אאא

אחרי שנים רבות בהן חברת התעופה הישראלית לא יכלה לטוס ישירות מעל אסיה, חשף היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס שגרירים של משרד החוץ כי קיבל הסכמה כבר מהסולטן העומאני לנושא. "כשהייתי בעומאן, הסולטן קאבוס אישר מיד שאל על יכולה לטוס מעל עומאן", סיפר.

לדבריו, ישראל עבדה קשה כדי להשיק את הקו המקוצר להודו, "אנחנו טסים באייר אינדיה כל יום מעל ערב הסעודית. בקרוב נטוס למומבאי. תל-אביב מומבאי זה פחות שעות מתל-אביב לונדון. מעצמה ענקית".

למרות החגיגיות של ההצהרה של נתניהו, כרגע אין לאישור העומאני משמעות מעשית, שכן כל זמן שישראל אינה יכולה לטוס מעל סעודיה, הטיסה מעל עומאן לא מקצרת את זמן הטיסה. למרות שייתכן שבעתיד הקרוב גם סעודיה תתיר לאל על לעבור בשמיה בשל התמיכה העקיפה שהעניקה ישראל ליורש העצר מוחמד בן סלמאן בעת שהסתבך בפרשת הרצח של חשוקג'י.

"המפה הדיפלומטית שלנו משתנה בצורה דרמטית בגלל היתרונות המודיעיניים שישראל נותנת. אנו מונעים נפילה של מטוסים. מנענו עשרות פיגועים קטסטרופליים. לאף אחד אין מודיעין כמו שלנו. השילוב של היכולת המודיעינית והטכנולוגית שלנו - הדבר הזה נותן לנו את מפת היחסים המתרחבים של ישראל וזה משתנה. קווי התעופה החשובים ביותר למדינת ישראל זה מתל אביב לסן פרנסיסקו. לא חשוב כמה טיסות מוסיפים אין מספיק. זה לא תיירים, זה יזמים", הוסיף נתניהו בכנס.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדברי נתניהו, "השינוי החשוב הנוסף - זה היחסים עם העולם הערבי. ישראל מגינה על אירופה פעמיים: כשאנו מונעים עשרות פיגועי טרור ומונעים את ההתמוטטות של מערב המזרח התיכון כיוון שיש את האיום הכפול של איראן ודאעש - אנחנו בולמים את זה בצורה צבאית חזקה מאוד. נוצרה כאן התאגדות אחרת של אינטרסים והדבר הזה מביא לאפשרויות מעניינות. כשאני נפגש עם מנהיגים ערבים, הם אומרים לי שהגיע הזמן שאחוז אחד יפסיק לכשכש בזנב. אנו גם רוצים ליהנות מפרות הקדמה ולא נמשכן יותר את הנורמליזציה שלנו עם מדינת ישראל לגחמות הפלסטיניות".

הוא התייחס ליחסים המתוחים עם האיחוד האירופי ומסר כי "יש לנו עדיין כיסי התנגדות גדולים. מה שקורה באירופה במפגש בין הימין לשמאל הקיצוני והגורמים הפונדמנטליסטים האסלאמים שישנם שם. אני לא מזלזל בזה. זה אתגר גם לקהילות היהודיות שם. אתם עוסקים בזה אבל מרחב ההזדמנויות גדול מאוד. האיחוד האירופי עושה לנו הרבה מאוד בעיות בניגוד לאינטרס הבסיסי של אירופה. אין לאירופה מגן גדול יותר מישראל. זה דבר אבסורדי. מתאר את המפגשים שלו עם הגופים האזוריים האירופיים כגון וישגארד, פורום קראיובה ומפגש מדינות הבלקן".

נתניהו הוסיף, כי "העולם משתנה במהירות. צריך לצאת מהדפוסים הישנים. יש לנו הזדמנויות גדולות גם באירופה, באמריקה הלטינית, בארה"ב ואיפה לא. ישראל היא כוח עולמי עולה וזה בזכות אזרחי ישראל , הכישרונות שלהם, בזכות החיילים שלנו , המוסד, השב"כ ועם ישראל. בזכות המדיניות שמטפחת את העוצמות הכלכליות והביטחוניות שלנו שמקדמות אותנו לעוצמה דיפלומטית וזה הרבה בזכותכם - בזכות העבודה הזאת , מדינה מדינה, יבשת יבשת".