אאא

בית הכנסת העתיק בהר מירון חולל שוב, על ידי אלמונים שריססו במקום כתובות גרפיטי בצבע אדום. בית הכנסת ממוקם בשמורת הטבע, במעלה ההר בו נמצא קברו של רשב"י.

"מקום קדוש זה לא יחולל. ראו הוזהרתם", ריססו האלמונים באחת הכתובות. "כאן לא יהיה פארק ארכיאולוגי", "הר מירון אינו הפקר" ו"ראו הוזהרתם", רוסס בצבע אדום על בית הכנסת.

ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות, אורי ברגר, אשר זיהה את הפגיעה באחרונה, הגיש תלונה למשטרה בגין השחתת האתר, וחקירה נפתחה ביחידה למניעת שוד של רשות העתיקות.

לדברי ברגר, "אין סיבה נראית לעין או רעיון סדור שעומד מאחורי ריסוס הכתובות. נראה כי מדובר בוונדליזם עברייני והרסני של אנשים המגיעים לבית הכנסת העתיק ומשחיתים אותו במחי יד".

"זו לא הפעם הראשונה שהאתר הזה, ששימרה רשות העתיקות באופן מקיף רק לפני שנים אחדות, מושחת. יש קומץ תימהונים, שלכאורה בשם האמונה, פוגעים במורשת היהודית ששייכת לכולנו".

"פגיעה של זר בבית כנסת בחו"ל היא כואבת ומכעיסה, אך כאשר הדבר מתבצע על ידי אחד מבני עמנו, כאן בארץ ישראל, הדבר איננו נתפס", הוסיף ברגר.

על פי רשות העתיקות, בית הכנסת במירון הוא מהגדולים והיפים שבבתי הכנסת של הגליל העליון. הוא היווה מוקד עליה לרגל במשך מאות שנים, ואגדה מקומית גורסת, כי אם ייפול המשקוף של בית הכנסת, אות הוא לביאת המשיח.

בשנת 2014 השקיע מנהל השימור של רשות העתיקות מאמצים רבים בשימור ושיקום בית הכנסת העתיק במירון, במימון פרויקט "ציוני דרך" של משרד ראש הממשלה. במהלך העבודות חוזקו המבנה, קירותיו והמגדל הצמוד אליו. כתובות הגרפיטי הישנות שרוססו במקום הוסרו מקירות וממזוזות המבנה, וצמחיית בר שהחלישה את שלמותו וחסמו מעברים, טופלה.