחה הנהלת הישיבה בערב תשעה באב אך החליטה משום מה לפרסם רק אמש (ראשון), בעקבותיו הם ובניהם נותרו ללא מוצא. 

על פי החלטת ההנהלה, לישיבה יתקבלו לשנת הלימודים שבפתח רק בחורים "יוצאים מן הכלל", שיגיעו "ללימוד בלי פשרות, כ-12 שעות ביום, ובלי שבתות חופשה, במשך י"ג-י"ד חודשים רצופים", לשון המכתב.

בחורים שלא יוכלו לעמוד בדרישות נוקשות אלו כאמור לא יתקבלו, מוסבר במכתב, "למרות שהם בחורים טובים מאוד, ויקרים שביקרים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בחורי חב''ד בצפת (צילום: שאטרסטוק)
בחורי חב"ד בצפת (צילום: shutterstock)
הגדלה

"אין מן הראוי לצאת מארץ הקודש ולבוא לכאן שנה שלימה בשביל הקדושה ויראת השמים בלבד", נכתב. "כך קיבלנו, שכ"ק (הרבי מליובאוויטש.  י.ב) אמר להרב מענטליק מנהל הישיבה: שיקבלו לכאן לשנה שלימה רק יוצאים מן הכלל. וכששאל הרב מענטליק, הלא כולם רוצים לבוא 'צום רבי'ן' (אל הרבי), היהה המענה מן הקודש - 'שיבואו לתשרי'".

עוד מודגש בין היתר במכתב שעורר סערה, ושחתום על ידי מנהלה הרוחני של הישיבה הנחשבת: "אנא, נא ונא, במטותא מינייכו, עזרו נא לנו ולכם, ולטובת התלמידים האמיתית, והסבירו להם בטוב טעם ובדברים היוצאים מן הלב את האמת הנכון והטוב, שהתלמידים צריכים להיות מונחים בלימוד, ולעומת זה אין אין שום ענין להיות שנה שלימה אלא אך ורק מי שבאמת מסוגל ללמוד גם בלי מה שנקרא 'מסגרת מחייבת'".

כעת כלל לא ברור מה יעשו אותם תלמידים שנפלו בין הכיסאות בעקבות ההחלטה, ושאף רכשו כבר כרטיסי טיסה לשם כך.