אאא

המצרים נלחמים ב'פייק ניוז': נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אישר את החוק שמעניק לרשויות את הזכות לפקח על משתמשי הרשתות החברתיות כחלק מהידוק הפיקוח על האינטרנט, כך על פי הדיווח ב-ynet. מעתה ניתן יהיה להשעות או לחסום חשבונות שיפיצו "פייק ניוז" או יסיתו לעבור על החוק לא ברור עדיין האם הרשתות החברתיות ישתפו פעולה עם המצרים בנושא.

החוק החדש אושר כבר לפני כחודשיים בפרלמנט ולפיו המועצה העליונה לפיקוח על התקשורת במדינה תוכל לפקח על החשבונות של אנשים שיש להם יותר מ-5,000 עוקבים. המעקב יוטל על בלוגים, אתרי אינטרנט וחשבונות ברשתות החברתיות.

לפי ההחלטה, המועצה תוכל להשעות או לחסום כל חשבון אישי ש"מפרסם או משדר 'פייק ניוז' או מידע שמסית לאלימות, לשנאה או לעבירה על החוק".

למצרים יש חששות כבדים מהרשתות החברתיות. על פי החוקרים והמומחים ה'אביב הערבי' שהביא להפלת שלטונו של מובארק החל לא מעט בעקבות הרשתות החברתיות שליבו את הלהבות והתסיסו את הצעירים במדינה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנגד, ארגוני זכויות אדם זעמו על אישרור החוק, שלטענתם הוא חלק מסדרת צעדים שנועדו לבלום את חופש הביטוי ברשת, בזמן שהאינטרנט נשאר אחד המקומות היחידים לדיון ציבורים על שלטונו של א-סיסי. 

בחודש שעבר חתם הנשיא המצרי על חוק נוסף שאושר בפרלנט שמאפשר לשלטונות להורות על חסימת אתרי אינטרנט שמהווים "איום" על הביטחון הלאומי או על הכלכלה במצרית. אלו שמנהלים או אפילו מבקרים באתר, "בטעות או בכוונה", יכולים להיענש בקנסות ובתקופות מאסר. לפי ארגון מצרי שפועל למען חופש הביטוי, יותר מ-500 אתרים כבר נסגרו בעקבות החוק.

השלטונות במצרים מתעקשים, כי הצעדים הללו נדרשים כדי לסייע בהתמודדות עם הטרור וחוסר היציבות במדינה. אבל פעילי זכויות אדם מקומיים ובינלאומיים מאשימים באופן תדיר את הממשלה בניסיון לרסן את המחאות נגדה על ידי מעצר בלוגרים וחסימת אתרי חדשות.