אאא

חבר הכנסת הערבי, עיסאוי פריג' ממר"צ, תוקף בחריפות את אהוד ברק, יו"ר סיעת 'ישראל דמוקרטית'. "הוא מלכודת דבש מסוכנת שבאה לפלג את השמאל", אמר פריג' בראיון ל'גלי צה"ל', "אני כערבי לא יכול לסלוח לו על אירועי אוקטובר 2000. ברק, אל תתנצל בפנינו, שב במגדלי הפאר שלך ואל תפריע".

המתקפה בגלי צה"ל, באה בהמשך לפוסט חריף שפרסם בפייסבוק. "אהוד ברק, הפעם תוותר על ההתנצלות", כתב פריג', "ב-1997בעודו מתכונן להתמודדות על ראשות הממשלה, נסע אהוד ברק לנתיבות והתנצל על העוול ההיסטורי של מפא"י כלפי בני עדות המזרח.

"היום, 22, שנים אחרי אותה התנצלות, שיגר אותו ברק בלון ניסוי בדמות כוונתו להתנצל שוב, הפעם בפני אזרחי ישראל הערבים".

ח''כ עיסאווי פריג' (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
ח"כ עיסאווי פריג' (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
הגדלה

לדבריו, "ברק הוא מכונה פוליטית, הכל אצלו מחושב, הכל מתוכנן, אבל ביחס לחברה הערבית נראה שמשהו השתבש. 19 שנים חלפו מאז אירועי אוקטובר 2000 במהלכם נהרגו מאש משטרת ישראל 14 איש, 13 מהם, אזרחי מדינת ישראל. אהוד ברק, ראש הממשלה בזמן אירועי אוקטובר לא חשב במהלך כל אותן 19 שנה שלאזרחי ישראל הערבים מגיעה התנצלות.

"כפוליטיקאי מחושב ומתוכנן, הוא דאג להתפייס עם כל יריביו הפוליטיים, את כולם זימן לפגישות, את כולם הקסים ברטוריקה המצטיינת שלו. את כולם, רק לא אותנו".

פריג' הוסיף וכתב כי ברק "היה מודע לעוצמת הפגיעה שלנו, לעלבון שהמכה האיומה הזו הגיעה דווקא מראש ממשלה מהשמאל, ידע אבל התעלם. פשוט כי כנראה לא היינו חשובים מספיק עבורו, מחשב העל שפועל אצלו בראש לא התייחס אלינו כאל גורם שצריך לקחת אותו בחשבון.

"עכשיו, כשבמצוקתו הוא רואה שכתם אירועי אוקטובר 2000 רודף אחריו ועלול להשאירו מחוץ לאיחוד במרכז שמאל, הוא נזכר לבקש סליחה, אבל זו לא סליחה אמיתית, זו סליחה מתנשאת, סליחה מפוזיציה".

וכך הוא מסיים את הפוסט: "אז אהוד ברק, בבקשה, תוותר על ההתנצלות ותוותר על הניסיון העלוב שלך לפלג את גוש השמאל מרכז. תחזור הביתה למגדלי הפאר ותאפשר לנו, חברי מרצ ומפלגת העבודה להקים מסגרת משותפת שתחזק את השותפות הפוליטית היהודית ערבית. היה לך הרבה זמן לנסות לתקן את טעויות העבר, עכשיו כל שנותר לך הוא רק לא להפריע".

פריג' הוא לא היחיד. חברי כנסת נוספים מהשמאל, מביעים בשיחות גלויות ופרטיות, את הביקורת שלהם על הריצה המחודשת של ברק, שעלולה להביא לפגיעה בגוש השמאל.