אאא

האיומים מעזה חוזרים: מנהיג חמאס יחיא סינוואר איים הערב (חמישי), בכינוס בעזה בירי לעבר תל אביב: "בעימות הבא מול ישראל נכתוש את תל אביב כפול ממה שהיה במבצע צוק איתן".

סינוואר התייחס גם לנושא תכנית השלום של טראמפ והוועידה שתתקיים בבחריין בנושא וקרא לתושבי הנסיכות להפגין, "אני מבקש בשמי ובשם התושבים ברצועת עזה, הפלגים והעם הפלסטיני באשר הוא. עליכם להודיע על שביתה כללית ביום שבו תיערך הוועידה או הסדנה בבחריין", אמר סינוואר, "הימנעו מהיציאה לרחובות, הישארו בבתיכם והניפו דגלים שחורים. אף אחד לא יכול למנוע מכם להישאר בבית. הראו לכולם שאתם עם ירושלים ושלא תמכרו אותה, שאתם תומכים בעם בפלסטין. אל תפנו גב לאלה אשר שומרים על מסגד אל-אקצה וירושלים".

מנהיג חמאס קרא גם למנהיגי ערב להתייצב לצד הפלסטינים במהלך הוועידה, "מבמה זו, אני קורא לראשי האומה הערבית והמנהיגים המוסלמים שייפגשו היום כדי לדון בסוגיות האזור: אתם ניצבים בפני רגע היסטורי. הירשמו בספרי ההיסטוריה, אל תוותרו על העקרונות, על שחרור פלסטין וירושלים - אל תקבלו את עסקת טראמפ ונתניהו. מהי העסקה של טראמפ? הוא רוצה להעניק את ירושלים לכיבוש הציוני ושהמנהיגים הערבים ישלמו את המחיר. אני קורא להמוני עמנו ולציבור הערבי להשתתף מחר ביום ירושלים העולמי. אני קורא להשתתפות המונית מחר בצעדות ברצועת עזה. העם שלנו דבק בזכות שלו, לא נתפשר. לא נמכור את ירושלים".

בהתייחסו לתוכנית השלום האמריקנית, אמר: "היום אנו משמיעים עמדה ברורה נגד הפגיעה בסוגיה הפלסטינית, נגד העסקאות שמטרותיהן סיום הסכסוך באזור ושילוב מה שנקרא ישראל באזורנו. האומה צריכה לחשוב מחדש מיהם הידידים והאויבים שלה. מעזה, אנו מודיעים כי הסכסוך הזה לא יסתיים אלא בקיצו של הכיבוש. אז נשוב אל ירושלים וניכנס למסגד אל-אקצה המשוחרר. הרוח הזאת היא רוח שקיבלנו מהאימהות שלנו - הן מעבירות זאת בחלב לילדיהן. הסכסוך לא יסתיים עד שיסולק הכיבוש מאדמותינו. הרוח הזאת טבועה בלבנו".

סינוואר הוסיף "נילחם באויב במעיים ריקים (בהתייחסו לסוגיית האסירים ששובתים רעב). נשפר את כלי הלחימה שלנו עד שתושב מטרתנו. נמשיך לשפר את יכולת הלחימה שלנו. במערכה האחרונה חלק מהטילים שלנו הגיעו מתוצרת איראן וחלק מתוצרת מקומית. באר שבע הותקפה ברקטות גראד של 40 ק"ג. תל אביב הותקפה ברקטות פאג'ר בתמיכת איראן, ולאחר מכן תל אביב הופגזה גם ברקטות מתוצרת מקומית. פיתחנו את יכולותינו עד שהצלחנו בשנת 2012 לתקוף את תל אביב במאות רקטות, שחלקן בתמיכת איראן".

מנהיג חמאס הדגיש את המעורבות האיראנית בטילים שנורו על ישראל, "אני שב ומבהיר: ללא התמיכה של איראן, ההתנגדות בפלסטין, לא הייתה משיגה את היכולות האלה. האומה שלנו ויתרה עלינו ברגעים הקשים והמכריעים, אך איראן המשיכה לסייע בידע ובציוד".

בהמשך הכינוס נאם מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, שאיים: "אנו לא רחוקים מהמשוואה הברורה: אם תתקפו את עזה - נתקוף את תל אביב".

 

גם נחאלה התייחס לתוכנית השלום של טראמפ ואמר, כי "יום ירושלים מצוין השנה בצל התגברות המתקפה האמריקנית-ציונית באזור שמטרתה לנצל את הסוגיה הפלסטינית לטובת הפרויקט הציוני, תחת הכותרת של ״עסקת המאה״. אנו מסרבים בבירור לעסקה זאת. זוהי העמדה של כל הפלסטינים. אנו מבהירים כי הצהרותיו של הנשיא מוכיחות גם תם מאמץ ההסדרה עם הכיבוש. על הוועד הפועל של אש״ף לסגת מהסכמיו עם האויב".

נחאלה תקף בחריפות את מנהיגי מדינות ערב שצידדו בתוכנית השלום האמריקנית. "הם תומכים בכינוס פסגה בשביל חביות הנפט שנהרסו במתקפות מול תימן. הם מתעלמים ממעשי הטבח שנעשים נגד העם התימני. כיצד חלק מהמנהיגים קושרים קשר נגד זכותנו בפלסטין? לא מגיע לחלק מהמנהיגים להוביל את האומה בעוד שהם מוותרים על זכויותיה. זוהי חובתו של כל ערבי ומוסלמי להיאבק במה שקורה - הם מנסים להפוך את אל-קודס לירושלים. להפוך את מסגד אל-אקצא לבית כנסת יהודי".