אאא

המחבל אסלאם נאג'י, שרצח את לוחם דובדבן רונן לוברסקי ז"ל נידון היום (שני) בבית המשפט הצבאי בכלא עופר למאסר עולם ועוד שמונה חודשי מאסר בפועל בגין שיבוש הליכי משפט. כמו כן נפסקו פיצויים בסך 258 אלף ש"ח כפי שמאפשר החוק הפלילי אשר ישולם תוך שנתיים מהיום.

המחבל הורשע בסעיף הריגה בכוונה תחילה המשתווה לעברת רצח. עם הכניסה לדיון בבית המשפט, התעמתו משפחות שכולות, רי לוונגרוד והרצל חג'אג' עם משפחת המחבל.

ראש בית הדין אמר בהכרעת הדין כי "הנאשם חילל את ערך החיים. במעשיו פגע גם בערכים של שמירת הסדר באזור. בכל חברה מתוקנת זכה ערך החיים להכרה עליונה. כך נמצאת גם במשפט העברי וגם בכתבי האיסלאם. הנאשם בחר ליטול חייו של אדם. מובן כי כל עונש שיושת אינו יכול להשיב את המנוח לחיק משפחתו.

 צפו: לוחמי דובדבן הורסים את בית המחבל שרצח את חברם (צילום: דובר צה"ל)

"העונש הוא מאסר עולם ויינתן עונש נוסף על שיבוש הליכי משפט בדמות מאסר בפועל של 8 חודשים. כל סכום גבוה ככל שייקבע לא יחזיר את המנוח. הפיצוי הוא מענה ראשוני בלבד. לא יהיה הפיצוי כדי לשפות את עניין המנוח".

עם הישמע גזר הדין, צעקו בני המשפחה באולם: "בושה". אביו של רונן, ולדימיר לוברסקי, אמר לאחר הדיון: "קבלנו היום הוכחה נוספת שזה משתלם מאוד לרצוח ישראלים. אני נסער מאוד".

כזכור, המחבל רצח את החייל רונן לוברסקי לפני כשנה וחודשיים במהלך פעילות מבצעית של יחידת דובדבן במחנה הפליטים אל-אמערי. המחבל השליך לוח שיש על ראשו של לוברסקי ופצע אותו אנושות. לוברסקי נפטר כעבור יומיים מפצעיו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בחודש דצמבר האחרון הרסו כוחות הביטחון את המבנה בן ארבע הקומות, בו התגוררה משפחתו של המחבל, במחנה אל-אמערי. צה"ל הודיע בתחילה למשפחה כי הוחלט להרוס שתי קומות במבנה, אך לאחר בדיקה נוספת הוחלט להרוס את כל ארבע הקומות של הבניין, זאת לאחר שהתברר כי משפחת המחבל בנתה את הבניין על מגרש בו היה ממוקם בניין שנהרס על ידי צה"ל בשנת 1990 בעקבות פיגוע שביצע אחיו של המחבל. בג"ץ דחה ברוב קולות את עתירת המשפחה נגד הריסתו הכוללת של המבנה.

עם תחילת המשפט חזרו בני משפחתו של לוברסקי הי"ד על דרישתם להטיל עונש מוות על המחבל, אך הפרקליטות הצבאית כלל לא העלתה בקשה זו בפני בית המשפט.

ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן הי"ד, חבר בפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות המלווה על ידי תנועת "אם תרצו", אמר בפתח הדיון בבית המשפט הצבאי כי "הגיע הזמן שהפרקליטות הצבאית תפסיק לפחד ותדרוש לגזור על המחבל השפל עונש מוות. אנחנו לא נדרוש פחות מזה. רק יד קשה בלחימה בטרור תציל חיים".

האב אמר עוד כי "זו טעות קשה מצד מדינת ישראל להעניק לאויביינו המוצהרים זכות להישפט במקום לחסלם. ניהול משא ומתן איתם בבתי הסוהר במקום לגרש את משפחותיהם הוא הזייה. רק ישום חבילת ההרתעה נגד הטרור ללא כל היסוס תימנע את הרצח הבא. פסק הדין הוא ביזיון שאין כדוגמתו".