אאא

גוגל הודיעה אמש (חמישי) שהיא מחקה 39 ערוצי יוטיוב 13 חשבונות גוגל פלוס ו-6 בלוגים שפועלים במסווה בשירות איראן, ומנסים להפיץ מידע שקרי באתרי האינטרנט הגדולים בעולם.

"זיהינו ומחקנו כמה חשבונות שקשורים לארגון רשות השידור האיראנית, ומסתירים את הקשר הזה", אמר קנט ווקר, סגן נשיא גוגל. "מי שמעורב במבצע שכזה מפר את המדיניות שלנו, ובקרוב אנחנו נסיר את התכנים האלה מהשירותים שלנו ונמחק את החשבונות".

"בחודשים האחרונים איתרנו וסיכלנו ניסיונות של גורמים בחסות המדינה מארצות רבות להשפיע על קמפיינים פוליטיים, עיתונאים, פעילים ואקדמאיים ברחבי העולם", אמרו בגוגל שם שואפים שלא להיכנס לרשימה יחד עם פייסבוק שספגה ביקורת רבה בנושא.

"בנוסף למודיעין שקיבלנו מ- FireEye (חברת אבטחת סייבר), הצוותים שלנו חקרו מגוון רחב של גורמים שחשודים בקשר לאיראן, ולקחו חלק בניסיון הזה", אמרו בגוגל. בחברה הוסיפו שפוליטיקאים אמריקנים ורשויות החוק בארה"ב קיבלו עדכון על הנושא.

"החקירות שלנו בנושאים האלה מתמשכות ואנחנו נמשיך לחלוק את הממצאים שלנו עם רשויות החוק וגופים ממשלתיים בארה"ב ובמקומות אחרים", אמרו בגוגל. ב-FireEye אמרו שהפעילות שנחשפה מראה שגורמים רבים מנסים להשתמש ברשתות החברתיות כדי להשפיע על השיח הפוליטי בארה"ב, בריטניה, המזרח התיכון ואמריקה הלטינית.

גוגל הצטרפה לחברות שנאבקות בניסיונות של גורמים רוסים ואיראנים להפיץ שקרים ודיווחים מפוברקים ברשת, כנראה מתוך מטרה להשפיע על בחירות האמצע בארה"ב בנובמבר הקרוב. השבוע הפסיקה פייסבוק את פעילותם של מאות דפי אינסטגרם שנפתחו באיראן וברוסיה, וגם בטוויטר עשו צעד דומה.