אאא

אירוע תקיפת היהודי בליל צום תשעה באב בסמוך לשער שכם בירושלים, יכול היה להסתיים בלינץ' שיבוצע ביהודי - כך עולה מכתב האישום.

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד נער ערבי בן 17 ממזרח ירושלים, בגין תקיפת יהודי שנהג ברכבו ברחוב צאלח א-דין בליל תשעה באב יחד עם כמה בני אדם אחרים.

על פי כתב האישום, עת ציינו היהודים את ליל תשעה באב והמוסלמים חגגו את חג הקורבן, נסע המתלונן ברכבו ברחוב צלאח א-דין בירושלים, בקצב איטי בשל פקק תנועה ברחוב ונאלץ לעצור את רכבו פעמים רבות במהלך הנסיעה.

הנאשם וצעירים רבים נוספים שזהותם אינה ידועה, אשר שהו ברחוב באותה עת הבחינו כי המתלונן יהודי, חובש כיפה והחליטו לכלות בו את זעמם, ובאלימות שלוחת רסן ומתוך כוונה להטיל במתלונן נכות או מום או לגרום לו חבלה חמורה, בעטו ברכב, יידו לעברו אבנים וחפצים נוספים אשר חלקם פגעו בראשו של המתלונן, לרבות בקבוקי זכוכית, פחיות שתיה, מוט ברזל, כוסות ועוד עד כי נופצו חלונות הרכב והמתלונן עמד בפני סכנת פגיעה מוחשית ומידית.

כמו כן, הכו את המתלונן ובעטו בו, ריססו לעברו גז פלפל, והכל ממרחק של מספר סנטימטרים ועד מטרים בודדים. אחד האחרים אף ניסה למשוך את המתלונן מתוך הרכב בכוח.

הנאשם, השתתף במעשים, תוך שיידה לעבר השמשה האחורית של הרכב אבן ולאחר מכן קופסת שימורים, אשר חדרו אל תוך הרכב וכן בעט ברכב והכל ממרחק של פחות ממטר.

הנאשם והאחרים הפסיקו את מעשיהם והתרחקו מהרכב רק לאחר שהשוטר אפרים כהני, שנסע ברכבו הפרטי לפני רכבו של המתלונן, הבחין בנעשה, יצא מרכבו וירה באוויר 3 יריות באקדח אשר נשא עמו.

כתוצאה ממעשיהם של הנאשם והאחרים נגרמו למתלונן שטפי דם בראשו וסימנים אדומים בצווארו. כמו-כן, נופצו חלונות הרכב והשמשה האחורית של הרכב, נגרמו סדקים רבים בשמשה הקדמית של הרכב, נשברו מראות הרכב והפנס האחורי ימני, וכן נגרמו סימני מעיכה בפח הרכב.

רס"מ אפי כהני, חוקר בתחנת שלם, שחזר את הרגעים בהם נאלץ לפעול לבדו על מנת לחלץ צעיר חרדי שהותקף באלימות: 

"השעה הייתה 24:00 בלילה, נסעתי ברכבי הפרטי כאשר אני מבחין במספר צעירים מתגודדים סביב לרכב, תוקפים את הנהג ומיידים אבנים".

כהני שחזר את פעולותיו, שאף תועדו במצלמות: "יצאתי מהרכב וביצעתי ירי באוויר על מנת להרחיק את הפורעים, והסברתי לנהג שאני אחלץ אותו".

אל המקרה התגלגל כהני כאשר סיים את המשמרת שלו במוצאי השבת, ליל צום תשעה באב, והבחין בצעירים הפלסטינים התוקפים את הרכב היהודי.

הוא יצא מרכבו וביצע ירי של מספר כדורים, דבר שהביא להימלטותם של החשודים ובכך הביא להפסקת תקיפתו האלימה של הנהג היהודי.

מיד לאחר מכן, סייע אפי לאזרח להגיע למקום בטוח, שם הרגיע אותו והזעיק צוות רפואה שטיפל בו, וכוחות משטרה נוספים שפתחו בסריקות לאיתור החשודים.