אאא

משלחת צה"ל לסיוע באסון קריסת הסכר בברזיל יצאה הבוקר (ראשון) לדרכה בהוראת הדרג המדיני, זאת לאחר שיחה שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ברזיל, בו הציע את עזרת ישראל.

מניין ההרוגים הרשמי באסון עומד על 40 הרוגים אך ישנם כ-200 בני אדם נעדרים. מסוקים מחרפים מעל אזור האסון בניסיון לאתר ניצולים.

המשלחת מונה כ-130 חיילים וקצינים, בשירות סדיר ובמילואים מפיקוד העורף, וביניהם מומחים הנדסיים, רופאים ואנשי חילוץ והצלה, יחידת להבה של כבאות והצלה, לוחמי היחידה התת ימית של זרוע הים, נציגי משרד החוץ ושגריר ישראל בברזיל, מר יוסי שלי.

בראש המשלחת עומד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אלוף-משנה (מיל') גולן ואך.

דובר צה"ל ציין כי לאחר הערכת מצב ושיח עם גורמים מקומיים עולה כי איתור וחילוץ נעדרים הוא הצורך המרכזי בזירת האסון בברזיל. לפיכך, נערכו אנשי החילוץ וההצלה לסייע בעזרת ציוד הכולל אמצעים ייעודים מתקדמים לאיתור סלולרי, ראדרים מיימים ורחפנים לגיבוש תמונת מצב אווירית.

במסגרת ההכנות למשלחת פיקוד העורף סופק הציוד הנדרש לחברי המשלחת והתקיימו הכנות רפואיות, בין היתר מתן חיסונים וציוד רפואי נדרש.

המשלחת המריאה מנמל התעופה "בן-גוריון" וצפויה לנחות בברזיל בתוך כ-14 שעות.

דובר צה"ל ציין עוד כי בחודש נובמבר האחרון הסתיים מבדק ה"INSARAG" בו הוסמכה יחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף וצורפה לקהילה בין לאומית מצומצמת ויוקרתית של יחידות חילוץ ברחבי העולם. משלחת הסיוע לברזיל הינה המשלחת הראשונה אליה היחצ"א יוצאת לאחר שהוסמכה.

"צה"ל ימשיך לסייע, בשם מדינת ישראל, בכל אסון ברחבי העולם אליו יידרש ויתרום מניסיונו ויכולותיו", אומרים בדובר צה"ל.

האסון התרחש ביום שישי, במכרה ליד העיר בורמדיניו, כאשר הסכר קרס ונהרות של בוץ הציפו את כל האזור. תושבים רבים התפנו מבתיהם אך היקף ההרס גדול ועשרות בני אדם נהרגו.