אאא

אסון כבד: שני ילדים קטנים, ילדה בן שנתיים וילדה בת ארבע, בני משפחה אחת, נספו הערב (שלישי) בשריפה שפרצה בבניין מגורים ברחוב כנסת מרדכי בביתר עילית. בנוסף, פונו מהמקום עוד שמונה פצועים משאיפת עשן, שלושה מהם פונו לבית החולים.

עדת ראיה למקרה סיפרה כי אם המשפחה ובעלה הלכו והשאירו את חמשת הילדים עם השכנה. "התפוצץ מנורת לילה ונפל כנראה על מיטה או משהו, שלושת הילדות הגדולות רצו לשכנה, שני ילדים קטנים נשארו בבית, ילד בן שנה ועוד אחד, וזהו, לא הצליחו להוציא אותם. ההורים הגיעו מירושלים, האמא פה בוכה בוכה".

שכנה נוספת סיפרה כי "האבא והאמא לא היו בבית, הילדה הגדולה בת 12, השאירו אותה לשמור, הבנתי שמנורת לילה נפלה ונשברה וכנראה היתה שריפה. אתם לא מבינים, משפחה עדינה, אנשים פשוטים, טרגדיה. בן שנולד אחרי 4 בנות, איך הם היו מאושרים, פשוט טרגדיה".

מעיריית ביתר עילית נמסר כי צוותי אגף רווחה, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים של העירייה הוזעקו לטפל במשפחה. ראש העיר וצוותו נמצאים במקום מתחילת האירוע ומרכזים את הטיפול העירוני באסון.

כוחות הכיבוי שהוזעקו בשל דיווח על השריפה, החלו בפעולות הכיבוי ואוורור הבניין ובמקביל פעלו לחילוץ הלכודים בבניין, עד שהתגלו ממדי האסון הנוראי, כאשר שני ילדים קטנים נספו בשריפה.

ראש העיר רובינשטיין בזירת האסון (צילום: דוברות עיריית ביתר עילית)
ראש העיר רובינשטיין בזירת האסון (צילום: דוברות עיריית ביתר עילית)
הגדלה

מדוברות 'צוות הצלה' נמסר כי "מהמקום פונו 8 נפגעים במצבים שונים להמשך טיפול בבית החולים. במקום נקבע מותם של שני ילדים שנפגעו ככל הנראה משאיפת עשן".

דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי "בשעה 21:07 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים על שריפה בדירה בקומה 2- בבניין מגורים בן 5 קומות בבית"ר עילית. במהלך האירוע חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים שערי צדק 4 נפגעים משאיפת עשן, בהם: צעיר כבן 22 במצב בינוני, אשה כבת 35 ושני ילדות כבנות 7 ו- 9 במצב קל. 8 אנשים נוספים ששהו במקום נבדקו ע"י צוותי מד"א ולא נזקקו לטיפול או פינוי". 

אלעזר רוט חובש ב'איחוד הצלה' סיפר: "כשהגעתי לזירה יחד עם חובשים נוספים שהיו בסמיכות למקום נתקלנו בלהבות שעולות מחלון הדירה. מדובר בטרגדיה קשה - למרבה הצער פעוט וילד נוסף שהיו לכודים בדירה אותרו ללא רוח חיים. צוותי כיבוי פעלו בזירה לחילוץ הלכודים. מרבית הלכודים חולצו במצב קל ובינוני ופונו לבית החולים כשהם סובלים מבעיות נשימה עקב שאיפת עשן".

פאראמדיק מד"א דרור עיני סיפר: "זה אירוע עצוב מאוד, המראה היה קשה, הגענו למקום עם כוחות גדולים בניידת טיפול נמרץ אמבולנסים ואופנועי מד"א, ראינו עשן סמיך יוצא מדירה בקומה מינוס 2 ומחדר המדרגות. בחוץ הייתה המולה, דיירים חולצו ע"י עוברי אורח וע"י כוחות הכיבוי. 

"חילצו אלינו 12 ילדים ובוגרים מהם 4 ששאפו עשן, הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני בשטח, אחד מהם צעיר כבן 22 שסבל מקוצר נשמה ומצבו הוגדר בינוני אשה כבת 35 ושתי ילדות כבנות 7 ו- 9 במצב קל ובהמשך פינינו אותם לבית החולים שערי צדק, 8 אנשים ששהו במקום וחשו ברע נבדקו ולא נזקקו לפינוי". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שימי זונשיין מתנדב 'צוות הצלה' בזירת האירוע מוסיף: "עם הגעתי למקום הבחנתי בלהבות שפרצו מבית בבנין מגורים. מהדירה נשמעו זעקות לעזרה ואזרחים ניסו לחלץ את הנפגעים. כעבור זמן קצר הגיעו למקום צוותי כב"ה שחילצו מספר נפגעים שהועברו לטיפול מתנדבי מד"א ו'צוות הצלה' בפיקודו של הפארמדיק דרור עיני".

ראובן ראובן, מתנדב זק"א צוות ביתר עילית, אמר כי זו טרגדיה בעיר. "קיבלתי הודעה ממוקד זק"א על שריפה בדירה בעיר. כשהגעתי לזירה יצא עשן מחלונות הדירה שבבנין מגורים. לוחמי האש היו במאמצים להשתלט על השריפה. אין לתאר את גודל האסון, כשלוחמי האש עדכנו אותנו על שני הילדים תינוק כבן שנה וילד כבן 5 ללא רוח חיים. מתנדבי זק"א צוות ביתר עילית נמצאים בזירה כדי לטפל בגופות הילדים ואיסוף הממצאים בזירה הקשה".

מכיבוי האש נמסר עוד כי עם הגעת לוחמי האש לזירה, הם הבחינו בשני ילדים לכודים במרפסת בקומה החמישית, פרצו את דלת הכניסה, חדרו אל הדירה ובצעו סריקה, בסיומה חילצו את שני הילדים מהמרפסת.

דיירי הבניין פונו גם הם על ידי לוחמי האש בשל העשן הכבד שאופף את המקום, כאשר לוחמי האש המשיכו בסריקות בדירות הנוספות לאיתור לכודים, צוות נוסף ביצע פעולות כיבוי במוקד הבעירה.

(צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
(צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
(צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
(צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
(צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
(צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
הכניסה לבית (צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
הכניסה לבית (צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי מקבל סקירה בזירה (צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי מקבל סקירה בזירה (צילום: כב"ה מחוז יו"ש)
(צילום: דוברות זק"א)
(צילום: דוברות זק"א)