אאא

שר ההגנה האיראני, אמיר חאתמי, הודיע אמש (מוצאי שבת), כי ארצו תחשוף בשבוע הבא מטוס קרב חדש. חאתמי הוסיף כי איראן תמשיך בפיתוח תוכנית הטילים שלה, שאותה היא מציבה בעדיפות עליונה, חרף איומי הסנקציות של האמריקנים. לא ברור אם האיראנים מסוגלים בכלל לייצר מטוסי קרב יעילים ובעבר התברר לא אחת, כי הם שיקרו והציגו דגמים מקרטון.

במקביל להודעה על מטוס הקרב החדש, הודיע חיל הים האיראני, כי לראשונה הציב מערכת הגנה מתקדמת על אחת מספינות הקרב שלה. חאתמי ציין, כי איראן מתרכזת בפיתוח יכולות הטילים שלה ופועלת לשיפור דיוקם, אך הוסיף כי ארצו אינה מעוניינת בנשק להשמדה המונית, זאת לצד הבהרה כי "לא ניתן שיפגעו באינטרסים שלנו".

האיראנים ממשיכים "לצפצף" על האמריקנים בכל התחומים הצבאיים. ביום שני חשפה איראן טיל בליסטי מדגם חדש, שהוצג בשידורי הטלוויזיה האיראנית. על פי הדיווח מדובר בטיל לטווח קצר, שהוצג בשם "פאתח מוֹבּין". בהצגתו הוסבר, כי את הטיל ניתן לשגר בכל שעות היום והלילה ובתנאי מזג אוויר שונים, בהם גם גשם וערפל, וכן גם במקרה של מתקפת סייבר.

מומחים מציינים, כי עקב העובדה שמדובר בטיל לטווח קצר של כמה מאות קילומטרים בלבד הוא אינו מהווה איום כשהוא בשטח איראן. אולם, אם יגיע לסוריה או ללבנון הוא יכול להוות איום על ישראל וזו אחת הסיבות שבירושלים נאבקים לגירושם של האיראנים משטח סוריה.

החודש חידש הממשל האמריקני בראשותו של טראמפ את הסנקציות הכלכליות על איראן, שעוסקות בעיקר בסחר האיראני במכוניות, בזהב ובמתכות מרכזיות נוספות, בפחם וברכישת דולרים. הסנקציות המרכזיות, שעוסקות בתחום האנרגיה והבנקאות במדינה, כולל ייצוא נפט, יוטלו ב-4 בנובמבר והן צפויות להיות משמעותיות יותר.

עם חידוש הסנקציות אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי המדיניות האמריקנית נועדה להפעיל על טהרן "לחץ כלכלי מקסימלי". בהודעתו הדגיש טראמפ שוב שהסכם הגרעין שממנו פרשה ארה"ב בחודש מאי הוא "נוראי" וחד צדדי. הוא אמר שבזכות ההסכם, שבו מתחייבת איראן להקפיא את תוכנית הגרעין שלה בתמורת להסרת הסנקציות, היא התעשרה והשתמשה בכסף למימון סכסוכים וטרור במזרח התיכון.