אאא

חתן פרס ישראל למפעל חיים, אל"מ צביקה לוי, מי שנחש ל"האבא של החיילים הבודדים" נפטר הבוקר (שבת) לאחר שנאבק בשנים האחרונות במחלת ה-ALS.

לוי שירת שנים ארוכות בצנחנים בסדיר ובמילואים ובשנת 1995 גוייס בידי ראש אכ"א דאז האלוף יורם יאיר (יה יה) להקים את מיזם החיילים הבודדים בתנועה הקיבוצית.

הרמטכ"ל היוצא גדי אייזנקוט והרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי פרסמו, עם צאת השבת, הודעה משותפת: "לכתו של אלוף משנה במילואים צביקה לוי, חתן פרס ישראל למפעל חיים ואבי החיילים הבודדים, איש שכולו חסד ואהבת אדם, היא אבידה גדולה לאלפי חיילים וחיילות בודדים בהווה ובעבר, שצביקה היה להם לאב שני ולמשפחה, פתח להם דלת לבתים חמים, והיה בעבורם אוזן קשבת וכתף תומכת. משך עשרות שנים היה צביקה לוחם למען החיילים הבודדים - עודד את עלייתם ארצה וסידר להם בית ומשפחות מאמצות.

"צביקה לא הסתפק בכך וסרק את הצבא לאורכו ולרוחבו ביקר אותם ותמך ב'ילדיו' במהלך שירותם, ביציאתם לקורסי פיקוד וקצונה ומשם להמשך דרכם במדינת ישראל.

"רוח עשייתו הברוכה תלווה את צה״ל ומבוצעת הלכה למעשה יום יום על ידי מפקדיו. צה"ל מרכין ראש במותו של צביקה לוי, איש יקר ומיטיב, ומשתתף בצערם של רעייתו נעמי וילדיו".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר ספד לו: "במשך 21 שנים, כפעיל התנועה הקיבוצית, פעל צביקה בנמרצות ובנחישות שאין שניה לה, יום אחרי יום, שנה אחר שנה, בחורף ובקיץ, בעתות שלום ובעתות מלחמה, ועשה לילות כימים בכדי להעניק טיפול מסור, מכל הלב, ליותר מעשרים אלף חיילים וחיילות בודדים ולמצוא להם בית בקיבוצים ברחבי הארץ. אלה שנולדו כאן ואלה שעלו ארצה לבדם. לכולם דאג צביקה למשפחות מאמצות בתוך הקהילות הקיבוציות התומכות, וזאת בתוספת לתנאים הבסיסים להם הם זכאים. בצד הדאגה הישירה לחייל הבודד פעל רבות להעלאת רמת המודעות הציבורית, לנושא היקר לליבו.

לפני שלוש, בתום סדרת בדיקות התברר שהוא לקה במחלת ה- ALS. לאחר תקופה ממושכת של אשפוז וחרף מגבלות רפואיות קשות חזר לתפקוד חלקי על כסא גלגלים כשחבריו הנאמנים מסייעים בידו בנהיגה ובניידות. גם היום, כשהמחלה האיומה לא נעצרה, ולמרות שיכולת הדיבור נפגמה, צביקה אינו מוותר על "הילדים שלו" - החיילים הבודדים ותוך מאבק עיקש בגוף החולה- בעזרת מכשור מתאים, ממשיך בכל כוחותיו להגיע כשיכול, לתת עצות טובות ולסייע ככל הניתן למחליפתו.

ביום העצמאות ה-69 למדינת ישראל בשנת 2017 החליטה ועד פרס ישראל להעניק לו פרס על מפעל חייו זה.

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי "לוי, איש קיבוץ יפעת והתנועה הקיבוצית, הרים תרומה מכרעת למדינה בהתגייסות למען חיילי צה"ל הבודדים. זה עשרות שנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. את פועלו החשוב הוא הוביל בתנועה הקיבוצית. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה".