אאא

לאחר שהיום (חמישי) נחשפה תוכניתו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, לפתיחת 24 קווי תחבורה ציבורית בשבת כבר בקרוב בעיר, מפרסם כעת "כיכר השבת" את דבריו של הראשל"צ הגר"י יוסף, לפיהם חולדאי ניסה להתנות בעבר את תמיכתו בו לתפקיד הרב הראשי לישראל, בכך שיפעל למען... חילולי שבת אלו.

בנאומו אתמול, במהלך טקס השבעת חברי מועצת הרבנות החדשים, גולל הראשון לציון את שהתרחש: "הוא (חולדאי) אומר לי: 'כבוד הרב, אני רוצה שיהיה תחבורה ציבורית (בשבת) בתל אביב. יש ציבור חילוני בתל אביב, לא שומרי תורה ומצוות, וצריך שיהיה תחבורה ציבורית בתל אביב. אני מוכן לתמוך בכבודו כרב ראשי לישראל' - זה היה לפני הבחירות - 'בתנאי שכבודו יתן לי הבטחה שיפעל שיהיה תחבורה ציבורית בשבת'".

"אני לא גמגמתי, ושאלתי את ראש העיר, 'תגיד לי: מה אתה עושה כאן? למה אתה נמצא בארץ? הערבים היו נמצאים פה. עד לפני 100 שנה, לא היה פה יישוב יהודי גדול. כמה היה? לפני 70 שנה בקום המדינה, היה 600,000 איש יהודים, בערך. מה אתה עושה כאן? תחזור בחזרה לאירופה, לרוסיה, לגרמניה, לאשכנז, או למרוקו. מה אנחנו עושים פה בארץ? מה אנחנו, ליסטים? גירשנו את כל הערבים מהארץ?'".

הגר"י יוסף המשיך בנאומו, באירוע שהתקיים כזכור בבית נשיא המדינה, והסביר את הרקע לדבריו: "הבית של מרן, אבא, היה בקטמונים. בזמנו, במלחמת השחרור, האחים של אבא היו חברי אצ"ל. כל האחים שלו, הם כבשו את הבית בקטמון, ושם היו גרים, מה שכבשו, גירשו את הערבים וגרו בקטמון. מה אנחנו עושים פה? אנחנו ליסטים אנחנו! אנחנו גנבים...".

רון חולדאי (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
רון חולדאי (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

ובחזרה לחילופי הדברים עם ראש החילוני: "הוא הסתכל עלי, לא הבין מה. אמרתי לו: 'תשמע. אנחנו נמצאים כאן בדין, אל תפחד. כל העולם כולו שייך לקדוש ברוך הוא, כולל ארץ ישראל. ברצונו נטלה מאיתנו, וברצונו נתנה לנו. קיבלנו את ארץ ישראל מתנה מהקדוש ברוך הוא. ארץ ישראל שייכת לנו. אנחנו לא גירשנו אותם, אנחנו באנו לפה כי זה שייך לנו, ארץ ישראל'".

"איפה זה כתוב? זה כתוב בתנ"ך. 'כי לך ולזרעך אתננה, ואת בריתי אקים איתך' וכו' וכו'. יש לנו הבטחה מהקדוש ברוך הוא. הטאבו שלנו על ארץ ישראל זה התנ"ך. הקדושה שלנו על ארץ ישראל זה התנ"ך".

"אמרתי לראש העיר", סיפר הראשל"צ הגר"י יוסף: "'לא מוכן לקחת דף אחד מהתנ"ך, שארץ ישראל שייכת לנו, ואת כל התנ"ך כולו אנחנו נשליך; תאכל טריפות, תאכל כלב, תחלל שבת'. אין דבר כזה, רבותי".

"אמרתי לראש העיר: 'אנחנו צריכים לשמור את כל התנ"ך. אם לא, מה אנחנו עושים כאן?", סיים הראשון לציון את נאומו, שכאמור רלוונטי כעת במיוחד על רקע הבטחת הבחירות המזעזעת של חולדאי, להגביר את חילולי השבת בתל אביב, זאת בניסיון לנסות לעצור את המראתו של מתחרהו, המועמד לראשות העיר אסף זמיר.

ממטה הבחירות של רון חולדאי נמסר ל'כיכר השבת', בתגובה לדברי הראשון לציון: "לא היו דברים מעולם".