אאא

פרסום ראשון: בשעות האחרונות מתנהל קמפיין חרדי נגד בחירת פרופסור אברהם דיסקין לתפקיד מבקר המדינה הבא, כפי שמעוניין ראש הממשלה בנימין נתניהו.

שמו של אברהם דיסקין, איש ימין ומרצה בחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, צפוי כאמור להיות מוגש כמועמדו של ראש הממשלה ביום חמישי הקרוב לתפקיד המבקר, ובעוד שבועיים אמורים חברי הכנסת להכריע בענין.

מלבד דיסקין, הוזכרו כמועמדים לתפקיד גם שמותיהם של השופט (בדימוס) ספי אלון, עו"ד מיכל רוזנבוים, ניצב (בדימוס) יעקב בורובסקי, המשנה לנשיאת העליון לשעבר אליקים רובינשטיין, פרופסור יפעת ביטון ואלוף (במיל.) גיורא רום.

אלא שכעת החרדים שולפים ציטוטי עבר של דיסקין, המגלים לדבריהם את דעותיו ומשנתו על הציבור החרדי, על יו"ר ש"ס אריה דרעי ואפילו אמירות נגד נתניהו עצמו, שכעת מריץ אותו לתפקיד הנחשב.

ל'כיכר השבת' נודע, כי בכירים חרדים בטוחים שאסור לדיסקין לקבל את תמיכת המפלגות החרדיות, בשל דעותיו.

דרעי וליצמן. יתמכו בדיסקין? (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
דרעי וליצמן. יתמכו בדיסקין? (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
הגדלה

בכירים חרדים מנופפים בהתבטאויות העבר של דיסקין, ושולפים כמה מהן לדוגמה. על המגזר החרדי התבטא דיסקין, בראיון לעיתון דה מרקר: "כשמדובר בחרדים, יש אי-שוויון קיצוני ולא סביר, וכל הסכרים נפרצו. כולם מבינים את זה, כולל ש"ס".

בטורו בעיתון 'ישראל היום' יצא דיסקין למתקפה נגד 'חוק המרכולים', וכתב:"בעוונותי הרבים אינני שומר שבת. גישתי הבסיסית היא, כי ברוב העניינים, ובכלל זה בעניין פתיחת עסקים בשבת, ראוי להעניק חירות מרבית לאזרחים, אם אין הם פוגעים בזולתם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בראיון לערוץ 7 בבחירות 2013 אמר דיסקין כי הוא יודע ש"מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל לא מעוניין שדרעי ינהיג את ש"ס".

התבטאות נוספת על ש"ס היתה בראיון לדה מרקר, שם אמר דיסקין: "הציבור של ש"ס אינו חרדי. הם רק שיכללו את השיטה הישנה של מפא"י, של חלוקת תגמולים על ידי השלטון".

בכיר חרדי-פוליטי מוכר אומר ל'כיכר השבת': "הוא נגדנו, ולא יתכן שדרעי וליצמן ירימו את ידיהם בעד מועמד שאלו דעותיו על החרדים ועל נושאי הדת".

"מבקר הוא כמו שופט; הוא צריך להיות אדם הכי נקי, בלי דעות קדומות. התבטאויותיו של דיסקין מלמדות, כי הוא לא יוכל להיות מבקר אובייקטיבי", חורץ נציג חרדי אחר, הנוטל חלק בקמפיין נגד דיסקין.