אאא

היום (שלישי) נערך טקס חילופי ראש המטה הכללי של צה"ל בקריה בתל אביב. אלוף אביב כוכבי יחליף את הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גדי איזנקוט, ויהפוך לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. במהלך היום יתקיימו טקסי החלפת פיקוד עם הענקת הדרגה לכוכבי על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. לאחר הטקס צפויים הרמטכ"ל היוצא והנכנס לנסוע לכותל המערבי ולשאת תפילה ולאחר מכן לפגוש את הנשיא רבלין לארוחת ערב בבית הנשיא.

הרמטכ"ל היוצא רב-אלוף גדי איזנקוט אמר בטקס: "אני משאיר צבא כשיר, מוכן ועוצמתי שחיזק את כוחו בתבונה ובנחישות שהוכיח שהחתירה לניצחון היא ערך עליון. עלינו לשמר את מקומו של צה"ל במרכז הממלכתיות".

הוא התייחס לקריירה הצבאית הארוכה שלו ואמר: "בתום 40 שנות שירות וארבע שנות כהונה כרמטכ"ל, אני חותם דרך שהייתה לשליחות חיי. את הצבא שאליו נכנסתי כאחד החיילים אני עוזב היום לאחר שזכיתי לעמוד בראשו. כחייל צעיר בן 18 הנחתי ידיי על התנ"ך ונשבעתי אמונים למדינת ישראל ולצה"ל. ברגע ההוא, אל חובותיי האישיות נוספה חובה לאומית המשותפת לכולנו - החובה לקחת חלק בהגנה על ביתנו המשותף".

איזנקוט הוסיף כי "מתוך אחריות זו הצבתי את יעדיי הראשונים כרמטכ"ל - צבא כשיר, מוכן ועוצמתי שחיזק את כוחו בתבונה ובנחישות, שהוכיח כי בעבורו החתירה לניצחון היא ערך עליון. כצבא העם עלינו לשמר מעל לכל את מקומו של צה"ל במרכז הממלכתיות וההסכמה הלאומית".

"בארבע השנים האחרונות צה"ל ביצע אלפי פעולות הפעלת כוח מדויק. הדברים האלה הושגו בחשיבה מעמיקה ולא בדברי רהב. העשייה הביטחונית לא מתכנסת תמיד לכותרת בת שמונה מילים. יש בה תהליכים משמעותיים, גלויים וסמויים, המבטיחים את ביטחון המדינה", רמז איזנקוט לפעולותיו בנושא התקיפות בסוריה.

"רק מי שראה את החיבור בין הפעולות בשטח לתהליכי התכנון והיה עד לעוצמה שהופעלה כל לילה לעומת השקט שאליו קמו תושבי ישראל בכל בוקר - יכול להעיד על הכשירות של צה"ל למלחמה. בחרנו להתמודד עם האויב החזק, מדי יום כוחנו נבחן בהצלחה במניעת התבססות איראנית בסוריה. זה בא לידי ביטוי בהסרת איום המנהור ההתקפי של ישראל, בבלימת הטרור בעזה וביו"ש ובפעילות התקפית רציפה לכל אורך התקופה. אך לא די בכך, אתגרים רבים עוד יכונו לצה"ל בעתיד".
 

איזנקוט פנה לכוכבי ואמר: "בגאווה אני מבקש להעביר היום את הפיקוד על הנכס היקר ביותר של אומתנו - צבא ההגנה לישראל. הפיקוד על הצבא מועבר היום לך, רב אלוף אביב כוכבי, מפקד ראוי מאין כמותו לעמוד בראש צבא ההגנה לישראל.

"הצבא שאני מעביר לידיך היום מתקדם ונותר נאמן לשורשיו ולרוחו. בשנים הרבות שבהן פעלנו יחד בשטח ובמטה הכללי זכיתי להכיר אותך כמפקד בעל עוצמות ויכולות של מנהיגות ופיקוד, אשר יכול ויוכל לעמוד בפני האתגרים המורכבים ביותר. נחישותך וניסיונך הרב יופנו במלואם לחיזוק מוכנות צה"ל ועוצמתו, שמירה על דמותו וערכיו, ולטיפוח הגאווה שבלב אנשיו. זהו תפקידנו ואותו עלינו למלא בלא מורא וללא משוא פנים".

"לאורך כל דרכי פעלתי לפי שני ציוויים עיקריים - הראשון, סוף מעשה במחשבה תחילה, והדבר השני: עשיית הדבר הנכון לעשותו כדי ליצור צבא חזק יותר, צבא ערכי יותר וצבא שיודע לתרום לביטחון מדינת ישראל. בסיום דרכי אני מבקש להפקיד בידיכם את שני הציוויים האלה", סיים איזנקוט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הרמטכ"ל הנכנס, אביב כוכבי אמר בטקס: "אני נשבע. כך קראתי עם חבריי החיילים מול הכותל, שהיה לו לקיר תומך ומגן. עברו 2,000 שנה וקיר המגן התרחב והפך לצבא ההגנה לישראל. מול דורות של חיילים נשבעתי והפכתי לחוליה נוספת בשרשרת הדורות המתייצבת להגנת המדינה. 'אני נשבע', קורא כל חייל ודוחס לשתי מילים את הוויתור על הפרטי לטובת הלאומי. הבית הלאומי שהוקם כאן הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים אך הוא נטוע באזור אשר מסיבות דתיות ולאומיות מנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. להגנתו נדרשת ראייה מפוקחת, כוח צבאי כשיר, נכונות להפעלתו, שיקול דעת ונחישות".

הרמטכ''ל כוכבי, ביום הגיוס והיום
הרמטכ"ל כוכבי, ביום הגיוס והיום
הגדלה

"ברוח זו נפעל. ברוח זו גדי, פעל צה"ל תחת הנהגתך ופעם אחר פעם הבטיח יכולותיו כמגן הגבולות והפנים והפעיל את זרועו הארוכה על מנת לגדוע איומים. בתקופתך חיזק צה"ל את יחידותיו והגביר מוכנתו. אני מתייצב בראש הצבא ובשם כל חייליו ומפקדיו מודה לך ומצדיע", אמר כוכבי.

"אני נוטל עליי את התפקיד ביראת קודש ורואה בו זכות שניתנה לי בסיוע רבים הראויים לתודה. להוריי, שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים. למפקדיי ולפקודי לאורך השנים, לשר הביטחון הקודם ליברמן ולך ראש הממשלה ושר הביטחון על הבעת האמון. מעל לכל, לבנותיי ולרעייתי יעל הצועדת עמי כשותפה בדרך התלולה".

"כמו כל חייל במעמד השבועה, התחייבתי בזמנו גם אני להקדיש את כל מאמציי להגנת המולדת. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיניי אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה - אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו", סיים הרמטכ"ל החדש.