אאא

משעות הבוקר (שני)  נערך בכנסת יום הכשרה מיוחד לחברי הכנסת החדשים ובו הם למדו להכיר את הכנסת ומחלקותיה השונות וכן את הלשכות ומקומם במליאת הכנסת.

יום ההכשרה החל במפגש חגיגי בכניסה לאודיטוריום הכנסת ובו הצטלמו חברי הכנסת החדשים למערכות הכנסת השונות.

לאחר מכן, נפתח יום העיון באודיטוריום בהשתתפות יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין. מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, האחראית על קיום יום ההכשרה ותכניו, פתחה והנחתה את הכנס כשהיא מציגה את מגוון הכלים הפרלמנטריים בהם יכולים חברי הכנסת להשתמש על מנת להשפיע על סדר היום הפרלמנטרי והציבורי בהם הצעות חוק, שאילתות, הצעות לסדר, נאומים בני דקה ועוד.

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, התייחס בתום דברי הברכה לח"כים החדשים על תחום החקיקה בכנסת: "בכנסת היוצאת הונחו על שולחנה של הכנסת 5977 הצעות חוק אך רק 4% מהם הוכנסו לספר החוקים לאחר שעברו את כל הקריאות. 77% מהצעות החוק שהונחו על שולחן הכנסת יותר לא נגעו בהן לאחר שהונחו. אני לא בא בקריאה נרגשת כאן שלא לחוקק – תחוקקו! אבל תראו את התמונה המלאה, תסתכלו האם זה דבר שיש לו היתכנות והאם מצדיק את כל המשאבים והכסף שמבוזבז על כך ממשלם המיסים.

"בוא ונתחיל את הכנסת במעין צנזורה פנימית ונניח רק הצעת חוק שיש להם סיכוי להתקדם" יו"ר הכנסת ציין בדבריו גם את עבודת הכנסת בפיקוח על הממשלה וקרא לכל חברי הכנסת החדשים ליטול בו חלק משמעותי, "זהו לא עניין של קואליציה ואופוזיציה – זה תפקיד של כולם כאן לפקח על עבודת הממשלה כל העת". כן קרא יו"ר הכנסת לח"כים החדשים לקחת חלק פעיל במשלחות הכנסת השונות כשהוא מציין את החשיבות וההישגים הדיפלומטיים הרבים".

יו"ר הכנסת חתם את דבריו: "מציע שכל אחד ייקח רגע אחד עם עצמו ויחשוב למה הוא הגיע לכנסת ומהי אותה מטרה שלשמה הוא נכנס. ברגע שיהיה לכם תשובה ברורה בעניין, תראו כבר שהכול כאן לרשותכם ותוכלו להגשים את המטרה. כאחד שכיהן שר במקומות אחרים, אומר לכם כי יש כאן צוות מקצועי שאין באף מקום אחר. המטרה המשותפת של כולם כאן יהיה לשרת את הציבור ששלח אתכם ואני מאחל בהצלחה רבה לכולכם".

מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ': "בחודשים האחרונים עמלנו לילות כימים כדי שבניין הכנסת, על כל שירותיו, יהיה מוכן עבורכם ויהיה לכם לעזר במילוי שליחותכם הציבורית. בחזון מינהל הכנסת הצבנו לעצמנו: לשרת את הכנסת ואת חבריה במילוי תפקידיה של הכנסת כרשות מחוקקת, כמפקחת על פעילות הממשלה וכבמה המרכזית לקיום שיח ציבורי.

"דבר נוסף, לסייע בהעצמתה של הכנסת כמוסד המבטא את הדמוקרטיה הישראלית על ידי ייזום, פיתוח יצירתי והפעלה של תשתיות מתקדמות, כלים ומידע ברמה הגבוהה ביותר. וכן לשמש מודל של מצוינות, קידמה ושוויון הזדמנויות בשירות הציבורי. כלל עובדי הכנסת, ואני בראשם, עושים ונעשה כמיטב יכולתנו לעמוד בהשגת יעדים אלו".

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון בירך את חברי הכנסת החדשים וסיפר על יום עיון נפרד שירכז את כל נושא החקיקה של חברי הכנסת וכן את כל ההיבטים החוקתיים של חברי הכנסת עצמם – חסינות, חוק האתיקה, הצהרת הון וכו'.