אאא

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה ליצרנית המל"טים 'אירונאוטיקס' ועשרה מעובדיה, כי הוחלט להעמידם לדין, בכפוף לשימוע. מדובר בעובדים שנחקרו בקשר לעסקה של החברה עם לקוח מהותי בחו"ל. על פרטי הפרשה והחקירה קיים צו איסור פרסום.

על פי הדיווח ב-ynet, מכתבי השימוע נשלחו אל החברה, ואל כמה מבכיריה ועובדים נוספים. מנהליה הבכירים של החברה והעובדים שקיבלו את ההודעה חשודים בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני.

חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני נחקק לפני כעשור, ותכליתו להגן על הקשרים המדיניים והביטחוניים של ישראל מפני הסכנות שביצוא בלתי מורשה של ידע וציוד בטחוני למדינות בעייתיות. את החקירה ביצע היאחב"ל עם יחידת החקירות של הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), בליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

אירונאוטיקס, שמשרדיה נמצאים ביבנה, פועלת בשלושה תחומים מרכזיים. הראשון והמרכזי - מערכות בלתי מאוישות לאיסוף מודיעין ותקיפה, בכלל זה מל"טים, בלונים ורחפנים המסייעים לכוחות הביטחון בפעילותם. כמו כן, מפתחת החברה מערכות אלקטרואופטיות ואמצעי תקשורת למערכות לא מאוישות ומייצרת מנועים למל"טים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לחברה עשרות לקוחות בכמה מדינות בעולם. למותר לציין מה המשמעות אם ציוד כזה עושה את דרכו למדינות עוינות או ארגוני טרור.

מאירונאוטיקס, המיוצגת על ידי עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין נמסר: "לאחר שקיבלנו את הודעת הפרקליטות ודבר זימונם של החברה ונושאי משרה בה לשימוע, אנו משוכנעים כי לאחר שנשטח לראשונה את עמדתנו בשימוע, תגיע הפרקליטות - לאחר בחינת הדברים כהווייתם - להחלטה מושכלת לפיה, אין מקום להעמיד את החברה או מי מנושאי המשרה בה לדין ותורה על סגירת התיק".

בחברה הוסיפו, כי "גם כעת, כתמיד וביתר שאת, תמשיך החברה לפתח את עסקיה, לסגור עסקאות הנמצאות בשלבי גיבוש שונים, לשרת את לקוחותיה הרבים, בארץ ובעולם, ולהמשיך להעניק להם את המוצרים והשירותים המובילים בתחומם".